Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spożywanie alkoholu jest dużym problemem [ROZMOWA]

Agnieszka Piech
Ryszard Brzoskowski, prezes kościerskiego WOPR

Czy w powiecie kościerskim jest wystarczająca liczba kąpielisk strzeżonych?
Mieszkańcy powiatu kościerskiego mają okazję korzystać zarówno z kąpielisk, jak i miejsc wykorzystywanych do kąpieli. W tej chwili Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zabezpiecza dziewięć miejsc. Praktycznie w każdej gminie są wyznaczone miejsca, które są strzeżone. Jedynie gminy Nowa Karczma i Liniewo nie mają zabezpieczonych miejsc do kąpieli.

Jakie problemy najczęściej występują podczas korzystania z kąpielisk?
Najczęstszym problemem jest sposób komunikacji i kontakt z osobami, które korzystają z kąpielisk. Niewiele z nich ma świadomość, jakie konsekwencje może nieść ze sobą niewłaściwe korzystanie z kąpieli wodnych. Należy przede wszystkim bezwzględnie słuchać ratowników. Ponieważ dokładnie znają oni teren, grunt i przede wszystkim wodę. Zdają sobie sprawę z niebezpieczeństw, dodatkowo są wyszkoleni, co jest gwarancją zapewnienia bezpieczeństwa. Kolejnym, ważnym problemem jest spożywanie alkoholu. Chociaż wiadomo, że w trakcie korzystania z kąpielisk jest on zakazany, wiele osób nie zwraca uwagi na skutki i pije alkohol. Ratownicy ostrzegają również przed skakaniem z pomostów, gdzie często woda jest za płytka, a takie wypadki często kończą się kalectwem.

Jakie są trzy najbardziej niebezpieczne miejsca, z których odradza Pan korzystanie?
Moim zdaniem nie ma niebezpiecznych miejsc, które są strzeżone. Tam, gdzie opieka ratowników jest zorganizowana, nie musimy bać się o swoje bezpieczeństwo. Wyznaczone miejsca do kąpieli znajdują się pod stałą opieką, poddawane są badaniom. Nie występują tam prądy, ani nie ma niebezpiecznych przedmiotów na dnie jezior. Ratownicy pełnią nadzór nad wodą i pod wodą. Natomiast każde miejsce, które nie jest strzeżone może być dla nas niebezpieczne. Często nie zdajemy sobie sprawy z wielu zagrożeń, które najczęściej prowadzą do wypadków. Pamiętajmy więc o rozsądku i róbmy wszystko z głową.

O czym należy pamiętać wybierając się nad wodę?
Pamiętajmy, aby wybierając się nad wodę w dni upalne pić dużą ilość płynów. Wchodząc do wody, nie róbmy tego gwałtownie, pamiętajmy o miejscach wstrząsorodnych. Jeśli od razu wskoczymy rozgrzanym ciałem do chłodnej wody, może nastąpić zjawisko wstrząsu termicznego. Nie należy również kąpać się pod wpływem alkoholu i środków odurzających oraz pamiętać, aby dzieci kąpały się pod nadzorem rodziców lub dorosłych opiekunów.

Jak podsumowuje Pan dotychczasowe dwa tygodnie wakacji?
Z relacji ratowników, którzy obecnie są do naszej dyspozycji, a jest ich około 20, wiem że w miejscach ogólnodostępnych najtrudniej jest z młodzieżą. Jeśli chodzi o sprawy porządkowe występuje nagminny problem spożywania alkoholu. Zdarza się również, że niektóre osoby wypływają poza strzeżone kąpieliska, co jest oczywiście bardzo niebezpieczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki