Spowiedź chuligana

  Spowiedź chuligana

  Gabriela Pewińska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Oto opowieść o starym aktorze zafascynowanym poetą Jesieninem. Kiedyś artysta ów często grywał słynnego rosyjskiego chuligana, co duszę miał romantyczną. Pewnego wieczoru wystawił jednak w teatrze przedstawienie o Jesieninie, bo też zbyt siwy już był, by grywać tego młodzieniaszka - rudzielca, hulakę i kobieciarza.
  Sztuka się udała, był nawet spory, huczny bankiet w aktorskim gronie, stary błazen jednak tak się zabufonił w swym sukcesie, tak się zapił, że obudził się w nocy na pustej scenie, w pustym już teatrze. Senna mara, czy efekt suto zakrapianej kolacji - nie wiadomo, ale tej nocy odwiedził go sam Jesienin.

  Duch, nie duch, przyszedł, jako żywy. I trzeźwy! Nieźle im się nawet gadało, pewnie by poszli na bradziagę po mieście i kilka takich nocy przegadali.
  Bo też okazało się, że życie obu: poety i aktora nad wyraz podobne! Ale jak sobie na wstępie nocnej znajomości przypadli do gustu, zbratali się, na wódkę chcieli iść, o kobiety walczyć, Wertyńskiego śpiewać, tak pod koniec zaczęło być nieprzyjemnie. Jakieś pretensje, jakieś wyzwiska, awantury, doszło nawet do bójki! Nic dziwnego, jeden i drugi i do bitki, i wypitki pierwszy! O co poszło? Może o kobiety?

  Pełen emocji, namiętności i kobiet to monodram, choć na scenie tylko jeden mężczyzna - aktor Ryszard Jaśniewicz. Monodram "Żegnaj przyjacielu" to sztuka oparta na wierszach Siergiusza Jesienina: "Spowiedź chuligana", "Moskwa karczemna", "Żegnaj przyjacielu", "Tak pięknych jak ty, nie widziałem", "Usiądź przy mnie blisko, miła"...

  To druga już po monodramie "Moje serce" propozycja Teatru z Polski 6 pokazana na kameralnej scenie Domu Zarazy, który po mału staje się, by tak rzec, Domem Zarazy... sztuką.

  Gdańsk, sobota, g. 18.00, Dom Zarazy, Stary Rynek Oliwski 15, wstęp wolny.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo