Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie przedstawicieli państw regionu Morza Bałtyckiego w Gdańsku. Na partnerstwie zyskują firmy

Jaromir Jaskulski
Priorytetem jest rozwój portów morskich, konkurencyjny transport morski oraz poprawa bezpieczeństwa i ochrony polskiej żeglugi
Priorytetem jest rozwój portów morskich, konkurencyjny transport morski oraz poprawa bezpieczeństwa i ochrony polskiej żeglugi Archiwum DB
Już 8 listopada w Gdańsku spotkają się przedstawiciele państw Regionu Morza Bałtyckiego. Partnerstwo pomoże im rozwijać firmy.

Przedstawienie korzyści jakie przynosi lub przynieść może firmom z sektora morskiego udział w projektach unijnych w ramach Strategii Bałtyckiej będzie głównym tematem seminarium organizowanego przez Stowarzyszenie „Pomorskie w Unii Europejskiej” we współpracy z Obszarami Tematycznymi Żegluga i Bezpieczeństwo oraz Smart Blue Regions.

Odbędzie się 8 listopada o godz. 10 w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku. Niemal 70 uczestników spotkania powitać ma marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

W ramach seminarium zaplanowano panele tematyczne z udziałem ekspertów i beneficjentów projektów z branży morskiej, a także indywidualne rozmowy uczestników ze specjalistami i sesję ułatwiającą spotkanie partnerów do przyszłego współdziałania.

- Współpraca międzynarodowa bardzo pomaga przedsiębiorcom regionu Morza Bałtyckiego wspólnie podejmować nowe wyzwania i rozwijać swoje firmy. Potwierdzą to beneficjenci projektów z branży morskiej, których zaprosiliśmy do udziału w naszym seminarium – zapewnia Paulina Szmidka, koordynatorka projektu „Let’s Communicate” oraz seminarium z ramienia Stowarzyszenia „Pomorskie w Unii Europejskiej”. – No i przede wszystkim przyczynia się do rozwoju tych firm, wzmocnienia ich konkurencyjności, a w efekcie poprawy jakości życia mieszkańców – dodaje.

Współpraca międzynarodowa bardzo pomaga przedsiębiorcom regionu Morza Bałtyckiego wspólnie podejmować nowe wyzwania i rozwijać swoje firmy. Przyczynia się do rozwoju tych firm, wzmocnienia ich konkurencyjności, a w efekcie poprawy jakości życia mieszkańców.

Stowarzyszenie „Pomorskie w Unii Europejskiej” jest formą partnerstwa regionalnego samorządów województwa pomorskiego, uczelni oraz innych instytucji działających na rzecz wszechstronnego rozwoju regionu oraz kreowania jego pozytywnego wizerunku zarówno w Polsce, jak i całej Europie.

Podczas tego seminarium biznesowego przedstawione zostaną dostępne dla przedsiębiorstw fundusze unijne w ramach różnych programów. Joanna Wojtkowska, narodowy koordynator Strategii Bałtyckiej w Polsce omówi kluczowe założenia tej strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego. Natomiast Magda Leszczyna-Rzucidło opowie o inicjowaniu współpracy międzynarodowej w dziedzinie tzw. niebieskiego wzrostu. Omówione zostaną również projekty dotyczące czystej żeglugi i nowej perspektywy dla portów.

Czytaj również: Fundusze Europejskie. Nowe rozdanie na lata 2014-2020

Organizatorzy mają nadzieję, że spotkanie przedstawicieli państw takich jak Dania, Estonia, Litwa, Łotwa, Finlandia, Szwecja, czy Niemiec, Norwegii, Białorusi, a nawet Rosji i oczywiście Polski umożliwi znalezienie partnerów do realizacji projektów, które będą współfinansowane przez Program Interreg Regionu Morza Bałtyckiego można szukać w Polsce.

Program ten wspiera ponadnarodową współpracę i integrację przez dotowanie inicjatyw dotyczących kluczowych wyzwań i szans dla całego Regionu.

To wielka szansa dla polskich przedsiębiorstw z branży morskiej, bo przecież nasz kraj, w tym województwo pomorskie, są międzynarodowymi liderami w promocji rozwoju nauki, kultur, oraz biznesu i turystyki nad południowym Bałtykiem.

Warto, żeby w pełni wykorzystać to nasze nadmorskie położenie poprzez odpowiednią politykę morską, która wzmocni siłę polskiej gospodarki morskiej. Priorytetem jest rozwój portów morskich, konkurencyjny transport morski oraz poprawa bezpieczeństwa i ochrony polskiej żeglugi. A trzeba pamiętać, że gospodarka morska to nie tylko stocznie, ale też żegluga, w tym śródlądowa i odbudowa drogi wodnej na Wiśle, ale też energetyka morska, rybołówstwo, turystyka i górnictwo morskie.

Organizatorzy tego międzynarodowego seminarium, w tym także władze samorządowe województwa, są przekonani, że budując partnerstwa będzie można skuteczniej sięgać po większe pieniądze unijne pochodzące z różnych programów wspierających rozwój Regionu Morza Bałtyckiego.

Zobacz również: Sopot. Spotkanie państw Grupy Wyszehradzkiej, nordyckich i bałtyckich

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki