Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sposób na mafię mieszkaniową? Nagrywanie czynności notarialnych

Jacek Wierciński
Dochodzenie w sprawie jednego z gdańskich notariuszy i podejrzeń jego powiązań z mafią  mieszkaniową od połowy listopada 2015 roku  prowadzi Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście
Dochodzenie w sprawie jednego z gdańskich notariuszy i podejrzeń jego powiązań z mafią mieszkaniową od połowy listopada 2015 roku prowadzi Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście Karolina Misztal
Wykorzystując desperację ludzi w trudnej sytuacji finansowej, oferują pożyczkę na kilkadziesiąt tysięcy złotych pod zastaw mieszkania. Później, często brutalnie, wyrzucają dotychczasowych lokatorów bez wyroku eksmisyjnego. Po naszych publikacjach problemem zainteresowała się telewizja, a niezależna parlamentarzystka przygotowała nowelizację prawa, która ma utrudnić życie „mieszkaniowej mafii”.

Śledztwo w sprawie pani Małgorzaty z Augustowa, która twierdzi, że padła ofiarą oszustów mieszkaniowych z Gdańska, prowadzi Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście. Po naszych publikacjach zajęli się nią również twórcy wyemitowanego w sobotę programu „Blisko Ludzi” w TVN24.

Czytaj więcej na ten temat: Czy gdańscy oszuści i lokalny notariusz wyłudzili mieszkanie od pani Małgorzaty z Augustowa? Sprawą zajęła się prokuratura

W „Dzienniku Bałtyckim” niejednokrotnie pisaliśmy o powtarzających się w procederze przy różnych ofiarach, ale podobnych schematach działania, nazwiskach tych samych „inwestorów”, naganiaczy i notariuszy.

Właśnie na gdańskiej mafii mieszkaniowej naciągającej osoby w całej Polsce (m.in. na Podlasiu, Śląsku i w centralnej Polsce) skupili się telewizyjni dziennikarze, którzy do studia zaprosili m.in. działacza społecznego Piotra Ikonowicza i bezpartyjną senator Lidię Staroń, która twierdzi, że ma pomysł na rozwiązanie problemu.

- Chcę, by Senat i Ministerstwo Sprawiedliwości zajęli się projektem nowelizacji ustawy Prawo o notariacie, w którym znalazłby się przepis nakazujący notariuszom nagrywanie przebiegu czynności za pośrednictwem urządzenia rejestrującego dźwięk lub dźwięk i obraz. Dzięki temu, jeżeli pojawią się wątpliwości dotyczące działania notariusza, który jako funkcjonariusz publiczny powinien reprezentować obie strony, będzie możliwość sprawdzenia, czy do nieprawidłowości rzeczywiście doszło - wyjaśnia w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” senator Lidia Staroń, przewodnicząca Koła Senatorów Niezależnych z senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

I dodaje: - Oprócz tego postuluję również wydłużenie okresu przedawnienia odpowiedzialności dyscyplinarnej z trzech do pięciu lat.

- Dopiero kiedy zapoznamy się z gotowym projektem i zobaczymy konkretne rozwiązania, będę mogła odnieść się do nich osobiście i szerzej jako rzecznik prasowy Izby Notarialnej w Gdańsku - mówi Katarzyna Ogonowska, rzeczniczka prasowa tej izby.

Zastrzega równocześnie, że istotne są choćby odpowiedzi na pytania: Kto miałby gromadzić nagrania realizowane przez notariuszy i komu oraz na jakich zasadach byłyby one udostępniane?

Czytaj również: Nowe ofiary mafii mieszkaniowej z Gdańska

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki