Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sporty bez filtra. Przywilej dla młodzieżowców? W futbolu lepiej sprawdza się zimny chów [KOMENTARZ]

Przemysław Franczak
Przemysław Franczak
Prezes PZPN Zbigniew Boniek w towarzystwie młodych pilkarzy
Prezes PZPN Zbigniew Boniek w towarzystwie młodych pilkarzy Pawel Relikowski / Polska Press
Polski Związek Piłki Nożnej wprowadził w pakiecie dwie kluczowe zmiany w rozgrywkach ekstraklasy - zniesienie limitu obcokrajowców oraz obowiązek wystawiania jednego młodzieżowca - z czytelną intencją, żeby na te przepisy patrzeć jak na całość, a nie oceniać je z osobna. Oba tymczasem nie mają ze sobą wiele wspólnego, poza tym, że jedna sztuczna i niepotrzebna regulacja jest likwidowana, a druga sztuczna i niepotrzebna regulacja wprowadzana.

Zresztą niby jak to ma pomóc polskiej piłce i przegnać trapiące ją demony? Jeśli na boisku w jednej drużynie będzie pięciu Brazylijczyków, trzech Serbów, dwóch Ukraińców i jeden polski młodzieżowiec to czy zmiana nadal będzie przez organ regulujący uznawana za korzystną?

My lubimy osobliwe reguły, dzielenie ligi na pół to najbardziej charakterystyczny przykład. Poziom od tego nie podniósł się wcale, tak samo jak limity nie uchroniły ligi od napływu zagranicznych graczy (nikt nie przewidział kryzysu gospodarczego na Półwyspie Iberyjskim). Czemu przepis o młodzieżowcu miałby postawić na nogi szkolenie w klubach i pomóc młodym zawodnikom? To trzeba zrobić kijem (ostre licencyjne wymogi dotyczące szkółek i bazy) oraz marchewką (znacznie większe benefity z Pro Junior System).

Nawet trochę dziwię się trenerom ekstraklasy mówiącym, że to dobre rozwiązanie, bo przecież nikt im teraz raczej nie zabrania stawiania na młodych zawodników. Założenie reformy jest oczywiście szlachetne, takie w sam raz na obecne czasy. Czasy, które jednak czasem dziwią ludzi z pokolenia sprzed epoki ułatwień i parytetów, szalejącej dysleksji i dyskalkulii, indywidualnych trenerów przygotowania motorycznego oraz rodzicielstwa bliskości.

Zbigniew Boniek, jak sądzę, nie chciałby być młodzieżowcem - lata lecą, ale pomarzyć można - który na boisko wchodzi dlatego, że ma odpowiedni PESEL. Chciałby być, ba, był, młodzieżowcem, który taką szansę wydrapał sobie na treningach (tak, wtedy nie było zagranicznej konkurencji, ale za to ta polska była znacznie mocniejsza). W branży nazywają to zdrową rywalizacją, selekcją naturalną. Przebijają się ci z największą pasją, umiejętnościami i charakterem. Tak, na młodych zdolnych trzeba chuchać i dmuchać. Jednak nie aż tak bardzo.

DZIEJE SIĘ W SPORCIE - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sporty bez filtra. Przywilej dla młodzieżowców? W futbolu lepiej sprawdza się zimny chów [KOMENTARZ] - Dziennik Polski

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki