Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spór wokół ECS. Ludzie tu wiedzą lepiej niż urzędnicy w Warszawie, co jest dla nich dobre [komentarz]

Mariusz Szmidka, redaktor naczelny
Fot. Przemek Świderski
Europejskie Centrum Solidarności powinno pozostać w rękach samorządu i nadal wypełniać misję przypominania światu, że tu wszystko się zaczęło. I bunt stoczniowców, i Solidarność, i upadek komunizmu, i powiew wolności.

Generalnie jestem przeciwny centralizacji finansowania, zarządzania czy skupiania władzy w rękach jednej instytucji, jednego organu. Uważam, że decentralizacja jest bardziej efektywna, angażująca zwykłych obywateli, prorozwojowa i oddająca część władzy, kompetencji, finansów w dół do samorządów.

A ludzie na dole lepiej niż urzędnicy w Warszawie wiedzą, co jest dla nich dobre, a co złe. Dlatego uważam, że Europejskie Centrum Solidarności powinno pozostać w rękach samorządu i nadal efektywnie wypełniać niezwykle ważną misję edukacyjną, poznawczą i obywatelską Gdańska jako miasta wolności i solidarności. Instytucja to tak ważna, że państwo, czyli minister kultury i dziedzictwa narodowego, powinien ją wspierać także finansowo, a nie odbierać środków na funkcjonowanie. Widać polityka wkroczyła do kultury. To bardzo niedobrze. Kolejne pole sporu i walki o wpływy polityków.

Jeszcze trzy tygodnie temu - po zabójstwie prezydenta Gdańska - wielu polityków mówiło o zakopaniu „wojennych toporów”, nawoływało do zgody narodowej, a sam premier Mateusz Morawiecki apelował (ja zresztą także), by uczynić nasze życie publiczne lepszym, a debatę publiczną mądrzejszą i pełną należytego szacunku do siebie nawzajem. Przez tydzień było jak trzeba. Przyzwoicie.
Potem stopniowo wszystko zaczęło wracać do poziomu „walki z wrogiem”. Niestety
.

Czy naprawdę nie można się spierać, ale merytorycznie. Nawet w przypadku ECS-u. Jeśli ministerstwo ma uwagi do wystawy stałej czy innych wystaw, tematyki konferencji i debat organizowanych przez ECS, powinno publicznie to wyartykułować.

A najlepiej - bez kamer - spotkać z radą programową i dyrekcją, by merytorycznie swoje uwagi przekazać. Bez karania tej instytucji obniżeniem ministerialnej dotacji o 3 mln zł. Ale powiem bez ogródek, że to mieszkańcy, czyli przyszyli wyborcy, powinni patrzeć i wyciągać wnioski z tego, co się dzieje. Z różnych spektakularnych zatrzymań i aresztowań znanych lub mniej znanych biznesmenów, podsłuchów, pasków, nacisków, nominacji, wpadek itd. Każdy sam powinien sobie odpowiedzieć, czy to, co się w Polsce dzieje - w sposobie komunikowania się ze społeczeństwem, zarządzania państwem, ministerstwami, spółkami Skarbu Państwa, w gospodarce, w dzieleniu się owocami wzrostu gospodarczego - idzie w dobrą stronę, czy też cofa nas o kilka lat wstecz. Czy stanowi zagrożenie dla wolności obywatelskich, czy też jest wyłącznie grą między partiami politycznymi. Apelowanie o wzajemny szacunek jak widać nie przynosi efektów. Trzeba zatem patrzeć władzy na ręce, ale też obserwować, jak zachowuje się opozycja i co - oprócz krytyki obecnej władzy - ma do zaoferowania Polakom. Co zamierza zmienić, jak kierować państwem.

A co do ECS. Uważam, że miasto Gdańsk i Pomorze stać - jeśli trzeba to z pomocą mieszkańców i innych polskich samorządów - na dodatkowe finansowe wsparcie tej instytucji, która swoimi wystawami przekonuje turystów i cały świat, że wszystko zaczęło się w Gdańsku. I sprzeciw wobec niegodziwej władzy, i Solidarność, i początki upadku komunizmu.

Warto o tym pamiętać, zwłaszcza w tym 2019 roku, słusznie ogłoszonym przez sejmik - rokiem wolności i solidarności. W tym roku, 4 czerwca, obchodzić będziemy 30. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów do Sejmu. Ich efektem był upadek komunizmu, decentralizacja władzy i utworzenie samorządów lokalnych. Reforma samorządowa z roku 1990 była kluczowa dla naszej przyszłości i jakości naszego życia. Dzięki niej powstały samorządy gminne, a osiem lat później (w roku 1998) samorządy powiatowe i wojewódzkie. Samorząd jest fundamentem demokracji, który wpływa na rozwój lokalny i regionalny małych ojczyzn. To jest ta wartość, której trzeba bronić.

Dobiegła końca zbiórka na Europejskie Centrum Solidarności. ...

Zobacz wideo! Ministerstwo Kultury po spotkaniu z władzami Gdańska i Pomorza w sprawie dotacji dla ECS: Będziemy szukali kompromisu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki