Spór o wysokościowce

  Spór o wysokościowce

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Jest kilkanaście miejsc w Gdańsku, gdzie mogą być budowane drapacze chmur - wskazało je stworzone pół roku temu Studium Lokalizacji Obiektów Wysokościowych. Te tereny to m.in. Wrzeszcz i Oliwa w rejonie al. Grunwaldzkiej, rogatki miasta (m.in. Trakt Św. Wojciecha czy Brama Brętowska), ale także np. rejon Pasa Nadmorskiego w Brzeźnie. Właśnie ta ostatnia lokalizacja wzbudza wiele emocji.
  W ubiegłym tygodniu władze Gdańska poinformowały, iż budowa wysokościowców w rejonie Pasa Nadmorskiego nie zagrozi ujęciom wody. Zdaniem opozycji, to nie załatwia sprawy. Radni PiS będą chcieli sprawdzić, czy jest możliwość zmiany planów zagospodarowania przestrzennego, tak aby nie dopuścić do budowy wysokościowców w Brzeźnie. Sceptycy mówią, że chodzi nie o ujęcia wody, lecz o to że w sąsiedztwie Zatoki Gdańskiej w ogóle nie powinno być takich budowli.

  Wyniki badań pokazują, że budowa wysokościowców w Pasie Nadmorskim nie zagrozi ujęciom Zaspa i Czarny Dwór, dostarczającym wodę do ok. 1/3 powierzchni Gdańska. Inwestorzy muszą się jednak liczyć z obostrzeniami technologicznymi. - Pytanie nie powinno brzmieć "Czy wolno budować?", lecz "Jak budować" - mówi Jacek Skarbek, dyrektor Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo- Kanalizacyjnej.

  "Wieże" będą mogły powstać, ale w przypadku zastosowania tradycyjnej technologii fundamentowania praktycznie niemożliwa będzie budowa kondygnacji podziemnych. W bliskim sąsiedztwie zatoki głębokość budynku nie będzie mogła przekroczyć nawet metra! W innym przypadku obniży się poziom lustra wody, co spowoduje zasolenie ujęć.

  Bez ograniczeń kondygnacje podziemne można budować w tzw. technologii mokrej (w wielkiej, szczelnej betonowej wannie; budynek zachowuje się tak, jakby w niej pływał), bez ryzyka można też zastosować technologię palowania. Obie te techniki podnoszą jednak koszty.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo