Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spór o wizję rozwoju Sopotu

Ewa Andruszkiewicz
Fot. Karolina Misztal
Sopot pracuje nad zmianą studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Projekt zakłada rozwój budownictwa mieszkaniowego, co nie wszystkim się podoba.

- Miasto lansuje tezę, która co do diagnozy jest słuszna. Liczba mieszkańców maleje, a mieszkania w Sopocie są drogie. Nasze największe opory budzi zmiana co do filozofii zagospodarowania kurortu - mówi Tomasz Tabeau, wiceprzewodniczący sopockiego koła partii Nowoczesna. - Według wszystkich dotychczasowych dokumentów planistycznych zabudowa Sopotu powinna być oddzielona z jednej strony od Gdyni, a z drugiej od Gdańska terenami zielonymi. Tereny te pełnią rolę korytarzy ekologicznych. Na obszarze korytarza ekologicznego przy Gdańsku, w Dolinie Świemirowskiej, zmiany w studium przewidują dopuszczenie zabudowy, w tym również mieszkaniowej. Niejasne są dla nas cele, jakim zabudowa ta ma służyć. Pas terenu pomiędzy ul. Łokietka a hipodromem jest na tyle niewielki, że nie wpływa istotnie na zwiększenie potencjału mieszkaniowego miasta. Chyba, że to pierwszy krok w stronę zabudowy hipodromu?! Po drugiej zaś stronie ul. Łokietka na terenie obecnie istniejących ogródków działkowych planowana jest zabudowa realizująca bliżej nieokreślone „funkcje ponadlokalne”. I to w okolicy hali sportowo-widowiskowej w wysokości aż 30 m. Zabudowa obu stron ul. Łokietka to faktyczne zniszczenie korytarza ekologicznego i połączeni zabudowy Gdańska i Sopotu - dodaje.

Przypomnijmy, że projekt nowego studium zakłada przede wszystkim przeznaczenie dodatkowych obszarów miasta pod zabudowę mieszkaniową. Po wprowadzeniu zmian do dokumentu, nowe mieszkania komunalne miałyby powstać m.in. przy al. Niepodległości w sąsiedztwie hospicjum. Według szacunków, w miejscu tym zmieściłoby się ponad 100 lokali. Kolejne miałyby powstać przy ul. Sobieskiego, Jana z Kolna czy Armii Krajowej.

- Innym rejonem miasta, gdzie zapisy studium budzą przynajmniej wątpliwości, jest Zamkowa Góra i Grodzisko. Do tej pory również na tym terenie nie dopuszczana była funkcja mieszkaniowa. Obecnie proponuje się, aby była ona „funkcją uzupełniającą”. Niestety tak mało precyzyjny zapis może w przyszłości spowodować, że stanie się ona funkcją dominującą - kontynuuje Tabeau. - Trzeba również zauważyć, że zdecydowana większość gruntów w tym rejonie stanowi własność prywatną. Ich właściciele nabywali je, mając pełną świadomość, że nie będą mogli realizować na nich opłacalnego budownictwa mieszkaniowego. Przez wiele lat nie realizowali inwestycji zgodnych z funkcjami zapisanymi w planie zagospodarowania przestrzennego (rekreacja, usługi), a teraz w wyniku ewidentnego lobbingu „załatwiają” sobie zmianę funkcji!

Władze miasto patrzą na sprawę inaczej. - Chcemy, aby studium odpowiadało na wyzwania, przed którymi stoimy. Największym z nich jest ujemna demografia - tłumaczy Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. - Jeżeli chodzi o teren Doliny Świemirowskiej, jej zachodnią część projekt studium przeznacza dla funkcji zieleni. Ma pozostać tu strefa rekreacji i ogródków działkowych. We wschodniej części z kolei, wzdłuż ul. Łokietka, przewidujemy możliwość powstania niskiej pierzei mieszkaniowo-usługowej w zieleni. Warto podkreślić, że przedłużeniem korytarza ekologicznego w Dolinie Świemirowskiej jest liczący 16 hektarów teren sopockich błoni, gdzie dominującą funkcją jest sport i rekreacja. Ma to być obszar zielony, otwarty.

Wiceprezydent zapewnia również, że teren Grodziska pozostanie nienaruszony, a w okolicach Zamkowej Góry funkcją dominującą będzie funkcja usługowo-rekreacyjna z możliwością niskiej zabudowy mieszkaniowej. - Miasto nigdy nie miało, nie ma i nie będzie miało planów zabudowy hipodromu. Jest i będzie to teren zielony, rekreacyjny - zapewnia na koniec wiceprezydent Sopotu.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki