Zarzuty w stronę Sopotu
Jak informują organizatorzy Wielkiego Przejazdu Rowerowego, w poprzednich latach władze Sopotu podejmowały działania mające na celu utrudnienie organizacji wydarzenia. Chodzić miało m.in. o próby zmiany trasy czy utrudnianie dostępu do terenu parku Sopockie Błonia. Jednak - jak komentują sami organizatorzy - nie nagłaśniali wcześniej tych incydentów, uznając, że mogą samodzielnie poradzić sobie z niechęcią urzędników.
W bieżącym roku organizatorzy złożyli prawidłowe formalne zawiadomienie o zgromadzeniu, ale władze Sopotu miały nie spełnić swojego obowiązku udostępnienia informacji o miejscu i terminie zgromadzenia na stronie Biuletynu Informacji Publicznej. Ponadto organizatorzy nie otrzymali potwierdzenia przyjęcia zawiadomienia przez prezydenta Sopotu ani przygotowywanego identyfikatora dla przewodniczącego zgromadzenia.
W odpowiedzi organizatorzy otrzymali pismo od prezydenta Karnowskiego, w którym wyrażał liczne opinie na temat zgromadzenia, co miało być niezgodne z prawem, ponieważ organ gminy nie ma kompetencji do oceniania treści i formuły zgromadzeń publicznych. Prezydent Karnowski kwestionował również działania organizatorów, które mają zapewnić bezpieczeństwo i wygodę uczestników zgromadzenia.
Miasto Sopot zaprzecza
- Miasto Sopot popiera wszelkie inicjatywy o charakterze proekologicznym, w tym idee stojące za Wielkim Przejazdem Rowerowym. Prezydent Miasta Sopotu dochował wszystkich terminów zgodnie z ustawą Prawo o Zgromadzeniach z dnia 24 lipca 2015 roku, przyjmując do wiadomości czas, miejsce i cel organizowanego zgromadzenia. Organizator zgromadzenia został o tym fakcie powiadomiony pisemnie i telefonicznie dnia 1.06.2023 r. Nie może być więc mowy o jakimkolwiek łamaniu prawa o zgromadzeniach - czytamy w wydanym oświadczeniu przez Gminę Miasta Sopot.
W dalszej części oświadczenia dowiadujemy się... że to organizatorzy mieli zawinić w trakcie rozmowy z miastem.
Wydarzenie odbywa się na terenie sopockich Błoni. Organizator zgromadzenia, jak każdy inny organizator podobnych imprez, zobowiązany jest uzgodnić z gospodarzem miejsca, w tym przypadku Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, warunki techniczne oraz warunki prowadzenia w tym miejscu działalności gospodarczej (sprzedaż z foodtrucków). Stawka standardowa, obowiązująca od jednego podmiotu to 615 zł brutto. Organizator otrzymał stawkę preferencyjną, 5 razy niższą – 100 zł, którą winien uiścić każdy podmiot prowadzący sprzedaż indywidualnie, nie organizator wydarzenia.
Ponadto, to teren objęty zakazem ruchu. Gmina Miasta Sopotu zwróciła się do organizatora o wskazanie numerów rejestracyjnych pojazdów obsługi technicznej, zabezpieczenia medycznego, które będą 4.06 wjeżdżać na teren błoni w celu wydania bezpłatnej wjazdówki. Organizator do dziś nie spełnił tego warunku.
- Sopockie błonia to bardzo popularny teren rekreacyjny, strefa uzdrowiskowa A oraz strefa ujęcia wody. Priorytetem miasta jest zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w miejscu wydarzenia - czytamy w oświadczeniu.
CZYTAJ TAKŻE:
Przejścia dla pieszych w Malborku stwarzają zagrożenie? Władze miasta wyjaśniają zagadkę śliskich pasów
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?