Spółka BIEG 2012 może mieć większe kompetencje

  Spółka BIEG 2012 może mieć większe kompetencje

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Sejmowa podkomisja ds. Euro 2012 pozytywnie zarekomendowała bardzo ważne dla Gdańska poprawki do specustawy o Euro. Jeśli Sejm za dwa tygodnie zdecyduje o ich przyjęciu, znacząco zmieni się sytuacja spółki BIEG 2012, odpowiedzialnej za budowę Baltic Areny.
  W myśl zmian w specustawie, BIEG - a także analogiczne spółki w Poznaniu i Wrocławiu - zyskałby status inwestora bezpośredniego. Obecnie jest inwestorem "zastępczym" (budującym stadion "w imieniu" miasta). Ten drobny zabieg prawny powoduje, że BIEG będzie mógł wyemitować obligacje (bądź zaciągnąć kredyt - ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta) na 500 mln zł, potrzebne do wybudowania stadionu.


  Gdyby BIEG nie miał mocy prawnej, by emitować papiery wartościowe, wówczas władze Gdańska musiałyby powołać trzecią spółkę celową od spraw Euro, w tym przypadku tylko do spraw emisji obligacji. Dziś istnieją dwie spółki celowe - BIEG oraz GIKE, odpowiedzialna za najważniejsze inwestycje "okołopiłkarskie", m.in. Trasę Sucharskiego, rozwój sieci tramwajowej, a także Europejskie Centrum Solidarności.

  Zgodnie z obecnymi zapisami specustawy, taka spółka celowa jak BIEG musiałaby zakończyć funkcjonowanie 31 grudnia 2012 r. Zmiana przepisów umożliwiłaby jej funkcjonowanie także w kolejnych latach.

  - To pozwoliłoby nam już teraz myśleć o zarządzaniu stadionem w przyszłości, tak by na siebie zarabiał - mówi Adam Kalata, wiceprezes i dyrektor zarządzający w BIEG-u. - Gdyby nasza spółka musiała zakończyć działalność w 2012 r., w tzw. międzyczasie trzeba byłoby powołać kolejną, która zajęłaby się zarządzaniem stadionem. A tak to zadanie będzie mógł wziąć na siebie dobrze zorganizowany podmiot, jakim jest BIEG - dodaje Kalata.

  Wszystkie poprawki do specustawy pod obrady podkomisji wniosła Iwona Guzowska, pomorska poseł PO.

  - Jeśli zostaną one przyjęte, to w znacznym stopniu ułatwią przygotowania zarówno Gdańska, jak i innych miast, do Euro. Ważne, żeby okres działalności spółek celowych był skorelowany nie tylko z okresem budowy stadionów, ale także z późniejszą spłatą zobowiązań - dodaje Guzowska.
  Poprawki trafią teraz do sejmowej Komisji Kultury Fizycznej i Sportu (podkomisja ds. Euro jest jej częścią składową), a następnie, za półtora tygodnia, pod obrady plenarne Sejmu. Guzowska ma nadzieję, że zmiany zostaną przyjęte bez większych problemów, tak jak miało to miejsce na posiedzeniu podkomisji - gdy głosowano całość poprawek, "za" byli posłowie PO, SLD i PSL, a PiS się wstrzymało.

  Natomiast w przyszły poniedziałek, 15 grudnia, rozpoczynają się na gdańskiej Letnicy prace ziemne, poprzedzające budowę Baltic Areny, której początek planowany jest na kwiecień 2009. Stadion ma być gotowy do końca 2010 r.

  Dziś okaże się, czy BIEG i konsorcjum, na czele którego stoi PZU, będą mogły podpisać umowę na ubezpieczenie budowy Baltic Areny. Mija bowiem termin składania odwołań przez firmy, które odpadły w przetargu. Konsorcjum z PZU złożyło najtańszą ofertę, oczekuje 834 tys. zł.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo