Społecznik nie złamał prawa krytykując Eko Dolinę

Szymon ZiębaZaktualizowano 
Archiwum
Gdański Sąd Okręgowy, oddalił w piątek powództwo Zakładu Utylizacji Odpadów Eko Dolina, który pozwał społecznika, Krzysztofa Trokę o „ochronę dóbr osobistych i zapłatę”.

Według przedstawicieli zakładu, Troka nagrywając, umieszczając i komentując w internecie filmy - zdaniem autora - przedstawiające wpływ ZUO na środowisko, naruszył dobra osobiste Eko Doliny.

Społecznik nie złamał prawa

Sędzia Dorota Tarkowska podkreśliła wczoraj, że to pozwany w procesie o ochronę dóbr osobistych ma obowiązek wykazania istnienia okoliczności usprawiedliwiających to działanie.

- W ocenie sądu, w tym procesie pozwany sprostał temu ciężarowi - argumentowała sędzia.

Zdaniem Tarkowskiej, pozwany próbował m.in. zainteresować problemami mieszkańców okolic Eko Doliny szerszą opinię publiczną, wskazywał też „na szereg niedogodnośc i uciążliwości, na które skarżyli się mieszkańcy jak i wyrażał ich obawy”.

"Istnieje w Polsce sprawiedliwość"

Swoje działania natomiast - jak uznał sąd - Troka podejmował „w celu społecznym”.

- Powiem szczerze, że istnieje w Polsce sprawiedliwość - powiedział po rozprawie Krzysztof Troka. - Na to liczyłem, po prostu na sprawiedliwy wyrok. Liczę się z tym, że będzie od niego odwołanie, ale jestem dobrej myśli, przecież dowody się nie zmieniły - dodał mężczyzna.

- Najistotniejsze jest dla nas potwierdzenie przez sąd, że zebrany materiał dowodowy świadczy o naruszeniu przez pozwanego naszych dóbr osobistych. Powodem oddalenia pozwu było uznanie celu działań pozwanego, jako czynu w interesie publicznym - skomentował decyzję sądu Marcin Paszkiewicz, inspektor ds. Kontroli Środowiskowej Eko Doliny.

- Jesteśmy w pełni przekonani, co do swoich racji i zasadności naszych argumentów. Bardzo często rzekomy interes publiczny wykorzystywany jest instrumentalnie, jako pretekst do podejmowania działań niezgodnych z prawem.

Tego typu praktyka zyskała nawet miano ekoterrozryzmu - stwierdził Paszkiewicz. I podkreślił: - Nie godzimy się na umożliwianie działań, jak te prowadzone przez pana Krzysztofa Trokę, bez ponoszenia konsekwencji prawnych.

Przedstawiciele Eko Doliny zapowiadają,że wystąpią o pisemne uzasadnienie wyroku i po zapoznaniu się z nim podejmą decyzję o ewentualnej apelacji.

Więcej w jutrzejszym wydaniu Dziennika Bałtyckiego i na portalu prasa24.pl

s.zieba@prasa.gda.pl

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

polecane: Dzwonią do Ciebie te numery? Nie odbieraj!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 11

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

a
aga

Gratulacje dla pana Krzysztofa, ale mizerna to wygrana, bowiem poranne przebudzenie w oparach spływającego smrodu z trującej góry śmieci nie pozostawia żadnych złudzeń. Wg urzędasów jest super ( bo jak inaczej w obliczu tak kosztownej propagandy może być ) fasada śmietniska jest piękna; biura, prezesi, sekretarki etc, ale od środka wszystko gnije. Co to jest za smród!!!! Panie prezydencie Szczurek,co to jest za smród !!!!Gdynia Zachód już go ma gratis, jako dodatek do nowego, pięknego mieszkania! Gratuluję wszystkim mieszkańcom nowych osiedli Gdynia Zachód. Och, co jest za smród !!!

b
bb

Jak pięknie pan Paszkiewicz potrafi ODWRÓCIĆ KOTA OGONEM, to nie TRUCICIEL JEST WINIEN, tylko osoba wspierająca działania mieszkańców, którzy są NOTORYCZNIE TRUCI I ZASMRADZANI PRZEZ EKO DOLINĘ!!!!!!!!!! Panie Paszkiewicz i Eko dolinowa władzo - wykażcie chociaż odrobinę PRZYZWOITOŚCI!!!!!!!!

a
agata

Od początku trzymaliśmy kciuki za pana , gratulacje!!!!!!!

r
rex

Pan Paszkiwicz chyba ma klopoty, szkoda tej blyskotlwej kariery.
Widocznie sobie zasluzyl.

t
tz

Z tego co mówi pracownik śmietnika tj. p. Paszkiewicz, wynika jednoznacznie iż wyrok oddalający powództwo jest zadowalający dla strony powodowej. Jeśli nie kłamie, to apelacji nie będzie.

Z
Zbigniew Bąkowski

To truciciel powinien przeprosić społeczeństwo za to że jego działalność powoduje znaczne uciążliwości oraz zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi. Wypowiedzi przedstawiciela Eko-Doliny, raczej Trującego Wzgórza, świadczą o tym, że kierujący tym uciążliwym zakładem nic z tego nie rozumieją. Przy okazji gratulacje dla P. Krzysztofa, więcej takich ludzi i niektóre zakłady zaczną się liczyć z opinia publiczną. Brawo dla Pani Sędziny za właściwe rozpoznanie sprawy.

a
a

ten pan paszkiewicz jest spalony jak ta eko dolina!
młody, naiwny, szkoda,że niewiedzą szarga zdrowie mieszkańców ,okolic. ale nic w przyrodzie nie ginie!!!

m
mik

Eko Dolina wytoczyła dwie kolejne sprawy innej osobie za nagłaśnianie problemu tego Gdyńskiego wysypiska. Wobec Eko Dolinie natomiast zostały złożone wnioski mieszkańców o zakłócanie miru domowego poprzez emisję gazów wysypiskowych poza teren zakładu. Eko Dolina to nie tylko trujące sterty śmieci w centrum naszego TPK ale rzeczywisty obraz prezydenta Gdyni który robi wszystko na pokaz a na własnym podwórku dopuszcza do jednej z najgorszych rzeczy jaką może robić prezydent , trucie ludzi i dewastację naszego środowiska. Niech cała Polska zobaczy prawdziwe oblicze Szczurka.

w
w oparach ekodoliny

Inspektor z ekodoliny chyba się zapędził w swoim komentarzu. Nazwał działania Pana Troki ekoterroryzmem. Jak zatem nazwać działania jego śmietnika na okolicznych mieszkańców i środowisko? To jest mordowanie. Przykrywką są "wiarygodne" badania. Panie inspektorze ŚMIERDZI jak śmierdziało. Szum medialny, jaki prowadzi ekodolina, jest skierowany na oszukanie społeczeństwa. Oj czekam na czas, kiedy smród dotrze do siedziby najlepszego prezydenta miasta.

u
urażony inaczej

Eko Dolina to w końcu zwykły śmietnik - w dodatku w tak nędznym stanie, że nie można im niczym zaszkodzić, Renoma i „dobra opinia” Eko doliny zbudowana jest na oszustwie i fałszu. Pokazywanie tego oraz informowanie o tym oszukanych - w tym Unii, która wyrzuciła tam sporo kasy, nie jest żadnym naruszaniem dóbr osobistych. To obywatelski obowiązek!!! Mentalność władz Eko Doliny i Pana Paszkiewicza, niezdolność do jakiejkolwiek krytycznej samooceny jest zaiste porażająca. Czy awanturnik może się obrażać o nazwanie go awanturnikiem, a złodziej złodziejem. Czy można zrobić z siebie większego błazna niż instalując śmietnik na wysokości 190 m nad miastem w centrum aglomeracji. A przecież Troka nikogo błaznem ani awanturnikiem nie nazywał. Pokazywał tylko jak wyglądają te awantury. Na marginesie najwięcej, tym tak cennym dobrom osobistym zaszkodził Pan Cezary Jakubowski składając idiotyczny pozew. Niech się odwołuje - za to i za pieniactwo, kary nie ma

w
wasadawa

no szkoda jak pisalem o lotnisku, stadionie, hali widowiskowej, koleji i jedynej inwestycji tej klasy w miescie jakim byl remont dworca zrobiony przez PKP to zapomnialem o smieciach, przepraszam mieszkancow "eko- co tam sie wydziela?" choc mamy w gdansku podobne "eko wydzielanie" a moze sie myle? za pominiecie tematu oceniajac najwibitniejszego Prezia miasta w Polsce. Sorki juz sie poprawie w przyszlosci.

Dodaj ogłoszenie