reklama

Społeczna zbiórka na ECS w oczekiwaniu na ostateczną decyzję w sprawie rządowego dofinansowania dla tej instytucji

MP
Europejskie Centrum Solidarności
Europejskie Centrum Solidarności Fot. Karolina Misztal
Akcja zainicjowana przez Zbigniewa Hołdysa, związana jest oczywiście z kontrowersjami wokół decyzji o zmniejszeniu z 7 do 4 mln zł wysokości rządowego dofinansowania dla działalności Europejskiego Centrum Solidarności.

Choć resort kultury i dziedzictwa narodowego decyzję o powrocie w 2019 r. do podstawowej, zapisanej w umowie kwoty dotacji podmiotowej dla ECS w wysokości 4 mln zł podjął już w październiku, to o sprawie naprawdę głośno zrobiło się dopiero w zeszłym tygodniu gdy zapytany o nią minister Piotr Gliński wyszedł z wywiadu w studio radia RMF FM.

Zobowiązani jesteśmy do 4 mln zł. I warto też podkreślić, że każda instytucja kultury, jak jest współprowadzona przez dwa albo więcej podmiotów - a tu mamy do czynienia z taką sytuacją - jest wpisana do rejestru jednego podmiotu organizacyjnego. Europejskie Centrum Solidarności jest instytucją kultury wpisaną do rejestru prezydenta miasta Gdańska. I zgodnie ze statutem, prezydent miasta Gdańska ma najwięcej władzy, jeśli chodzi o powoływanie Rady Programowej, Kolegium Historyczno-Programowego i dyrektora ESC. Czy nie powinno być tak, że ten który ma najwięcej władzy, najwięcej środków finansowych daje? Wydaje mi się, że tak

- mówił z kolei w piątek na antenie radiowej Trójki wiceminister kultury Jarosław Sellin.

W reakcji na wypowiedzi członków rządu Zbigniew Hołdys wezwał do rozpoczęcia społecznej zbiórki na ECS.

- Jeśli rząd nie obieca należnej kasy dla Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, która jest potrzebna na organizację obchodów rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 z udziałem prawdziwych bohaterów to trzeba będzie zrobić własną zbiórkę społeczną. A to umiemy - napisał muzyk na swoim Facebook’u.

Apel spotkał się z dużym odzewem internautów którzy chcieliby wesprzeć finansowo ECS. W poniedziałek instytucja uruchomiła subkonto dla wpłat z tytułu darowizny. Jak poinformowała nas dziś Magdalena Mistat z działu promocji i PR ECS dotychczas przelano na nie kilka tysięcy złotych. Nr konta to: 75 1240 1268 1111 0010 8791 2761 z dopiskiem na przelewie „rocznica 1989”.

We wtorek wieczorem w sprawie ostatecznej wysokości dotacji dla ECS odbędzie się w Warszawie spotkanie ministra Glińskiego z p.o. prezydenta Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz i marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem. O jego wynikach będziemy na bieżąco informować.

Przypominamy, że poza dotacją rządową ECS utrzymuje się ze sprzedaży biletów i wydawnictw - ponad 4 mln zł, środków z gdańskiego magistratu (3,5 mln zł) i od samorządu województwa (800 tys. zł.). Urząd marszałkowski podjął już decyzję o zwiększeniu dofinansowania ECS w 2019 r. do miliona złotych.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 14

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

z
zet

Gdańska idea jest mi bardzo bliska nawet gdy mieszkam daleko :-)

G
Gość

W ECS imprezy organizowane przez "uklad gdanski" z kasy podatnika a TW Bolek siedzi na gorze w swoim Instytucie planujac swoje kolejne platne wyklady "Jak obalilem sam Komunizm"

e
ergo

Nikt nie wymaga, tylko ludzie dobrej woli i chęci wpłacają....to taka trochę demonstracja solidarności z Gdańskiem...Masz wybór

j
jol

Ja też... z Gdańska zawsze wiał wiatr wolności

M
Magda

Z wielką radością się dołożę

M
Maciek

Ja też dam. Chociaż tak jak Ty mam do Gdańska 500 km.

E
Ela

Dam bo warto, chociaż do Gdańska mam 500km

P
Polihistor

Mam nadzieję, że zniknie ono - nie w sensie fizycznym, rzecz jasna - z gdańskiej przestrzeni.
Oby jak najszybciej!

A
AdamK

Jak w temacie.

D
Dorota

Dlaczego społeczeństwo ma się na wszystko "zrzucać",?
Sprzęt do szpitali, ECS. To finansować powinno państwo z naszych pieniędzy.
Ale jak się wysyła pieniądze do Torunia, to na inne rzeczy nie ma.
Nie ma też przyzwolenia na wydawanie NASZYCH pieniędzy na prywatne inwestycje Rydzyka. A "głupi" naród ma robić zrzutki, bo w kasie państwa nie ma pieniędzy?

m
maro

Nikt płakać po tobie nie będzie...

T
Tadeusz Gos, Wrocław

Zbieramy ale gdzie - nie powiemy.

S
Stogi

Dlatego nigdy tam nie pójdę,bo moja solidarność była zupełnie inna.

K
Krol KiK

Wszystko nie tak, poczawszy od pogrzebania solidarnosciowej ideii, od przepicia jej wodka w Magdalence i dobicia Okraglym Zdradzieckim Stolem, osmieszenia bryla budynku z upadajacej, zardzewialej blachy w pijackim przechyle, powierzenia kierowania placowka arabskiemu beduinowi a takze gloryfikowanie konfidenta- alkoholika Bolka.

Dodaj ogłoszenie