Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Split payment. 1 lipca już blisko, jesteś gotów na stosowanie płatności podzielonej VAT?

AIP
Sławomir Kowalski / Polska Press
Kto ma konto firmowe, ze split payment skorzysta już za nieco ponad dwa tygodnie, gdy bank automatycznie założy, lub już to zrobił, odrębny techniczny rachunek VAT. Dotyczy to również przedsiębiorców nie będących podatnikiem VAT - w takim wypadku konto takie pozostanie „martwe”. Odwrotnie będzie w przypadku przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność, świadczących usługi podlegające VAT, ale rozliczających swój biznes z konta osobistego. Ich split payment nie obejmie.

Ustawa z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw nakłada na polskie banki i firmy obowiązek otwarcia i prowadzenia dedykowanych rachunków do rozliczeń podatku od towarów i usług (VAT).

Zgodnie jej zapisami, każda firma niezależnie od tego czy jest podatnikiem VAT czy też nie, musi posiadać przynajmniej jeden rachunek VAT. Oznacza to, że podmioty nie będące podatnikiem VAT zgodnie z ustawą mają również obowiązek posiadania rachunku VAT. W takim przypadku rachunek będzie aktywny lecz nie wykorzystywany.

Dedykowane rachunki VAT utworzone zostają w celu rozliczeń podatku od towarów i usług według tzw. mechanizmu podzielonej płatności (MPP) zwanego także „split payment”, który wejdzie w życie 1 lipca 2018 r.

Nowa metoda płatności za fakturę jest dobrowolna. Dobrowolność oznacza w tym wypadku, że decyzję o tym czy skorzystać z nowej czy starej metody płatności podejmuje zawsze kupujący czyli płatnik faktury VAT.

MPP dotyczy wyłącznie rozliczeń między przedsiębiorcami w formie przelewu, nie obejmuje płatności gotówką lub kartą. Co istotne, zapłata w ramach mechanizmu podzielonej płatności może następować jedynie w złotych polskich.

Co to znaczy dla przedsiębiorcy

W Polsce przedsiębiorcy korzystający z MPP skorzystają z pewnych przywilejów. Będą oni mieli m.in. możliwość obniżenia, co prawda bardzo niewielkiego, wartości należnego podatku VAT. Będzie to dotyczyło podatników, którzy opłacą swoje zobowiązanie podatkowe w całości z rachunku VAT, w terminie wcześniejszym niż narzucony przez ustawodawcę.

W ramach dodatkowej zachęty, wobec podatników posługujących się tym mechanizmem, nie będzie stosowana część sankcji zdefiniowanych w Ustawie o VAT.

Trzecia istotna zmiana to możliwość ubiegania się o zwrot podatku VAT w krótszym niż pozostali podatnicy terminie. Zgodnie z nowelizacją, przedsiębiorstwo korzystające z mechanizmu podzielonej płatności nie będzie musiało spełniać warunków formalnych, które ustawa nakłada obecnie (m.in. złożenia potwierdzeń dotyczących opłacenia podatku), aby szybciej uzyskać zwrot podatku VAT. Jeśli podatnik zawnioskuje o przelanie zwrotu na rachunek służący rozliczeniom podatku VAT z Urzędem Skarbowym, otrzyma go w terminie do 25 dni, bez możliwości przedłużenia tego terminu przez organy podatkowe. Obecnie Urząd Skarbowy ma aż 60 dni na rozpatrzenie wniosku o zwrot VAT oraz prawo do przedłużenia tego terminu.
Nie tylko u nas?

Mechanizm Podzielonej Płatności, funkcjonujący obecnie we Włoszech, Czechach, Turcji, a od niedawna również w Rumunii, jest rodzajem przelewu, w którym kupujący oprócz kwoty brutto podaje zawartą w nim kwotę VAT wskazaną na fakturze. Kwota netto trafi wówczas na rachunek bieżący sprzedawcy a kwota VAT na jego dedykowany rachunek VAT.

MPP to kolejne narzędzie walki o należny podatek VAT. Jego ekonomiczny sens to większe wpływy do budżetu państwa. O ile zatem wydaje się on skutecznym rozwiązaniem do walki z wyłudzeniami, jego wprowadzenie może okazać się wyzwaniem dla przedsiębiorstw w Polsce, których obawy dotyczą przede wszystkim utrzymania płynności finansowej.

Adwokat Jan Kaczmarczyk, wspólnik w Kancelarii KOLS (Kaczmarczyk Orzechowski Legal Services), doradzającej m.in. w zakresie prawa gospodarczego, fuzji i przejęć, venture capital i start-upów

Szykuje się rewolucja w podatkach jakiej nie było od lat - dla przedsiębiorców, ale i dla zwykłych obywateli. Skorzystasz? Kliknij po prostu w ten tekst a dowiesz się wszystkiego!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Split payment. 1 lipca już blisko, jesteś gotów na stosowanie płatności podzielonej VAT? - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki