reklama

Specustawa dot. ASF gotowa, będą też nowe warunki hodowli i rekompensaty

RedakcjaZaktualizowano 
freeimages.com
- Sytuacja jest nadzwyczajna i podejmujemy nadzwyczajne działania - mówił w środę 31 sierpnia podczas konferencji prasowej minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

 

- Przygotowaliśmy specustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - wyjaśniał szef resortu rolnictwa. W kraju działa powołany 11 sierpnia międzyresortowy zespół do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń.

 

- Na mój wniosek pani Premier zdecydowała wczoraj (30 sierpnia - przyp. red.), że zostanie także powołany pełnomocnik ds. łagodzenia skutków wystąpienia wirusa ASF - zapowiedział Jurgiel. Funkcję tę będzia pełnił sekretarz stanu Jacek Bogucki.

 

Na obszarze ochronnym mamy ok. 600 tysięcy sztuk trzody chlewnej.

 

Z obszaru ochronnego - zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej - do 15 października tego roku można wywozić świnie tylko do przerobu w temperaturze powyżej 80° C do specjalnie wyznaczonych przedsiębiorstw, przypomina ministerstwo. Przygotowana pecustawa ma zapewnić "możliwości zagospodarowania produktów wyprodukowanych z mięsa świń wolnych od wirusa afrykańskiego pomoru świń". Zdaniem ministra będą to produkty najwyższej jakości.

 

- Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu Parlament przyjmie tę ustawę. Obecnie projekt jej jest procedowany przez rząd w trybie obiegowym – informował Krzysztof Jurgiel. Ustawa ma umożliwić zdjęcie z rynku świń, zwłaszcza tych już teraz przerastających.

 

"Ustawa ma wyłączyć z procedur związanych z zamówieniami publicznymi zakupy produktów mięsnych dokonywanych przez jednostki sektora finansów publicznych od podmiotów, które dostarczają produkty wyłącznie z mięsa wieprzowego pochodzącego z od świn utrzymywanych co najmniej 3 miesiące przed ubojem w gospodarstwach rolnych położonych na obszarach objętych ograniczeniami w związku z ASF".

 

Jurgiel: Kolejne rozwiązania prawne w zakresie zwalczania ASF są przygotowywane i przedstawi je jutro podsekretarz stanu Ewa Lech.

 

Co jeszcze szykuje ministerstwo? MIędzy innymi nowe przepisy prawne, które mają zmieniąć 6 innych ustaw i określą m.in. szczególne warunki chowu i hodowli. Poza tym szykowane jest rozwiązanie sprawy łagodzenia skutków ASF poprzez rekompensaty za 3-letnie zaniechanie produkcji wieprzowiny.

 

Źródło: informacja prasowa MRiRW

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Materiał oryginalny: Specustawa dot. ASF gotowa, będą też nowe warunki hodowli i rekompensaty - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie