Specjalne wydanie „Dziennika Bałtyckiego” już 10 listopada z...

  Specjalne wydanie „Dziennika Bałtyckiego” już 10 listopada z płytą, śpiewnikiem i dodatkiem „Polska niepodległa”

  Redakcja

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Specjalne wydanie „Dziennika Bałtyckiego” już 10 listopada z płytą, śpiewnikiem i dodatkiem „Polska niepodległa”
  Jako największa na Pomorza gazeta regionalna od początku roku bardzo mocno włączyliśmy się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w formie cotygodniowych publikacji historycznych tekstów publicystycznych w wydaniu magazynowym. A już w sobotę, 10 listopada dla Czytelników przygotowaliśmy specjalne 56-stronicowe wydanie „Dziennika Bałtyckiego” z okazji tej wyjątkowej rocznicy powrotu Polski na mapę świata.
  Specjalne wydanie „Dziennika Bałtyckiego” już 10 listopada z płytą, śpiewnikiem i dodatkiem „Polska niepodległa”
  W specjalnym wydaniu m.in. ważne teksty o naszej drodze do wolności, o Józefie Piłsudskim jakiego nie znamy i jego tajemnicach, ale też inne teksty historyczne, m.in.: „1918 – ale nam się udało! – czyli jak ominęliśmy albo zburzyliśmy wszystkie przeszkody”, „Dlaczego 11 listopada – wielki międzywojenny spór o samą datę i sposób obchodzenia święta”, „Pretorianie marszałka – legionowa elita II RP”, „Alfabet niepodległości”.

  Ale to nie wszystko.
  Do naszego specjalnego wydania DB 10 listopada w prezencie dla mieszkańców Pomorza dołączymy poręczny śpiewnik pieśni patriotycznych wraz z płytą, na której znana gdańska Cappella Gedanensis utwory te wykonuje.

  Muzyka była przez 123 lata niewoli i jest nadal ważnym spoiwem naszej kultury. Towarzyszyła walce Polaków o przetrwanie, łączyła nas i wzmacniała naszą tożsamość. I zawsze dodawała rodakom sił, otuchy i nadziei.

  - Pieśni, które wybraliśmy do naszego śpiewnika, powstawały na przestrzeni wieków, są świadectwem ogromnego patriotyzmu, dążeń niepodległościowych i rosnącej świadomości narodowej Polaków, mimo tylu lat niewoli – tłumaczy Mariusz Szmidka, redaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego”, który wespół z Markiem Więcławkiem, dyrektorem Cappelli Gedanensis są pomysłodawcami tego patriotycznego projektu. - Gorąco zachęcam do śpiewania w rodzinnym gronie, czy podczas uroczystości patriotycznych. Bo wspólne śpiewanie tych pieśni jest wyrazem patriotyzmu i świadomości swoich korzeni – zachęca M. Szmidka.

  Na płycie znalazło się 12 utworów. Są to: „Warszawianka”, „Rota”, „O mój rozmarynie”, „Białe róże”, „Wojenko, wojenko”, „Pierwsza brygada”, „Piechota, „Serce w plecaku”, „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Pałacyk Michla”, „Marsz Sybiraków” i „Potulicka Pieśń Konfederatów Barskich”. Pieśni te wykonuje Cappella Gedanensis, dyryguje Jacek Brzoznowski, a na fortepianie gra Konstanty Wileński.

  Mając świadomość wagi jubileuszu Odzyskania Niepodległości dla Polski, nasza redakcja nie poprzestanie na publikacjach prasowych ukazujących odradzanie się państwa polskiego, wydaniu płyty czy śpiewnika pieśni patriotycznych.

  Już dzisiaj pragniemy zaprosić naszych Czytelników na niezwykły koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Cappelli Gedanensis. Tych samych, które zamieściliśmy na naszej płycie.

  Koncert odbędzie się 3 grudnia o godz. 18 w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. Wybór miejsca koncertu nie jest przypadkowy - budynek filharmonii swoim kształtem przypomina łódź, zachwyca nowoczesną architekturą i nawiązuje do tradycji kaszubskich. Ale nade wszystko nieopodal Wejherowa znajdują się Lasy Piaśnickie, w których w czasie II wojny światowej (1939-1940) okupant niemiecki zamordował od 12 do 14 tys. ludzi. Wśród ofiar tego ludobójstwa byli liczni przedstawiciele polskiej i kaszubskiej inteligencji z całego Pomorza. Podczas koncertu chcemy wspomnieć o tej zbrodni w Piaśnicy i oddać hołd ofiarom.

  - Mam nadzieję, że nasze działania upamiętnią 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, ale też przyczynią się do większej identyfikacji społeczności lokalnych z historią swojej małej Tatczëzny, i jej znaczeniem dla procesu budowy państwa polskiego – podsumował Mariusz Szmidka. Zwłaszcza, że Pomorze zostało przyłączone do macierzy dwa lata później.

  Partnerami akcji Niepodległa w Dzienniku Bałtyckim są: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, OPEC, Port Gdynia

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bądzmy razem w tym dniu bez polityki -bawmy się !

  grafoman (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Czemu my obywatele podporządkowujemy się tzw wladzy ? To nasze święto Polaków ,olejmy ten spęd i pójdzmy sami skrzyknicie na fejsie ludzi na 12 godz.11-11-2018 i pokażmy wladzy że Polacy są razem a...rozwiń całość

  Czemu my obywatele podporządkowujemy się tzw wladzy ? To nasze święto Polaków ,olejmy ten spęd i pójdzmy sami skrzyknicie na fejsie ludzi na 12 godz.11-11-2018 i pokażmy wladzy że Polacy są razem a polityka nas nie skłóci . W samo poludnie przy studni "Neptuna " obowiązkowo z flagami Polskimi !zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  5000/tydzień? To możliwe!

  Wojtek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Uwaga, oferta ograniczona czasowo! Zarabiaj duże pieniądze bez wychodzenia z domu, zapraszam:
  https://huit.re/zarabiaj

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Z kroniki wyzwolenia Gdanska.

  Tolsty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Rozmowy dwoch berlingowcow ze Lwowa mojzeszowej wiary, chrzczonych bagnetem na poczatku marca 1945 roku u bram Gdanska: Wisz ty co Tonciu- nasz jewrejczyk, lysa madra, doliniarska glowa nijaki...rozwiń całość

  Rozmowy dwoch berlingowcow ze Lwowa mojzeszowej wiary, chrzczonych bagnetem na poczatku marca 1945 roku u bram Gdanska: Wisz ty co Tonciu- nasz jewrejczyk, lysa madra, doliniarska glowa nijaki Adamowycz bedzie rzadzil tym miastem, nawet Ryza Szuja da mu blogoslawienstwo a kler takoz doda swoj imprimatur. To naplewac Szczepcio: "rznij karabinem o bruk ulicy", paszli damoj, jebat ich pies.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo