Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specjalne strefy trzy lata dłużej

Maciej Jędrzyński
Działalność specjalnych stref ekonomicznych zostanie wydłużona o trzy lata, tj. do końca 2020 roku - takie jest m.in. założenie trzech nowych rozporządzeń Rady Ministrów, które będą obowiązywać od 15 września 2008 roku.

W projekcie uzasadnia się to faktem, że funkcjonowanie stref do końca 2017 roku dla zagranicznych firm, realizujących inwestycje wysokokapitałowe w branżach o stosunkowo niskiej rentowności, nie stanowi zachęty do lokowania swoich projektów w Polsce - przedsiębiorcy nie zdążą skorzystać ze zwolnień podatkowych w strefach.

Projekty zakładają rozszerzenie katalogu usług, na które można będzie wydawać zezwolenia. Dopuszcza się m.in. udzielenie zezwolenia na wyrób, rozlew i przetwarzanie spirytusu do celów innych niż spożywcze, a to umożliwić ma inwestycje w biopaliwa. Wprowadzono też nowe, korzystniejsze kryteria włączania do stref gruntów prywatnych.

- Łatwiejsze ma być też pozyskiwanie dla stref gruntów Agencji Nieruchomości Rolnych, które są atrakcyjnymi terenami - mówi Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Projekty rozporządzeń związane są z niedawnym wejściem w życie zmian w ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych. Projekty są zgodne z prawem Unii Europejskiej.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna to jedna z 14 stref utworzonych w Polsce. Obejmuje ona grunty o powierzchni około 1160 ha, położone na terenach miast: Gdańsk, Grudziądz, Kwidzyn, Malbork, Stargard Szczeciński, Starogard Gdański, Tczew oraz gmin: Barcin, Chojnice, Człuchów, Gniewino, Kowalewo Pomorskie, Krokowa, Łysomice, Sztum, Świecie i Tczew.

Według danych z wiosny tego roku, łączne nakłady w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej na inwestycje przekroczyły 3 mld zł, a liczba utworzonych miejsc pracy wynosiła około 11,6 tys. Natomiast w skali kraju nakłady w strefach przekroczyły 48 mld zł, co dało ponad 147 tys. nowych miejsc pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki