Specjalne strefy trzy lata dłużej

  Specjalne strefy trzy lata dłużej

  Maciej Jędrzyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Działalność specjalnych stref ekonomicznych zostanie wydłużona o trzy lata, tj. do końca 2020 roku - takie jest m.in. założenie trzech nowych rozporządzeń Rady Ministrów, które będą obowiązywać od 15 września 2008 roku.
  W projekcie uzasadnia się to faktem, że funkcjonowanie stref do końca 2017 roku dla zagranicznych firm, realizujących inwestycje wysokokapitałowe w branżach o stosunkowo niskiej rentowności, nie stanowi zachęty do lokowania swoich projektów w Polsce - przedsiębiorcy nie zdążą skorzystać ze zwolnień podatkowych w strefach.

  Projekty zakładają rozszerzenie katalogu usług, na które można będzie wydawać zezwolenia.
  Dopuszcza się m.in. udzielenie zezwolenia na wyrób, rozlew i przetwarzanie spirytusu do celów innych niż spożywcze, a to umożliwić ma inwestycje w biopaliwa. Wprowadzono też nowe, korzystniejsze kryteria włączania do stref gruntów prywatnych.

  - Łatwiejsze ma być też pozyskiwanie dla stref gruntów Agencji Nieruchomości Rolnych, które są atrakcyjnymi terenami - mówi Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
  Projekty rozporządzeń związane są z niedawnym wejściem w życie zmian w ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych. Projekty są zgodne z prawem Unii Europejskiej.

  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna to jedna z 14 stref utworzonych w Polsce. Obejmuje ona grunty o powierzchni około 1160 ha, położone na terenach miast: Gdańsk, Grudziądz, Kwidzyn, Malbork, Stargard Szczeciński, Starogard Gdański, Tczew oraz gmin: Barcin, Chojnice, Człuchów, Gniewino, Kowalewo Pomorskie, Krokowa, Łysomice, Sztum, Świecie i Tczew.

  Według danych z wiosny tego roku, łączne nakłady w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej na inwestycje przekroczyły 3 mld zł, a liczba utworzonych miejsc pracy wynosiła około 11,6 tys. Natomiast w skali kraju nakłady w strefach przekroczyły 48 mld zł, co dało ponad 147 tys. nowych miejsc pracy.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo