- Beneficjenci pomorscy są bardzo aktywnymi beneficjentami funduszy europejskich. Bardzo sprawnie je pozyskują i dlatego Komisja Europejska w zeszłym tygodniu zadecydowała o przyznaniu tych 63 milionów euro na poczet właśnie tego projektu. Oczywiście chcielibyśmy, zgodnie z koncepcją tej gospodarki cyrkularnej, żeby wszystkie materiały trafiały do ponownego obiegu, ale zdajemy sobie sprawę, że jest to niemożliwe, dlatego Komisja Europejska wyszła naprzeciw i samorządu, i miasta, i oczywiście mieszkańców żeby ten projekt właśnie taką kwotą dofinansować - powiedziała Maria Galewska, przedstawicielka Komisji Europejskiej w poniedziałek 3 lutego 2020 roku na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej.
Spalarnia śmieci w Gdańsku. Unia Europejska dała 63 miliony ...
Uroczyste przekazanie decyzji w gdańskim magistracie odbyło się przy udziale wielu prominentnych pomorskich polityków m.in. Jarosława Wałęsy, Agnieszki Pomaskiej, Małgorzaty Chmiel, Piotra Adamowicza, Joanny Senyszyn, Jerzego Borowczaka czy Tadeusza Aziewicza.
- 270 milionów [złotych – dop. red.] dla zakładu termicznego przetwarzania odpadów to bardzo konkretna kwota dofinansowania unijnego wynosząca 53 procent wartości całej inwestycji. Jak państwo wiedzą, od 2 lat przygotowujemy tę inwestycję wspólnie z wybranym w postępowaniu partnerem prywatnym. Zakończyliśmy projektowanie, zakończyliśmy uzgodnienia, czekamy na uprawomocnienie się decyzji o pozwoleniu na budowę, więc jesteśmy prawie gotowi. Niedługo będziemy starali się wbijać łopaty – zapowiedziała prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.
Hermetyczna kompostownia w gdańskim Zakładzie Utylizacyjnym ...
Jak usłyszeliśmy, spalarnia ma obsługiwać Gdańsk oraz okolicznych 35 gmin w tym np. Tczew. Uzyskiwane ciepło ma z kolei ogrzewać górny taras Gdańska, a z czasem niewykluczone, że również inne miejscowości.
CZYTAJ TAKŻE: Mają wybudować spalarnię, ale wpadli w finansowe tarapaty.
- To nie jest tylko projekt o charakterze lokalnym, w rozumieniu: tylko i wyłącznie dla miasta Gdańska – podkreślił marszałek województwa, Mieczysław Struk. - Bardzo się cieszymy bo to jest dopełnienie ogromnego programu, który realizujemy na terenie Pomorza – kilkanaście projektów zakładu unieszkodliwiania odpadów, które też realizujemy dzięki funduszom środków europejskich - zaznaczył.
TUTAJ znajdziesz więcej informacji od spalarni w Gdańsku.
Z kolei Sławomir Kiszkurno, prezes zarządu Portu Czystej Energii Sp. z o.o. zapowiedział, że pierwsze rozruchy zakładu mogą rozpocząć się w 2023 roku, a jego eksploatacja przewidziana została na 25 lat, a więc niemal do 2050 r.
- Tak naprawdę połowa środków przeznaczonych na budowę to koszty budowy systemu oczyszczania spalin i wszystko, co się z tym wiąże. Jest to bardzo nowoczesna instalacja i liczymy, że poza edukacją, spowoduje domknięcie systemu gospodarki odpadami w metropolii, bo dzisiaj to najbardziej destrukcyjnie działa na opłaty dla mieszkańców – chodzi o ceny za zagospodarowanie tej frakcji resztkowej, którą będziemy spalać, czyli tej frakcji, która nie nadaje się do recyklingu, nie nadaje się tak naprawdę do niczego – powiedział.
Zastrzegł, że inwestycja może obniżyć cenę za zagospodarowanie odpadów resztkowych nawet 4-5 razy.
Więcej na temat informacji technicznych i projektu budowy spalarni przeczytasz TUTAJ.
TOP 100 POMORSKICH FIRM - RAPORT:
- Pomorskie firmy pod względem rentowności [ranking]
- Pomorskie firmy pod względem dynamiki przychodów [ranking]
- Pomorskie firmy wg zysków brutto w 2018 roku [ranking]
- Które firmy na Pomorzu zatrudniają najwięcej osób? [ranking]
- Najwięksi eksporterzy z Pomorza [ranking]
- TOP 100 największych firm na Pomorzu [ranking]
POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:
Sonda - Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?