Spalanie bez tajemnic

  Spalanie bez tajemnic

  Kaziemierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Jak funkcjonuje spalarnia śmieci, można zobaczyć tylko w jednym mieście w kraju - na warszawskim Targówku. Cieszy się ona dużą popularnością, zwiedzają ją nawet obcokrajowcy.
  - Zaglądają do nas wycieczki z różnych stron kraju - mówi Dariusz Górczewski, dyrektor Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) w Warszawie Targówku.

  - Gościmy też cudzoziemców, nawet Chińczyków i Finów. Zwracamy uwagę pytającym, że instalacja spalarni jest delikatnym urządzeniem. Gdyby trafił do niej na przykład dywan wyrzucony na śmietnik, mógłby spowodować jej uszkodzenia. Spalane są wysegregowane odpady, nadające się do termicznego przetwarzania - dodaje dyrektor.


  - Zresztą nasz zakład to nie tylko spalarnia. Segregujemy odpady i odzyskujemy surowce wtórne, termicznie przetwarzamy odpady nienadające się do wtórnego odzysku, kompostujemy organiczne pozostałości, przerabiamy powstający w procesie spalania żużel i popiół na nieszkodliwe dla środowiska naturalnego kruszywo. Produkujemy energię elektryczną.

  ZUSOK w Warszawie przyjmuje rocznie 110 tys. ton stałych odpadów komunalnych, z czego około 47 tys. ton jest spalane - w temperaturze plus 850-1150 stopni Celsjusza. Powstający przy tym żużel trafia do leja z kurtyną wodną, gdzie następuje jego schłodzenie. Powietrze konieczne w procesie spalania czerpane jest z bunkrów odpadów, tworząc tam podciśnienie, które ogranicza wydostawanie się nieprzyjemnych zapachów.
  Spaliny trafiają do komory dopalania, na minimum dwie sekundy, w temperaturze około 950 stopni Celsjusza.

  Potem kierowane są do kotła odzysknicowego, w którym otrzymuje się parę wykorzystywaną do podgrzewania wody w miejskiej sieci. Ciepło wytworzone ze spalania odpadów pozwala na ogrzanie około 450 domów jednorodzinnych.
  Spalarnia na warszawskim Targówku znajduje się na terenie przemysłowym.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo