reklama

Spacer po odnowionym "domu z wieżyczką" w Sopocie. W dawnej willi Jünckego przy ul. Goyki będzie siedziba Art Inkubatora [zdjęcia]

Natalia GrzybowskaZaktualizowano 
W dawnej willi Jünckego przy ul. Goyki powstaje siedziba Art Inkubatora Karol Makurat
W połowie 2020 roku dawna willa Fryderyka Jünckego, gdańskiego kupca, słynny sopocki "dom z wieżyczką" stanie się siedzibą Art Inkubatora. Dyrektor instytucji Joanna Cichocka-Gula zabrała w piątek 15.11.2019 r. sopocian na wycieczkę po zabytkowym pałacyku.

Kasków zabrakło już na 20 minut przed zaplanowanym rozpoczęciem spaceru po przyszłej siedziby sopockiego Art Inkubatora, a chętnych wciąż przybywało. W piątkowe przedpołudnie kilkadziesiąt osób skorzystało z zaproszenia do odwiedzin posesji przy ul. Goyki 3, gdzie rewitalizowana jest dawna rezydencja Fryderyka Wilhelma Jünckego, zwana popularnie "zamkiem Gargamela" - historyczny pałacyk z 1894 r., z trzypiętrową wieżą widokową, dawną wozownią wybudowaną w 1903 roku, i pięknym parkiem.

Tak wyglądała piękna willa, gdy opuścili ją mieszkańcy

"Dom z wieżyczką" przy ul. Goyki w Sopocie. Mieszkańcy go op...

Gośćmi zaopiekowały się trzy najbardziej kompetentne osoby: Joanna Cichocka – Gula – dyrektor „Goyki 3 Art Inkubatora” – bo tak brzmi pełna nazwa obiektu. Oprowadzała po remontowanych wnętrzach, przypominając – jak wyglądały przed rozpoczęciem prac oraz informując o ostatecznym przeznaczeniu pomieszczeń. Karolina Babicz-Kaczmarek - dyrektor Muzeum Sopotu– przedstawiała historię obiektów oraz ich dawnych lokatorów, którym poświęcone będzie miejsce w starym bunkrze. Z kolei prof. Bogna Lipińska z Katedry Projektowania Środowiskowego Wydziału Architektury PG – kreśliła obraz terenów historycznego zespołu willowo-parkowego, które staną się ozdobą posesji i będą miejscem plenerowych ekspozycji.

Kosztem ok. 19 mln zl (50 proc. ze środków unijnych) powstanie nowa samorządowa instytucja mająca służyć upowszechnianiu kultury, edukacji kulturalnej i wspierania środowisk twórczych zarówno lokalnych, krajowych, jak i zagranicznych.

Jak poinformowała dyr. J. Cichocka – Gula zakończenie prac remontowych Art Inkubatora planowane jest na sierpień 2020 r. Oddane wówczas zostaną do użytku pracownie: malarskie, graficzne i fotograficzne, a także pomieszczenia biurowe i wielofunkcyjne - udostępniane artystom na czas realizacji ich projektów. Parter przeznaczono na sale wystawiennicze i przestrzenie ekspozycyjne, a w piwnicy znajdą się pracownie sitodruku i muzyczna oraz punkt informacji turystycznej. Przewidziano również pomieszczenia dla gastronomii oraz biblioteki.

Pierwsi goście z ogromnym zainteresowaniem słuchali informacji oraz zapuszczali się do pomieszczeń. Póki co jeszcze - w stanie surowym - dają już pewne wyobrażenie o tym, jak za kilka miesięcy cały obiekt nabierze blasku, dobrze służąc jego użytkownikom oraz miłośnikom kultury i sztuki.

Spacer po odnowionym "domu z wieżyczką" w Sopocie. W dawnej ...

Sopocki "dom z wieżyczką". Losy zabytkowego pałacyku

Na przełomie XIX i XX stulecia, na przedłużeniu ulicy Obrońców Westerplatte ku północy czyli ul. Goyki, gdański kupiec Wilhelm Jüncke trudniący się handlem winami, z pomocą architekta K. Hofackera wybudował romantyczny pałacyk z wysoką wieżą zwieńczoną drewnianą galeryjką widokową.

Remont zabytkowej willi w Sopocie. Firma z Torunia zaadaptuj...

Wokół niej rozpościerał się dwuhektarowy ogród, który zaadoptował na winiarnie, oranżerie oraz parczek z oczkiem wodnym i bindażem lipowym, nazywanym Parkiem Grodowym. Park ten wraz z pałacykiem i bogato zdobioną wozownią – oficyną w stylu alpejskim, zbudowaną w 1903 roku, stanowi dziś jeden z najcenniejszych zabytków miasta.

Czytaj także

W ramach tej samej inwestycji, w dawnej wozowni, powstanie nowoczesna biblioteka dla dzieci i ich rodzin. Teren parkowy otaczający wille Jünckego i bibliotekę uzyska nowe funkcje także dla sopocian – spacerowe, artystyczne, wystawiennicze i edukacyjne. Organizowane tam będą również wydarzenia plenerowe.

Od 1922 do 1936 roku willa Jünckego była rezydencją konsula Danii, od 1942 roku stała się własnością NSDAP. Po wojnie powstały tam mieszkania komunalne, na potrzeby których zmieniono aranżację pomieszczeń.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Jakie nieruchomości ubezpieczają Polacy

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie