Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sopot zwalnia przedsiębiorców z drugiej raty opłaty za sprzedaż alkoholu w lokalach gastronomicznych. Uchwała przyjęta przez radnych

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Sopot zwalnia gastronomię z drugiej raty opłaty za sprzedaż alkoholu
Sopot zwalnia gastronomię z drugiej raty opłaty za sprzedaż alkoholu Przemyslaw Swiderski
Właściciele sopockich lokali gastronomicznych zostaną zwolnieni z drugiej raty opłaty za zezwolenie na sprzedaż alkoholu. Uchwała zyskała szerokie poparcie w Radzie Miasta Sopotu. Klub Kocham Sopot próbował wnieść poprawkę o zwolnieniu również z pozostałych rat opłaty, jednak uchwała została przyjęta w pierwotnym kształcie w czwartek, 4.02.2021 r. na sesji Rady Miasta.

Sopot zwalnia gastronomię z drugiej raty opłaty za sprzedaż alkoholu. Sesja Rady Miasta Sopotu, 4.02.2021 r.

Projekt uchwały zwalniającej przedsiębiorców branży gastronomicznej z obowiązku płatności drugiej raty koncesji za sprzedaż alkoholu pojawił się przed tygodniem. Podobne zapowiedziano równolegle w Gdyni i w Gdańsku, w którym radni przyjęli już uchwałę zwalniającą przedsiębiorców z płatności pierwszej raty koncesji. Możliwość takich działań pojawiła się dzięki niedawnej nowelizacji ustawy antycovidowej.

Sopocki projekt przewiduje także zwrot równowartości jednej raty tym przedsiębiorcom, którzy w styczniu dokonali już opłaty jednorazowej za cały rok 2021. Będzie to forma rekompensaty za te miesiące pandemii, w czasie których sprzedaż alkoholu – i tym samym korzystanie z koncesji – była niemożliwa. Zwolnienie z opłat będzie dotyczyć przedsiębiorców opłacających koncesję na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży, a więc w restauracjach, barach, kawiarniach itp.

Wojciech Fułek, radny klubu Kocham Sopot, zgłosił ustnie poprawkę do uchwały.

– Cieszę się, że tak szybko doszło do głosowania tej uchwały, ale śledzę podobne rozwiązania w innych samorządach – mówił Wojciech Fułek. – Chciałbym, w imieniu klubu Kocham Sopot zaproponować zwolnienie z pierwszej, drugiej i trzeciej raty dla wszystkich przedsiębiorców, podobnie jak zrobiono to w Zielonej Górze.

– Zwolnienie całkowite z opłat za rok 2021 byłoby większą formą pomocy. Proponuję Państwu rozpatrzenie takiego wniosku ponad wszelkimi podziałami. Dobrze byłoby to przyjąć jako autopoprawkę. Jeżeli nie, to poproszę o zgłoszenie tego w ramach poprawki zgłoszonej przez klub Kocham Sopot – dodał radny.

Po nim głos zabrała radna Aleksandra Gosk z Platformy Sopocian Jacka Karnowskiego. Radna miała wątpliwości prawne wobec propozycji autopoprawki. Zapowiedziała też, że wstrzyma się od głosu, ponieważ sama może być beneficjentką tej uchwały.

– Jako sopocki przedsiębiorca myślę, że jestem kompetentna by wypowiedzieć się ws. tego zwolnienia i przepisów, z którymi musimy się mierzyć jako przedsiębiorcy – mówiła Aleksandra Gosk. – Wraz z pierwszym lockdownem nasza sytuacja stała się bardzo trudna, wydawało się, że wprowadzenie drugiego lockdownu będzie bardziej przemyślane, odnoszę się tu też do przepisów tarcz antykryzysowych. Drugi lockdown zaczął się w listopadzie, a możliwość skorzystania z drugiej tarczy pojawiła się dopiero 15 stycznia. Czekam na nią nadal.

– Nadal obowiązujące przepisy piętrzą problemy, podobnie jest z uchwałą samorządową. Nie zgodzę się z radnym Wojtkiem Fułkiem, że to prosta sprawa, bo, patrząc na opinie prawne, które pojawiają się od zeszłego roku ws. zwolnień z opłat, wynika, że są to bardzo skomplikowane przepisy. Jako przedsiębiorca nie chciałabym narazić moich kolegów na utratę koncesji z powodu złej interpretacji przepisów.

– 26 stycznia samorządy dostały możliwość zwolnienia z tej opłaty, to prawo musi się uprawomocnić i nie może działać wstecz. Stajemy przed niejasną sytuacją prawną, która, przy złej woli, może narazić nas na koszty, których nie jesteśmy w stanie wkalkulować w budżecie. Bardzo proszę o przyjęcie tej uchwały zwalniającej nas z drugiej raty za koncesję, bo to nie budzi wątpliwości. Wnioskuję też o wyrozumiałość do prezydenta – dodała.

Podobnego zdania była wiceprezydentka Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim. Mówiła też, że przedsiębiorcy potrzebują szerszej systemowej pomocy ze strony rządu.

– Każda pomoc przedsiębiorcom jest potrzebna, ale tu jest potrzebna systemowa pomoc rządowa – mówiła Magdalena Czarzyńska-Jachim. – My, jako samorząd, też jesteśmy ofiarą lockdownu turystycznego. Warto zauważyć, że od początku wprowadzaliśmy zwolnienie z czynszów czy możliwości poszerzania ogródków gastronomicznych na plażach.

– Apelowałabym o przyjęcie uchwały zwalniającej z drugiej raty i przy okazji apeluję do rządu o pomoc systemową, nie tylko dla gmin górskich. Staramy się pomagać przedsiębiorcom, ale budżet miasta nie jest z gumy. Grupy korzystające z pieniędzy z koncesji służą też innym grupom pokrzywdzonym przez lockdown – dodała wiceprezydentka Sopotu.

– Podzielam różne uwagi, które tu padały, dotyczące całokształtu spraw gospodarczych i pomocy przedsiębiorcom, ale teraz zajmujemy się konkretną uchwałą – kontrował Wojciech Fułek. – Wiem, że inne samorządy podejmowały podobne uchwały i nie zostało to uchylone. Rozumiem obawy przed konsekwencjami prawnymi, w związku z tym proponuję modyfikację mojego wniosku o to, by zwolnić z drugiej i trzeciej raty, co da pewną formułę przewidywania, biorąc pod uwagę to, co działo się w roku ubiegłym.

– Jeżeli nie możemy zwolnić ze zwrotu części opłaty i pierwszej raty i rezygnujemy z drugiej, to mój wniosek formalny dotyczy zwolnienia z drugiej i trzeciej raty – dodał.

– Na fakt, że popieram tę poprawkę wpłynęła zmiana w budżecie, w której jest informacja o zwrocie nadwyżki dochodów za wydanie koncesji alkoholowych. Chciałam zwrócić uwagę, że nie wszystkie pieniądze w ubiegłym roku zostały wykorzystane i wróciły do budżetu – powiedziała radna Grażyna Czajkowska z klubu Kocham Sopot.

Na to odpowiedziała Magdalena Czarzyńska-Jachim, która stwierdziła, że te nadwyżki nie zrekompensują tegorocznych strat. Zwróciła też uwagę, że budżet na rok 2021 był trudniejszy, ponieważ, w przeciwieństwie do poprzedniego, był przygotowywany już w czasie kryzysu gospodarczego.

Piotr Bagiński, wiceprzewodniczący Rady Miasta Sopotu powiedział, że miasto chce pomagać, ale „musimy trzymać się za kieszeń”.

– Jeżeli ta sytuacja będzie dalej się rozwijać w sposób niepomyślny, to znajdziemy jakiś sposób – mówił Piotr Bagiński, wiceprzewodniczący Rady Miasta Sopotu, który prowadził czwartkową sesję.

Wiceprezydent Marcin Skwierawski wyraził obawę przed uchyleniem uchwały w przypadku uwzględnienia poprawki klubu Kocham Sopot. Twierdził, że przyjęcie wadliwych przepisów może pociągnąć za sobą utratę koncesji dla przedsiębiorców.

Ze strony radnych pojawiły się głosy, że wraz z trwaniem lockdownu, będzie można podejmować dalsze decyzje o zwolnieniach, m.in. o ewentualnym zwolnieniu z trzeciej raty za zezwolenie na sprzedaż alkoholu.

Uchwała została przyjęta w kształcie zgłoszonym przez miejskich urzędników. 17 radnych głosowało za, a 3 wstrzymało się od głosu. Nikt nie zagłosował przeciwko.

Memy o pomyśle wprowadzenia ograniczeń w sprzedaży alkoholu po godz. 19. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.ZOBACZ KOLEJNE MEMY >>>

Memy o prohibicji. Ograniczenia w sprzedaży alkoholu po 19? ...

TOP 100 POMORSKICH FIRM – RAPORT:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki