Sopot: Znamy projekt budżetu na 2022 rok. Niemal 74 mln deficytu. Dokument zostanie poddany pod konsultacje z mieszkańcami

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Piotr Hukało
Udostępnij:
Wydatki miasta będą niemal takie same jak rok temu, dochody nieco niższe. Deficyt zostanie sfinansowany emisją obligacji i zaskakująco wysoką nadwyżką bilansową z kończącego się roku. Sopoccy radni będą głosować nad uchwałą budżetową na najbliższej sesji rady miasta 16 grudnia. Wcześniej, 4 i 9 grudnia dokument będzie przedmiotem konsultacji społecznych.

Budżet na 2022 rok, tak jak ten uchwalony na rok obecny, opisywany jest w magistracie jako ostrożny, ze względu na panującą pandemię. Wydatki zostały zaplanowane na ponad 439 mln zł, podobnie jak w 2021 roku (438 mln). Spadną dochody, z 387 do niemal 365 mln zł. Co ciekawe, nie jest za to znacząco odpowiedzialna, krytykowana przez prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego, rządowa polityka obniżania podatku dochodowego. Wprawdzie dochód w postaci udziału miasta w podatku dochodowym płaconym przez mieszkańców spadnie nieznacznie (z niemal 106 mln zł planowanych w 2021 do niemal 98 mln), wzrośnie jednak suma uzyskiwana z podatku dochodowego firm (z 9 do ponad 13 mln zł). Spadek wpływów z podatków dochodowych jest więc odpowiedzialny za niespełna 5 z ponad 20 mln zł różnicy w dochodach między kończącym się a przyszłym rokiem. Już tegoroczny budżet pokazał, że obawy o niskie wpływy podatkowe są przesadzone. Dokument w ciągu roku był kilka razy nowelizowany, m. in. z powodu... wyższych niż szacowano wpływów podatkowych.

Głównie z tego wynika zaskakująco wysoka nadwyżka bilansowa na koniec 2021 roku. Wolnymi ponad 36 mln zł miasto sfinansuje część planowanego niemal 74-milionowego deficytu. Ten jest wyższy niż niemal 51-milionowy deficyt w kończącym się roku, niższa jednak była wtedy również zasypująca go nadwyżka z 2020 (niemal 18 mln zł). Reszta różnicy między wpływami a wydatkami zostanie sfinansowana z emisji obligacji. Będą to papiery wartości 37 mln zł. W 2021 roku planowano zadłużyć się obligacjami za 33 mln zł. Ostatecznie, z powodu lepszych niż zakładano dochodów, części papierów dłużnych przewidzianych na IV kwartał ne wyemitowano.

Projekt miejskiego dokumentu budżetowego zostanie teraz poddany pod konsultacje z mieszkańcami.

- Spotkania odbędą się w formie online - informuje Katarzyna Alesionek z Urzędu Miasta Sopotu. - Podzielone są na cztery obszary miasta, tak aby spotkać się w kameralnym gronie umożliwiającym dyskusję: Sopot Dolny, Sopot Wyścigi, Sopot Górny wraz z osiedlem Mickiewicza i Przylesie, Sopot Kamienny Potok i osiedle Brodwino. Każdy mieszkaniec może także zadać pytanie lub podzielić się uwagami dotyczącymi budżetu miasta również w formie pisemnej wrzucając list do skrzynki w urzędzie miasta. Na każde zgłoszenie opatrzone imieniem i nazwiskiem oraz kontaktem odpowiemy - zapewnia.

Konsultacje online - terminarz:

sobota 4 grudnia

  • godz. 16:00-17:00 Sopot Dolny,
  • godz. 17:00-18:00 Sopot Wyścigi,

czwartek 9 grudnia

  • godz. 16:00-17:00 Sopot Górny (wraz z osiedlem Mickiewicza i Przylesie),
  • godz. 17:00-18:00 Sopot Kamienny Potok (wraz z osiedlem Brodwino).

Aby wziąć w nich udział trzeba się zapisać przez formularz. Każda osoba, która zgłosi swój udział, otrzyma link do zalogowania się na spotkanie, pozostali mieszkańcy będą mogli obserwować spotkanie na Facebooku Prezydenta Miasta Sopotu. Projekt budżetu na 2022 rok znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej Sopotu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie