Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sopot zaprasza na obchody 120. rocznicy nadania praw miejskich. Jan A.P. Kaczmarek skomponuje specjalny utwór na tę okazję

OPRAC.:
Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Konferencja prasowa prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego, w której wziął udział m.in. Jan A.P. Kaczmarek
Konferencja prasowa prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego, w której wziął udział m.in. Jan A.P. Kaczmarek Karolina Misztal
Sopot zaczyna świętowanie 120-lecia nadania praw miejskich. Z tej okazji odbędzie się wiele wydarzeń kulturalnych, a Jan A.P. Kaczmarek, kompozytor i laureat Oscara, skomponuje na tę okazję specjalny utwór. Program obchodów w czwartkowe południe przedstawiły władze Sopotu z prezydentem Jackiem Karnowskim oraz przedstawicielami instytucji kultury. Świętowanie potrwa do czerwca 2022 roku.

8.10.1901 r. dekretem cesarskim Sopotowi przyznano prawa miejskie. Władze miasta chcą całorocznie świętować tę okrągłą rocznicę. Z tej okazji przygotowano dla mieszkańców wydarzenia, które podkreślą artystyczny, zielony, sportowy i uzdrowiskowy charakter miasta.

- Życie Sopotu, kulturalne, sportowe, społeczne, kuracyjne jest tak bogate, że można nim obdarzyć niejedno miasto - mówił prezydent Jacek Karnowski. - Te 120 lat to różne płaszczyzny. Myślimy o alei dębów, która upamiętni w Sopocie olimpijczyków, myślimy o posadzeniu 120 drzew w Parku Północnym. Chcemy by 120 młodych żeglarzy ze szkół podstawowych zdobyło patent żeglarski i 120 młodych sopocian zdało na kartę pływacką. Myślimy o upamiętnieniu jednego z budowniczych Sopotu - Paula Puchmullera, który był architektem miasta. Chcielibyśmy razem z Państwową Galerią Sztuki powołać galerię rzeźby zewnętrznej. Chcemy by rzeźby stanęły w przestrzeni publicznej. Marzymy też o rozbudowie uzdrowiska. Chcielibyśmy, by w Sopocie powstało nowe sanatorium - dodał.

Oprócz budowy pomnika Puchmullera, odbudowana zostanie także Altana Kollatha, zwana dawniej Kollach Tempel, która została rozebrana po pożarze w latach 50. XX w. Pośród zielonych akcentów obchodów jubileuszu jest posadzenie 120 drzew, które będą służyły cieniem w upalne lata oraz stworzenie alei sportu przy drodze prowadzącej od plaży do Ergo Areny.

Jednym z najciekawszych przedsięwzięć tegorocznych obchodów będą koncerty jubileuszowe w wykonaniu Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Wśród nich uroczysty Koncert dla Mieszkańców 4.09.2021, podczas którego przywołane zostaną najciekawsze historie dotyczące początków naszego miasta. Następnego dnia Robert Sochacki zaprezentuje performatywną instalację audiowizualną "Sopocki pejzaż przywoływany", na którą składają się wielokanałowe dźwięki i wielopoziomowe animacje prezentowane w formie projekcji architektonicznej. W trakcie wieczoru będziemy mieli okazję stać się częścią opowieści, być razem w obrazie i muzyce, do których zaproszą nas twórcy: artysta wizualny Robert Sochacki i zespół Pin Park.

Wśród zaplanowanych widowisk jednym z najciekawszych przedsięwzięć jest także październikowy Koncert Galowy, podczas którego odbędzie się premiera utworu napisanego specjalnie na tę okazję i specjalnie dla Sopotu przez laureata Oscara Jana A.P. Kaczmarka. Także cały festiwal Sopot Classic w tym roku dedykowany będzie miejskiemu jubileuszowi. Kompozytor na konferencji prasowej powiedział m.in., że odkąd wybuchła pandemia koronawirusa, przebywa z rodziną w Sopocie.

- W Sopocie jestem prawie rok. Miałem szczęście, że pandemia dopadła mnie tutaj. Zakochałem się w Sopocie. Dzięki mojej żonie i synkowi przeżyliśmy tu trudny, ale wspaniały okres. Poproszono mnie o napisanie utworu symfonicznego. Będzie to utwór mniej więcej półgodzinny. Będziemy mieli do dyspozycji orkiestrę wzbogaconą o muzyków z regionu. Sopot ma wszystko co potrzeba, żeby być szczęśliwym. Powietrze jest tu rarytasem. Dziwię się, że ludzie w naszym kraju chcą mieszkać gdzieś indziej - mówił Jan A.P. Kaczmarek.

120. urodziny Sopotu to też 20. urodziny Muzeum Sopotu. Zaplanowało ono wystawy pokazujące miasto w nieoczywisty sposób. Pierwszą z nich jest otwarta właśnie wystawa zdjęć Johna Faltina - fotografa, który dokumentował zmiany w mieście.

Po raz 10. odbędzie się festiwal Literacki Sopot, który będzie obfitować w wydarzenia poświęcone literaturze jak np. spotkania autorskie, debaty, targi książki i czytania performatywne. Organizatorem i producentem festiwalu będzie nowa instytucja - Goyki 3 Art Inkubator. Zostanie on otwarty 23.06.2021. W planach prezentacje już trwających projektów i rezydencji artystycznych, zwiedzanie budynku przy Goyki z oprowadzaniem, performance Magdy Jędry; oprowadzanie po parku z udziałem prof. Bogny Lipińskiej i spotkanie z uczestnikami projektu "Archiwum Społeczne".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki