Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sopot: Wystawa "Europa malowana", czyli prace 220 artystów

Grażyna Antoniewicz
Tajemniczy obraz Jacoba Willemsza de Weta Starszego "Ofiara w Lysterze", sygnowany przez samego Rembrandta, ma ponad 400 lat
Tajemniczy obraz Jacoba Willemsza de Weta Starszego "Ofiara w Lysterze", sygnowany przez samego Rembrandta, ma ponad 400 lat materiały prasowe
W Sopockim Domu Aukcyjnym trwa wystawa "Europa malowana". Otwiera ją XVII-wieczny obraz Aerta Anthonisza "Statek na wzburzonym morzu" i zagadkowa "Ofiara w Lysterze" ucznia Rembrandta, Jacoba Willemsza de Weta Starszego.

ZOBACZ ZDJĘCIA z wystawy

- De Wet był uczniem Rembrandta - opowiada Anna Masztalerz-Gajda, komisarz wystawy. - Należał do gildii malarskiej świętego Łukasza w Haarlemie. Podejmował przede wszystkim tematykę bi- blijną i mitologiczną. Jego prace z lat 30. wykazują silne oddziaływanie Rembrandta. Kilka lat trwały badania "Ofiary w Lysterze". Nie jest to dzieło Rembrandta, co zostało sprawdzone w Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie w Hadze. Tam też potwierdzono sygnaturę.

- Nadal jednak nie wiemy, dlaczego pojawiła się ona na tym obrazie - dodaje Anna Masztalerz-Gajda. - Pozostaje to tajemnicą. Dzieło, choć ma ponad czterysta lat, zachowało się w znakomitym stanie.

Badania wykazały, że "Ofiara w Lysterze" jest mniej więcej z 1561 roku. Obrazy Weta znajdują się w National Gallery w Londynie i Ermitażu w Sankt Petersburgu.

XIX wiek na wystawie prezentują m.in. prace Maksymiliana Gierymskiego, Juliusza Kossaka, Ferdynanda Rusz- czyca, Władysława Bakałowicza, Antoniego Kozakiewicza czy Jana Styki.
- Mamy tu dwa wspaniałe dzieła Józefa Chełmońskiego - opowiada Anna Masztalerz-Gajda. - Jedno z okresu paryskiego, kiedy artysta miał niesamowicie wiele zleceń. Obraz "W podróży" powstał w 1876 roku, był to czas, gdy Chełmoński z wielkim rozmachem malował swoje słynne rozpędzone konie. Kolejny obraz "Poranek" (1911) pochodzi z okresu, gdy artysta tworzył nastrojowe, liryczne pejzaże, o panteistycznej wymowie, podkreślające związek człowieka z naturą.

Na wystawie "Europa malowana" prezentowani są profesorowie akademii monachijskiej - nastrojowe pejzaże Josefa Wengleina czy osobiste modelki - owieczki Heinricha Zügla.
Malarstwo Młodej Polski to prace Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera, Józefa Pankiewicza, Teodora Axentowicza, Juliana Fałata, Wojciecha Weissa, Wincentego Wodzinowskiego i innych.

Zatrzymajmy się przed obrazem Józefa Pankiewicza "Autoportret z szalikiem" - pochodzi on z kolekcji rodzinnej. Wisiał w paryskiej pracowni artysty.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Ecole de Paris prezentują dzieła m.in. Tadeusza Makowskiego, Zygmunta Menkesa, Meli Muter, Włodzimierza Terlikowskiego czy Henryka Haydena .

Niezwykle ciekawy jest "Pejzaż wiejski" Tadeusza Makowskiego ( datowany na 1920-1925). Obraz nie był dotąd ani wystawiany, ani publikowany. Pochodzi z początkowego okresu kubistycznego artysty. Cechuje go charakterystyczna kolorystyka, redukcja i upraszczanie formy do geometrycznych kształtów.

- Po wielu, wielu latach ktoś wyciągnął z domu ten piękny pejzaż i postanowił go pokazać światu - dodaje kurator. Do najdroższych na wystawie należą prace Józefa Chełmońskiego. "Poranek" kosztuje 900 tysięcy złotych, za niezwykle dynamiczny obraz "W podróży" zapłacimy ponad milion złotych.

O dziwo, "Ofiara w Lysterze" Jacoba Willemsza de Weta Starszego to jedynie 95 tysięcy złotych, choć wywodzi się ze znakomitej pracowni Rembrandta.

- Ceny dawnego malarstwa są wyjątkowo atrakcyjne. Za obrazy współczesnych artystów zapłacimy więcej niż za prace dawnych mistrzów - mówi komisarz wystawy. - Dawne malarstwo jest dzisiaj w wyjątkowo atrakcyjnej cenie.

Niektórzy kolekcjonerzy mający interesujące zbiory oddają swoje kolekcje jako depozyt do muzeum albo budują prywatne galerie. Najczęstszą formą jest jednak kolekcjonowanie i otaczanie się dziełami sztuki w domowym otoczeniu.

Podróż po wystawie zamykają obrazy artystów współczesnych - Jerzego Nowosielskiego, Franciszka Starowieyskiego, Teresy Pągowskiej, Andrzeja Wróblewskiego i innych. Już na wernisażu sprzedano kilka obrazów. Oczywiście, artystów XX- wiecznych. Wystawę "Europa malowana" otworzył w środę Jerzy Buzek, szef Parlamentu Europejskiego.

Sopocki Dom Aukcyjny. Sopot, ul. Boh. Monte Cassino 43, wstęp wolny. Oglądać wystawę można do 30 września 2011, od poniedziałku do piątku w godz. 11-18 oraz w soboty w godz. 11-15.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki