Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sopot: Wszystkie plaże strzeżone ruszają 1 lipca. Ta najatrakcyjniejsza, już działająca, wygrała właśnie w rankingu dostępności

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Sopocka plaża przy wejściu nr 23 zwyciężyła w rankingu na najbardziej funkcjonalną i dostępną plażę, zdobywając certyfikat dostępności na sezon letni 2022. To wynik udziału w programie „Plaże dla Wszystkich”. Przy nagrodzonej plaży już od 15 czerwca jest czynne kąpielisko strzeżone. Wszystkie wyznaczone w mieście kąpieliska będą zabezpieczone przez ratowników od 1 lipca.

Kąpielisko Sopot

Plaża kąpieliska strzeżonego po prawej stronie sopockiego mola, przy wejściu nr 23, zdobyła 83 na 100 punktów w ramach kryteriów certyfikacyjnych. Dało jej to pierwsze miejsce w ogólnopolskim rankingu „Plaże dla Wszystkich” fundacji Machina Zmian.

Sopot szczególnie wyróżnia się świetnie zorganizowaną infrastrukturą, miejscami odpoczynku, dostępnym molo i placami zabaw, a także dostępnymi punktami gastronomicznymi. To gmina, która doskonale rozumie ideę dostępności dla wszystkich, szeroko definiując grupę odbiorców i odbiorczyń dostępnych rozwiązań – czytamy w uzasadnieniu.

To na tej plaży już od 15 czerwca czynne jest kąpielisko strzeżone. Od 1 lipca ruszają pozostałe odcinki plaż dozorowane przez Sopockie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Będzie można korzystać z 7 strzeżonych kąpielisk o długości po 100 metrów linii brzegowej, 4 po stronie północnej oraz 3 – południowej. Na ich organizację i zabezpieczenie miasto przeznaczyło w tym roku 650 tysięcy złotych. Część z tych środków zostanie zrefinansowana przez dzierżawców plaż. W odróżnieniu do sąsiadów w Sopocie nie było problemów ze skompletowaniem ekip ratowniczych.

- W Sopocie w niecałe 2 tygodnie zebrałem ekipę i to już dawno, w maju – mówi Maciej Dziubich, prezes Sopockiego WOPR. - Od szeregu lat nie ma z tym u nas żadnego problemu. Nie wiem, czemu u nas tak jest, muszę to jeszcze zbadać wśród ekipy. Nie zapewniamy zakwaterowania ani wyżywienia. Pieniądze są dobre, ale nie są najwyższe w okolicy. Może to wysoki poziom pracy, może prestiż organizacji… Sopockie WOPR to w końcu nie jakiś podmiot komercyjny, który startuje w przetargu i oszczędza potem na każdej złotówce – zaznacza.

Ratownicy w Sopocie

Ratownicy w Sopocie będą korzystać m. in. z drona z kamerą termowizyjną. Jest on przydatny w przypadku zaginięć w wodzie. Do 30 czerwca oraz od 1 do 15 września na plaży przy wejściu 23, nad bezpieczeństwem plażowiczów będzie czuwać dwóch ratowników. W sezonie „wysokim”, od 1 lipca do 31 sierpnia, zespół na każdym 100-metrowym strzeżonym odcinku plaży to minimum czterech WOPR-owców wyposażonych w jednostki wodne typu RIB i sprzęt medyczny z defibrylatorem AED.

W skład wyposażenia grup interwencyjnych wchodzą też dwa quady z przyczepką do transportu osób poszkodowanych, samochód terenowy, łodzie motorowe i skutery wodne. Jak informuje prezes Dziubich za miesiąc pracy ratownik w Sopocie może zarobić 6,4-6,7 tys. zł brutto.

Na podium, oprócz Sopotu, z certyfikatami dostępności na sezon letni 2022 stanęły: Gdynia (przy porcie jachtowym, również już strzeżone kąpielisko, wejście na plażę nr 6) i Jastarnia (wejście na plażę nr 48). Gminy, które zgłosiły się do programu, mogły skorzystać ze specjalistycznej wiedzy ekspertów, szkoleń, konsultacji czy projektu architektonicznego dostępnej plaży w 3 wariantach, dostosowanych do warunków finansowych i lokalizacyjnych gminy. Program był wdrażany wspólnie z samorządami i mieszkańcami, dzięki czemu uwzględniał głosy i potrzeby różnych osób.

- Chęć udziału w programie certyfikacji „Plaże dla Wszystkich” zgłosiliśmy w styczniu tego roku – mówi Grażyna Dobrzyńska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sopocie. - Uczestniczyliśmy w webinariach i spotkaniach dotyczących dostępnej plaży, przygotowywaliśmy projekt, a pod koniec maja przeprowadziliśmy konsultacje społeczne. Rozmawialiśmy o wizji dostępności plaż dla wszystkich, niezależnie od stopnia sprawności i potrzeb, bowiem zależy nam, by z pięknych terenów nad morzem mógł korzystać każdy mieszkaniec i turysta – zapewnia.

Ranking kąpielisk 2022

Według kryteriów organizatorów rankingu plażę można nazwać dostępną, kiedy w sposób bezpieczny i samodzielny mogą z niej korzystać osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami: ruchu, słuchu, wzroku, z niepełnosprawnością intelektualną, ale również osoby starsze, osoby z małymi dziećmi.

Ważne są udogodnienia dla każdej z grup korzystających z kąpielisk, takie jak odpowiednie wejście na plaże, oznakowanie, infrastruktura: przebieralnie o odpowiedniej szerokości, sanitariaty czy utwardzone i regularnie oczyszczane z piasku ciągi komunikacyjne.

- Nagrodzona plaża przygotowana jest w tym sezonie, podobnie jak w ubiegłych latach, do odwiedzin osób z niepełnosprawnościami i o szczególnych potrzebach – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. - Staramy się, by Sopot był miastem dostępnym dla wszystkich, dlatego dbamy o niezbędną infrastrukturę, również na plażach. Mamy na kąpielisku szeroką kładkę prowadzącą w głąb plaży, toaletę i przebieralnie, opłukiwacze z wygodnym dojazdem, a także specjalną amfibię umożliwiająca kąpiel osobom z niepełnosprawnościami. Takie osoby mogą również skorzystać z pomocy pracowników kąpieliska. Najnowszym udogodnieniem jest materiałowe zadaszenie w kształcie żagla nad bocznym pomostem kładki, które chroni przed zbytnim słońcem – dodaje.

Program certyfikacji „Plaże dla Wszystkich” realizuje fundacja Machina Zmian. Jak podaje organizacja to jedyny taki ranking w Polsce. Plaże oceniane są za dostępność dla osób z niepełnosprawnościami czy o szczególnych potrzebach: seniorów, rodziców z dziećmi, kobiet karmiących i każdej osoby, która ceni sobie jakość, bezpieczeństwo oraz dostęp do kąpieli słonecznych a także morskich.

Program jest realizowany z dotacji programu „Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach tzw. funduszy norweskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Certyfikaty zostaną wręczone 29 czerwca.

Plaże otwarte od 1 lipca

1 lipca do nagrodzonej plaży dołączy pozostałe 6 kąpielisk strzeżonych. Wszystkie będą dozorowane na długości 100 m linii brzegowej i 50 m w głąb morza w godz. 9:30-17:30:

  • Kamienny Potok-Koliba – między wejściami na plażę nr 4 a 6,
  • 13-17 – między wejściami na plażę nr 13 a 17,
  • Park Północny – w odległości 65 m od wejścia na plażę nr 20 w kierunku wejścia nr 19 i 35 m w kierunku mola wzdłuż linii brzegu,
  • K22 – w odległości 100 m od wejścia na plażę nr 22 w stronę mola,
  • Łazienki Południowe I (nagrodzona plaża) – w odległości 50 m od mola (po stronie południowej) w kierunku wejścia na plażę nr 23,
  • Łazienki Południowe II – od wejścia na plażę nr 29 w kierunku wejścia nr 30,
  • 32A-33 – 50 m od wejścia na plażę nr 33 w obu kierunkach wzdłuż linii brzegowej.

Tego samego dnia w Gdańsku do 2 już działających kąpielisk dołączy 7 kolejnych a w Gdyni, do również działającej laureatki kolejnego miejsca rankingu - 3 kąpieliska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki