Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sopot: W sobotę telewizyjna premiera filmu "Polonia sopocka"

Kamila Grzenkowska
Kadr z filmu "Polonia Sopocka"
Kadr z filmu "Polonia Sopocka"
Ponad 800 osób obejrzało dotychczas film pt. "Polonia Sopocka" w tutejszym Multikinie. W najbliższą sobotę ten fabularyzowany dokument będzie miał swoją premierę na antenie TVP Gdańsk.

"Polonia Sopocka" to dokument oparty przede wszystkim na wywiadach - wspomnieniach mieszkańców Sopotu, którzy pamiętają czasy międzywojenne. W filmie wzięli udział m.in. Edwin Mokwa, Olga Brzezińska, Rosvita Stern ks. Czerlonek (proboszcz kościoła Gwiazdy Morza) i jeszcze kilku innych mieszkańców.

Seniorzy opowiadają o codzienności Polaków w kurorcie w okresie Wolnego Miasta Gdańska, o stosunkach polsko -niemieckich w życiu prywatnym (nie politycznym). Wspominają też międzywojenny Sopot, a więc miejsca gdzie chodzili na spacery, gdzie się bawili, gdzie spędzali wolny czas.

Wypowiedzi poszczególnych osób przeplatane są fabułą. Widzowie obserwują losy (fikcyjnego) Polaka z Sopotu. Jego życiorys to wypadkowa różnych doświadczeń i przeżyć członków ówczesnej Polonii. W roli młodego Kajetana, który jest narratorem filmu, wystąpił Kajetan Muller. W dorosłą postać wcielił się Dariusz Wójcik.

Zdjęcia kręcono m.in. na Wyspie Sobieszewskiej, w Muzeum Sopotu, pracowni konserwacji zabytków w Warszawie, kościele Gwiazdy Morza, a także w skansenie we Wdzydzach. Film powstał w ramach projektu "Polonia Sopocka", który realizuje Muzeum Sopotu.

- Za nami cztery projekcje. Niektóre osoby były filmem zachwycone, inne zarzucały na przykład zbyt mało informacji dotyczących historii tamtego okresu czy też za mało nazwisk, które się pojawiły w dokumencie - przyznaje Małgorzata Buchholz- Todorowska, dyrektor Muzeum Sopotu. - Jednak naszym zamierzeniem było zrobienie filmu o sopocianach pamiętających czasy przedwojenne. Myślę, że udało nam się odtworzyć klimat tamtego czasu.

Określenie Polonia Sopocka odnosi się do przedwojennych mieszkańców kurortu (dokładnie ostatniego 25-lecia XIX wieku, po 1939 rok). Jej członkowie tworzyli liczne organizacje, m.in. Towarzystwo Ludowe, Towarzystwo Polek. Dzięki ich działalności uczono się m.in. języka polskiego, rozwijano własne zainteresowania.

Premiera telewizyjna w sobotę o godz. 18.10, w TVP Gdańsk. W każdą niedzielę, o godz. 12 i 16, projekcje filmu będą się odbywać w Muzeum Sopotu, przy ul. Poniatowskiego 8.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki