MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sopot: Rozpoczęły się pierwsze prace drogowe przy przebudowie al. Niepodległości. Cała inwestycja pochłonie ponad 16,5 mln zł

OPRAC.:
Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Wizualizacja przebudowy skrzyżowania al.Niepodległości z ul. Malczewskiego. Fot. materiały prasowe ZDiZ
Ruszyła przebudowa al. Niepodległości, w rejonie skrzyżowań z ulicami Wejherowską, Malczewskiego i Armii Krajowej w Sopocie. Na razie prace prowadzone są na chodnikach, główne roboty ruszą 1 lipca. Cała inwestycja pochłonie ponad 16,5 mln zł.

Przebudowa al. Niepodległości w Sopocie. Jakie prace są planowane?

Przebudowa al. Niepodległości obejmie odcinek od skrzyżowania z ul. Armii Krajowej do skrzyżowania z ul. Wejherowską. Wyremontowane zostaną chodniki i ścieżka rowerowa, a lewoskręt w ul. Malczewskiego zostanie wydłużony. W planach jest także budowa wyspy centralnej umożliwiającej zawracanie na skrzyżowaniu z ul. Malczewskiego oraz wprowadzenie śluzy dla autobusów.

Remont przejdzie też ul. Malczewskiego. Będzie on polegał na:

  • wymianie nawierzchni jezdni, zjazdów, chodników, na odcinku od skrzyżowania z al. Niepodległości do ul. Chodowieckiego,
  • wprowadzeniu drugiego pasa skrętu w prawo z ul. Malczewskiego w al. Niepodległości,
  • przebudowie wysp oraz jezdni w obrębie skrzyżowania z al. Niepodległości.

Prace będą prowadzone również na ul. Wejherowskiej. Remont będzie polegał na:

  • przebudowie wlotu ul. Wejherowskiej dla kierunku Gdańsk-Gdynia na odcinku 80 metrów – wprowadzenie pasa wyłączenia, poprowadzenie jednej jezdni dla obu kierunków ruchu, usunięcie istniejącej jezdni,
  • remoncie wlotu ul. Wejherowskiej dla kierunku Gdynia-Gdańsk na odcinku 60 metrów w zakresie całej konstrukcji,
  • budowie ciągu pieszo-rowerowego przy wlocie ul. Wejherowskiej dla kierunku Gdynia-Gdańsk.

Na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych ustawione zostaną: maszty sygnalizacji świetlnej (24 szt.), latarnie sygnalizacyjne (40 szt.), pętle indukcyjne (57 szt.). Przebudowana zostanie kanalizacja deszczowa i sieć trakcyjna. Pojawią się nowe nasadzenia drzew i krzewów.

Przebudowa al. Niepodległości w Sopocie. Harmonogram prac

Na razie prace prowadzone są na chodnikach, nie powodując zamknięć jezdni i większych utrudnień drogowych.

– Prowadzone roboty związane są z przebudową m.in. wodociągów, instalacji telekomunikacyjnych, energetycznych, oświetlenia i trakcji trolejbusowej. W dniach 19-21 czerwca (piątek-niedziela) zamknięta zostanie połowa jezdni al. Niepodległości w kierunku Gdyni – informuje Marek Niziołek z Urzędu Miasta w Sopocie.

Zasadnicze roboty, związane z przebudową skrzyżowania al. Niepodległości z ul. Malczewskiego ruszą 1 lipca.

– Ul. Malczewskiego zostanie całkowicie zamknięta poniżej ul. Chodowieckiego. Na al. Niepodległości zamknięta zostanie jezdnia w kierunku Gdańska, ruch w obu kierunkach będzie się odbywał dwoma pasami istniejącej jezdni w kierunku Gdyni. Planowany termin zakończenia prac tego etapu to 1 września – kontynuuje Marek Niziołek.

– W czasie całkowitego zamknięcia ul. Malczewskiego w Sopocie zmieni się sposób funkcjonowania komunikacji miejskiej. Szczegółowe rozkłady jazdy pojawią się w autobusach i na przystankach.

Kolejny etap prac zaplanowano od 1 września tego roku. Będzie on polegał na przerzuceniu ruchu na jezdnię w kierunku Gdańska (wykonaną w I etapie), z częściowym otwarciem ul. Malczewskiego. Natomiast zamknięta zostanie jezdnia w kierunku Gdyni. Podobnie jak w I etapie, ruch w obu kierunkach będzie się odbywał dwoma pasami jezdni w kierunku Gdańska.

Przebudowa al. Niepodległości w Sopocie. Kiedy koniec remontu?

Przebudowa al. Niepodległości jest częścią większego projektu pn. „Budowa węzła integracyjnego Sopot Kamienny Potok wraz z trasami dojazdowymi, finansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, w ramach mechanizmu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (RPO ZIT)”.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wszystkie prace zakończą się do 30 kwietnia 2021 roku.

Koszt inwestycji to 16 598 850,00 zł brutto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki