Poniedziałkowa debata była poświęcona dostępowi do naturalnych zasobów oraz ich racjonalnemu wykorzystaniu. Teraz jest z tym bardzo źle. Prowadzimy w Europie gospodarkę rabunkową. Dlatego przewodniczący obrad prof. Andrzej Kraszewski, polski minister środowiska, apelował: Stop z życiem na ekologiczny kredyt.
Zobacz także:Sopot: Spotkanie ministrów zdrowia UE (ZDJĘCIA)
Powiedział on także, że jako kraj sprawujący prezydencję, Polska będzie dążyć do wdrażania takich narzędzi ochrony środowiska, które pozwolą na wzrost gospodarczego i zapobiegną degradacji przyrody. Zasoby to nie tylko węgiel, ropa naftowa, rudy metali, gaz, w tym łupkowy (o nim jednak nie było wczoraj mowy podczas obrad), ale też np. woda pitna, powietrze, gleba, a także przyroda.
- Właściwa troska o zasoby ma olbrzymie znaczenie ekonomiczne - przestrzegał Janez Potočnik, komisarz ds. środowiska w Unii Europejskiej. - Jeżeli nie zadbamy o efektywne wykorzystanie surowców na naszym kontynencie, staniemy się mniej konkurencyjni.
Jak ocalić bogactwa i oszczędnie nimi gospodarować - ma określić siódmy już unijny Program Działań na rzecz Środowiska, zwany w skrócie EAP (Environmental Action Programme). Wczoraj w Sopocie odbyła się, jedna z pierwszych, dyskusja nad jego kształtem.
Racjonalne wykorzystywanie bogactw naturalnych to tylko jeden z problemów środowiskowych UE i całego świata. Drugi to konieczność zapobiegania podwyższaniu się średniej temperatury na ziemi. Konsekwencje tego zjawiska uczestnicy obrad obejrzeli wczoraj w Gdyni - na Kępie Redłowskiej, gdzie wskutek topnienia lodowców i podnoszenia się poziomu Bałtyku, coraz silniej atakowane i niszczone przez fale jest wysokie klifowe wybrzeże. Dzisiaj sopocka debata Rady Ministrów ds. środowiska UE skupi się właśnie na sposobach powstrzymywania niekorzystnych zmian klimatycznych na naszym globie i możliwościach ekonomicznych ograniczania powstawania w przemyśle gazów cieplarnianych.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?