Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sopot: Rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczyste pasowanie pierwszaków ze szkoły im. AK i bogata oprawa MW

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Przebieg uroczystości 83. rocznicy powołania Służby Zwycięstwu Polski w Sopocie zaznaczył nie tylko wojskowy ale i cywilny charakter polskiego państwa podziemnego. Tradycją jest pasowanie na ucznia pierwszaków z sopockiej podstawówki im. Armii Krajowej podczas rocznicy. Konspiracyjna edukacja organizowana przez podziemie została też zaznaczona w przemówieniu wicewojewody. Wyjątkowo bogata i uroczysta była oprawa obchodów, którą zapewniła Marynarka Wojenna.
od 16 lat

Sopot - rocznica utworzenia polskiego państwa podziemnego

Podczas uroczystości pod pomnikiem Armii Krajowej na skwerze sanitariuszki „Inki” pasowane na uczniów zostały dzieci z trzech klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej.

Pasowania dokonał kmdr por. Przemysław Czernuszyc, komendant portu wojennego Gdynia. 83 lata temu utworzona została konspiracyjna organizacja wojskowo-cywilna Służba Zwycięstwu Polski, przekształcona później w Związek Walki Zbrojnej a następnie – Armię Krajową.

- Służyło wówczas czynnie lub też przygotowywało się do działań zbrojnych około 390-400 tys. polskich żołnierzy działających w konspiracji – mówił podczas uroczystości Marek Łuczyk, wicewojewoda pomorski. - Była też ta często niedoceniana ale bardzo ważna działalność cywilna, chociażby tajne nauczanie. W czasie okupacji ok. 100 tys. polskiej młodzieży ukończyło szkołę średnią a ok. 10 tys. – szkolę wyższą, działając w ramach konspiracji. Dlaczego tak się działo? Dzisiaj jest to dla nas być może niezrozumiałe, ale warto tutaj przytoczyć słowa Heinricha Himmlera, który stwierdził, że edukacja dla tej ludności polskiej, która mieszka na terenach wschodnich III Rzeszy, powinna się ograniczyć tylko i wyłącznie do nauki liczenia maksymalnie do pięciuset, do zapisania imienia i nazwiska, czytanie nie jest konieczne.

Właściwa uroczystość rocznicowa, jeszcze przed pasowaniem na ucznia, zgromadziła licznych sopocian, kombatantów, wśród których był Tomasz Kuplicki, szef sopockiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK, przedstawicieli urzędu miejskiego i sopockich szkół.

Oprawa uroczystości pod sopockim pomnikiem Armii Krajowej ma podniosły charakter dzięki asyście honorowej kompanii reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

Od pewnego czasu jej elementem często jest też defilada kompanii, tak było i tym razem. Przed nią, pod pomnikiem AK złożone zostały wieńce. Został również odczytany został apel pamięci. Kwiaty złożono także pod obeliskiem sanitariuszki „Inki”. Po uroczystości, pasowane na ucznia pierwszaki pozowały do pamiątkowych zdjęć pod pomnikiem.

Sopot: Rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Ur...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki