Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sopot: Radni Platformy Sopocian chcą zachowania nazwy ulicy 23 Marca

Ewa Andruszkiewicz
Ulica 23 Marca w Sopocie zmieni nazwę?
Ulica 23 Marca w Sopocie zmieni nazwę? Karolina Misztal
Dyskusja wokół ulicy 23 Marca rozgorzała w związku z ustawą dekomunizacyjną. PiS postuluje jej zmianę, Platforma Sopocian ma inny pomysł. Jaki?

- Zmiana nazwy ulicy to dla mieszkańców duży problem. Poza tym oni sami chcą dalej mieszkać przy 23 Marca - mówią radni Platformy Sopocian i proponują, by Rada Miasta uchwaliła jedynie nowe uzasadnienie dla starej nazwy. Petycja w tej sprawie krąży już w internecie, w ciągu zaledwie kilku dni podpisało ją blisko 200 osób.

- Jakiś czas temu pojawiła się propozycja radnych PiS zmiany nazwy ulicy na Witolda Pileckiego. Znając opinię mieszkańców, przeciwstawiamy się temu - mówi Paweł Kąkol, radny Platformy Sopocian. - Obecnie data 23 marca kojarzona jest z wkroczeniem Armii Czerwonej do Sopotu. My chcemy, aby upamiętniała Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Jak czytamy w petycji radnych PS, „parlament węgierski przyjął deklarację uznającą dzień 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej 12 marca 2007 roku. Analogiczną uchwałę kilka dni później podjął przez aklamację Sejm RP”. - Od powstania tych dwóch państwowości, trwa nieprzerwana współpraca, przyjaźń, a wspólni bohaterowie naznaczają chlubnie historię tych dwóch państw - argumentują radni Platformy Sopocian.

Przeczytaj więcej informacji z Sopotu

Co na to opozycja? - Data 23 marca kojarzy się w Sopocie jednoznacznie. Zanim zaproponowałem zmianę nazwy ulicy moim kolegom radnym, rozmawiałem o tym z dyrektorem oddziału IPN. Jest tego samego zdania, co ja - mówi Michał Stróżyk, radny PiS. - W całej sprawie nie chodzi o zmianę uzasadnienia, tylko nazwy, która odnosi się do wkroczenia Armii Czerwonej do Sopotu. Jestem za upamiętnieniem Witolda Pileckiego. To bohater, który powinien mieć ulicę w każdym polskim mieście.

Podpisy pod petycją radnych Platformy Sopocian będą zbierane w czasie wakacji - tak, aby w sierpniu sprawa trafiła do porządku obrad na sesji.

Zabieg, o zastosowaniu którego myślą radni PS, wykorzystały już m.in. władze gminy Lichnowy - przyjęły uchwały o zmianie nazwy ulic 10 Marca na 10 Marca oraz Wyzwolenia na Wyzwolenia, podając nowe, napisane pod kątem ustawy dekomunizacyjnej, uzasadnienie.
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki