Sopot: Przebudowa banku PKO BP pod lupą wojewody [ZDJĘCIA]

Łukasz Kłos
Przy sopockim Monciaku od kilku miesięcy powstaje nowa placówka PKO BP. Niewykluczone jednak, że wkrótce prace będą musiały być wstrzymane, a to co dotychczas powstało - rozebrane. Będzie to konieczne, jeśli wojewoda podzieli pogląd właścicieli mieszkań z sąsiedniej kamienicy. Na razie Urząd Wojewódzki prowadzi postępowanie administracyjne, które ma wyjaśnić wątpliwości.

Kontrowersje dotyczą tzw. plomby przy ul. Bohaterów Monte Cassino 32/34, w której do niedawna mieściła się placówka PKO BP. Bank zdecydował, że chce obiekt zmodernizować i przed rokiem wystąpił do władz miasta o zgodę na jego przebudowę, zaznaczając, że zamierza tam nadal prowadzić swoją działalność.

- Czy to można uznać za przebudowę?! - dziwi się przedstawiciel wspólnoty mieszkaniowej, która zgłosiła sprawę służbom wojewody. Pełnomocnik nie zgodził się na upublicznienie imienia i nazwiska, gdyż jak twierdzi - nie chce sprowadzać wątpliwości wspólnoty do sporów personalnych. - Przecież robotnicy zrównali budynek z ziemią. Rozebrali go do fundamentów. A teraz po prostu stawiają nową budowlę. Każdy to widział, kto przez ostatnie miesiące przechodził Monciakiem.

Czytaj także: Trwa przebudowa budynku banku PKO BP na Mociaku w Sopocie. Powstanie nowoczesna kamienica

Dlaczego zakres prac budowlanych budzi aż takie kontrowersje, że zdecydowano się złożyć skargę u wojewody, a co więcej, żądając wstrzymania trwających prac budowlanych? - Bo uważamy, że miejscy urzędnicy nie traktują nas równo. Wydając bankowi pozwolenie na przebudowę, de facto umożliwiły mu ominięcie prawa miejscowego - twierdzi pełnomocnik. - Wielki bank może sobie budować nową placówkę, ale nam zakazuje się wynajmowania pomieszczeń pod usługi finansowe. Nie mamy nic przeciw tej instytucji.

Chodzi nam o zasady, które powinny być tak samo stosowane wobec dużych instytucji, jak i pojedynczych obywateli.
Te zasady to panujące w Sopocie przepisy prawa miejscowego, które zabraniają otwierania nowych placówek finansowych przy jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w kurorcie. Cel wprowadzenia zakazu był prosty: władze samorządowe chciały, by serce kurortu tętniło życiem. Zbyt duża liczba placówek finansowych miała temu nie służyć. Dzięki zakazowi zamiast punktów kredytowych czy ubezpieczalni miały powstawać nowe restauracje, kluby itp.

Zobacz także: Bank PKO BP przy Monciaku w Sopocie został rozebrany (GALERIA ZDJĘĆ)
Te banki, które działały przy Monciaku jeszcze przed wejściem w życie restrykcyjnych przepisów, mogły tam pozostać. Prawo nie działa bowiem wstecz. Na krótkiej liście wyjątków znalazła się więc też placówka należąca do PKO BP, od lat funkcjonująca w tym miejscu. - Miejscowy plan [zagospodarowania przestrzennego - red.] mówi o zakazie dotyczącym nowych lokalizacji - twierdzi Magdalena Jachim, rzecznik sopockiego magistratu. - Po przebudowie zresztą funkcja bankowa będzie ograniczona do dużo mniejszej przestrzeni niż poprzednio, gdyż obejmie tylko parter - zaznacza.

Broniąc urzędników, Jachim podtrzymuje też zdanie, że wniosek inwestora dotyczył przebudowy obiektu: - Projekt zawierał ściśle określony zakres robót, który tej przebudowy dotyczył. Powstający w jej ramach budynek ma taką samą szerokość, wysokość oraz liczbę kondygnacji jak wcześniej - podkreśla i dodaje, że urzędnicy "spokojnie czekają" na rozstrzygnięcia wojewody pomorskiego.

Tymczasem Urząd Wojewódzki wszczął niedawno postępowanie w tej sprawie. - Z tego faktu nie można w żadnym razie wnioskować, w jakim kierunku będzie zmierzało rozstrzygnięcie - zastrzega Roman Nowak, rzecznik prasowy urzędu.
Najpierw analizowana będzie dokumentacja oraz zbierane ewentualne wyjaśnienia, wnioski bądź zastrzeżenia. Niemniej prace budowlane mogą być nadal prowadzone. Wojewoda odmówił wstrzymania robót. Nowak tłumaczy, że takie postanowienie uzasadniałyby tylko szczególne okoliczności, wskazujące na istnienie np. realnego zagrożenia znaczną szkodą. A tego wspólnota mieszkaniowa nie wykazała.

Łukasz Kłos
tel. 58 30 03 334
l.klos@prasa.gda.pl
Łukasz Kłos na Facebooku

O TYM SIĘ MÓWI NA POMORZU:

* Euro 2012: Są opóźnienia w realizacji ważnych obiektów (ZDJĘCIA)
* Gdańscy Żydzi kontra Grass: nie chcą się spotkać z pisarzem
* Rocznica katastrofy smoleńskiej: Jak upamiętniliśmy ofiary na Pomorzu (ZDJĘCIA)
* Katastrofa smoleńska: Nie mówcie, kiedy mamy skończyć tę żałobę

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

:)

nie budowla tylko budynek:)

c
czarny

zostalo POprawnie , cisza i do URN wyborcy.