Sopot: Ponad 160 zgłoszeń do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w pierwszej połowie 2020 roku. Potwierdzono 43 proc. z nich

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
KMP Sopot
Od stycznia do czerwca br. mieszkańcy Sopotu zgłosili za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa 168 sygnałów. Policjanci zweryfikowali je i potwierdzili 73 z nich, co stanowi 43 proc. Najczęściej sopocianie podnosili kwestię nieprawidłowego parkowania. Mundurowi otrzymali 113 zawiadomień w tej sprawie.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jak to działa?

- Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa od 4 lat wspomaga pracę sopockich policjantów. Dzięki tej aplikacji każdy mieszkaniec Sopotu oraz turysta może nanieść na mapę sygnał, który w jego odczuciu ma wpływ na bezpieczeństwo w okolicy miejsca zamieszkania – wyjaśnia asp. Lucyna Rekowska, rzecznik sopockiej policji.

Akty wandalizmu, żebractwo, zła organizacja ruchu drogowego, nieprawidłowe parkowanie, miejsce grupowania się małoletnich, używanie środków odurzających czy spożywanie alkoholu w miejscu zabronionym – to tylko część zagrożeń, jakie można zgłaszać policjantom za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

- Mapa jest dostępna na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, a jej obsługa została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie, mógł z niej skorzystać każdy obywatel – dodaje asp. Lucyna Rekowska.

Ponad 160 zgłoszeń do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w pierwszej połowie 2020 roku w Sopocie

Od stycznia do czerwca br. na terenie Sopotu internauci zaznaczyli na mapie 168 miejsc zagrożonych, które w ich odczuciu mają wpływ na bezpieczeństwo. Policjanci wszystkie te sygnały zweryfikowali i potwierdzili 73 z nich, co stanowi 43 proc.

- Najczęściej nanoszonym sygnałem była kwestia nieprawidłowego parkowania. Mundurowi otrzymali 113 zgłoszeń w tej sprawie. Chodziło przede wszystkim o rejon Brodwina, Dolnego Sopotu i ul. Armii Krajowej. W trakcie codziennej służby mundurowi sprawdzili wszystkie te miejsca i potwierdzili 64 sygnały

– informuje asp. Lucyna Rekowska. - Wskazane przez internautów miejsca policjanci objęli nadzorem, a wobec sprawców wykroczeń stosowali mandaty, pouczenia lub kierowali wnioski o ukaranie do sądu. W działania zaangażowali się także dzielnicowi, którzy chcąc rozwiązać problem nieprawidłowego parkowania, rozmawiali z przedstawicielami spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, na terenie których zostały naniesione sygnały.

W minionym półroczu mieszkańcy Sopotu wskazali też 13 miejsc, gdzie kierowcy przekraczali dopuszczalną prędkość. Zgłoszenia te zostały zaznaczone na al. Niepodległości i na ul. Malczewskiego w nadmorskim kurorcie.

- Policjanci ruchu drogowego wielokrotnie prowadzili w tych miejscach działania, podczas których karali sprawców mandatami lub kierowali wobec nich wnioski o ukaranie. Ponadto funkcjonariusze w ciągu ostatnich sześciu miesięcy wyeliminowali z ruchu 137 kierowców, którzy rażąco, tj. o ponad 50 km/h, przekroczyli dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym, a zdecydowana większość z nich straciła swoje prawo jazdy właśnie na al. Niepodległości w Sopocie

– przyznaje asp. Lucyna Rekowska.

W czasie ostatnich sześciu miesięcy dzielnicowi i policjanci prewencji sprawdzili również 8 miejsc, gdzie miało dochodzić do spożywania alkoholu. Jak zapewniają mundurowi, wszystkie potwierdzone rejony w Sopocie zostały objęte częstszymi kontrolami przez funkcjonariuszy, a sprawcy wykroczeń byli rozliczani.

- Aktualnie, w czasie zagrożeń wynikających z pandemii koronawirusa, jednym z takich szczególnych zagrożeń jest grupowanie się osób małoletnich. W minionym półroczu funkcjonariusze otrzymali 3 zgłoszenia w tej sprawie – dodaje asp. Lucyna Rekowska. - Policja weryfikuje każdy taki sygnał przekazany za pośrednictwem aplikacji, a w przypadku potwierdzenia – eliminuje zagrożenie, m.in. zwiększając liczbę patroli.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie