MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sopot: Ponad 160 zgłoszeń do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w pierwszej połowie 2020 roku. Potwierdzono 43 proc. z nich

Ewa Andruszkiewicz
KMP Sopot
Od stycznia do czerwca br. mieszkańcy Sopotu zgłosili za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa 168 sygnałów. Policjanci zweryfikowali je i potwierdzili 73 z nich, co stanowi 43 proc. Najczęściej sopocianie podnosili kwestię nieprawidłowego parkowania. Mundurowi otrzymali 113 zawiadomień w tej sprawie.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jak to działa?

- Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa od 4 lat wspomaga pracę sopockich policjantów. Dzięki tej aplikacji każdy mieszkaniec Sopotu oraz turysta może nanieść na mapę sygnał, który w jego odczuciu ma wpływ na bezpieczeństwo w okolicy miejsca zamieszkania – wyjaśnia asp. Lucyna Rekowska, rzecznik sopockiej policji.

Akty wandalizmu, żebractwo, zła organizacja ruchu drogowego, nieprawidłowe parkowanie, miejsce grupowania się małoletnich, używanie środków odurzających czy spożywanie alkoholu w miejscu zabronionym – to tylko część zagrożeń, jakie można zgłaszać policjantom za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

- Mapa jest dostępna na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, a jej obsługa została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie, mógł z niej skorzystać każdy obywatel – dodaje asp. Lucyna Rekowska.

Ponad 160 zgłoszeń do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w pierwszej połowie 2020 roku w Sopocie

Od stycznia do czerwca br. na terenie Sopotu internauci zaznaczyli na mapie 168 miejsc zagrożonych, które w ich odczuciu mają wpływ na bezpieczeństwo. Policjanci wszystkie te sygnały zweryfikowali i potwierdzili 73 z nich, co stanowi 43 proc.

- Najczęściej nanoszonym sygnałem była kwestia nieprawidłowego parkowania. Mundurowi otrzymali 113 zgłoszeń w tej sprawie. Chodziło przede wszystkim o rejon Brodwina, Dolnego Sopotu i ul. Armii Krajowej. W trakcie codziennej służby mundurowi sprawdzili wszystkie te miejsca i potwierdzili 64 sygnały

– informuje asp. Lucyna Rekowska. - Wskazane przez internautów miejsca policjanci objęli nadzorem, a wobec sprawców wykroczeń stosowali mandaty, pouczenia lub kierowali wnioski o ukaranie do sądu. W działania zaangażowali się także dzielnicowi, którzy chcąc rozwiązać problem nieprawidłowego parkowania, rozmawiali z przedstawicielami spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, na terenie których zostały naniesione sygnały.

W minionym półroczu mieszkańcy Sopotu wskazali też 13 miejsc, gdzie kierowcy przekraczali dopuszczalną prędkość. Zgłoszenia te zostały zaznaczone na al. Niepodległości i na ul. Malczewskiego w nadmorskim kurorcie.

- Policjanci ruchu drogowego wielokrotnie prowadzili w tych miejscach działania, podczas których karali sprawców mandatami lub kierowali wobec nich wnioski o ukaranie. Ponadto funkcjonariusze w ciągu ostatnich sześciu miesięcy wyeliminowali z ruchu 137 kierowców, którzy rażąco, tj. o ponad 50 km/h, przekroczyli dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym, a zdecydowana większość z nich straciła swoje prawo jazdy właśnie na al. Niepodległości w Sopocie

– przyznaje asp. Lucyna Rekowska.

W czasie ostatnich sześciu miesięcy dzielnicowi i policjanci prewencji sprawdzili również 8 miejsc, gdzie miało dochodzić do spożywania alkoholu. Jak zapewniają mundurowi, wszystkie potwierdzone rejony w Sopocie zostały objęte częstszymi kontrolami przez funkcjonariuszy, a sprawcy wykroczeń byli rozliczani.

- Aktualnie, w czasie zagrożeń wynikających z pandemii koronawirusa, jednym z takich szczególnych zagrożeń jest grupowanie się osób małoletnich. W minionym półroczu funkcjonariusze otrzymali 3 zgłoszenia w tej sprawie – dodaje asp. Lucyna Rekowska. - Policja weryfikuje każdy taki sygnał przekazany za pośrednictwem aplikacji, a w przypadku potwierdzenia – eliminuje zagrożenie, m.in. zwiększając liczbę patroli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki