Sopot: Po pandemicznej przerwie ruszają konsultacje z mieszkańcami w sprawie przyszłości miasta. Magistrat przygotowuje strategię kurortu

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Fot. Karolina Misztal
Udostępnij:
Sopocianie dostali możliwość wpływania na przyszłość miasta i rozliczenia rządzących z deklarowanych działań. Taką możliwość dają prace nad dokumentem strategicznym, który przygotowuje Sopot. Najbliższe otwarte spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami odbędzie się 28 września. Wymóg szerokich konsultacji społecznych strategii i konieczność precyzyjnego określenia w nim tego, jakie ma być miasto za 10 lat, to efekt niedawnej nowelizacji prawa.

Przygotowywany dokument określi co Sopot chce osiągnąć i jaki ma być do roku 2030. Najbliższe warsztaty konsultacyjne odbędą się 28 września 2021 od godz. od 17:00 do 20:00 w siedzibie Uniwersytetu SWPS przy ul. Polnej 16/20 (dawna szkoła obok sopockiego rynku na Wyścigach). Z powodu obostrzeń związanych z pandemią wymagana jest rejestracja w urzędzie miasta lub przez stronę internetową Sopotu

www.sopot.pl

.

Konsultacje mają zdefiniowaną tematykę, organizatorzy podają, że poszukiwane będą odpowiedzi na pytania:

  • Czy uda się zatrzymać lub chociaż spowolnić proces wyludniania się miasta? Jak przygotować miasto do potrzeb ludzi starszych?
  • Jak rozwijać turystykę, aby ograniczyć jej negatywne aspekty (tłok, hałas) utrudniające życie mieszkańców?
  • Czy COVID i potencjalne epidemie w przyszłości zmieniają scenariusze rozwoju?
  • Jak kroki trzeba podjąć, aby sprostać wyzwaniom klimatycznym?

Można jednak przygotować własne sugestie i propozycje dotyczące przyszłości miasta i przekazać je prowadzącym, bądź pocztą elektroniczną: [email protected]

Strategia rozwoju gminy do niedawna była dokumentem nieumocowanym prawnie. Uchwalona 15 lipca ubiegłego roku nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym unormowała kształt dokumentu i sposób jego uchwalania. Sejmowa większość wprowadziła m. in. wymóg szerokich konsultacji społecznych przy powstawaniu strategii. Punkt 3 artykułu 10e znowelizowanej ustawy mówi też o tym, że dokument musi zawierać "oczekiwane rezultaty planowanych działań [...] oraz wskaźniki ich osiągnięcia". Mimo że nadal nie ma wymogu uchwalania strategii, jeśli gmina ją przyjmie, zwiększa to społeczny nadzór nad działaniami samorządowców dając możliwość publicznego rozliczania ich z realizacji przyjętych założeń strategicznych.

- Prace nad opracowaniem strategii trwają od początku 2020 roku - informuje Katarzyna Alesionek z sopockiego urzędu miejskiego. - Miasto Sopot prowadzi je wraz z badaczami z Uniwersytetu SWPS. Ich pierwszym etapem było opracowanie diagnozy miasta. W oparciu o analizę danych z statystyk publicznych, warsztaty z mieszkańcami, przedstawicielami branży turystycznej, seniorami oraz sondażowe badania opinii publicznej opisane zostały wszechstronnie wszystkie aspekty życia miasta.

W ubiegłym roku przed wybuchem pandemii tylko raz udało się zorganizować spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami w pierwszym etapie prac nad dokumentem. W roku 2021 rozpoczęły się prace nad etapem drugim strategii. W maju i czerwcu odbyły się 3 warsztaty z przedstawicielami organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, fundacji, reprezentantami młodzieży i seniorów oraz organizacjami pracodawców. Te spotkania przeprowadzone zostały zdalnie. Odbyły się też warsztaty z radnymi. Najbliższe spotkanie jest pierwszą otwartą konsultacją z mieszkańcami w drugim etapie tworzenia strategii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie