Sopot: Opozycja wobec ratusza zwiera szyki. Organizacje i aktywiści miejscy będą uzgadniać swoje działania

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Spotkanie środowisk krytykujących sopockie władze i opozycji w radzie miasta 24 stycznia 2022 roku
Spotkanie środowisk krytykujących sopockie władze i opozycji w radzie miasta 24 stycznia 2022 roku S. Balicki
Udostępnij:
Ponad 20 osób, przedstawiciele społecznikowskich organizacji i samodzielnie działający aktywiści miejscy, spotkali się w poniedziałek 24 stycznia w Sopocie. Zebrani postanowili koordynować swoje działania i spotykać się regularnie. Wybrano trzy sprawy, które w opinii zebranych wymagają zajęcia się nimi. Na spotkaniu za miesiąc zostanie uzgodnione wspólne działanie w tych kwestiach.

W świetlicy parafii pw. św. Andrzeja Boboli spotkali się przedstawiciele w zasadzie wszystkich organizacji krytykujących działania sopockiego ratusza i prezydenta Jacka Karnowskiego. W spotkaniu uczestniczyli m. in. radni ruchu „Kocham Sopot” Grażyna Czajkowska i Wojciech Fułek, Małgorzata Tarasiewicz i Krzysztof Iwanow ze stowarzyszenia „Mieszkańcy dla Sopotu”, miejscy aktywiści: Roswita Stern, Ryszard Kajkowski, Jakub Świderski i Wojciech Wężyk, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń: Barbara Kuhn z „Pro Memoriam”, Waldemar Białaszczyk – Sopocki Klub Tenisowy, czy Andrzej Ewert z komisji rewizyjnej skonfliktowanego z miastem po ostatnich wyborach do zarządu Towarzystwa Przyjaciół Sopotu. Reprezentowane były środowiska seniorów, działaczy ekologicznych i działkowców.

Do organizacji pierwszego takiego spotkania od czasu przygotowań do poprzednich wyborów samorządowych przyczynili się działacze MdS, Małgorzata Tarasiewicz prowadziła dyskusję. W jej trakcie postanowiono spotykać się nadal regularnie w tym gronie. Wstępnie uzgodniono, że następne spotkanie odbędzie się za miesiąc. Zebrani przedyskutowali też bieżące sprawy miasta i wybrali trzy problemy na których skupi się grono, by podjąć dalsze, skoordynowane działania w tych sprawach.

Roswita Stern, malarka, potomkini Polonii sopockiej, przybliżyła sytuację przedwojennej ochronki i szkoły powszechnej, prowadzonej przez gdańską Macierz Szkolną, która jest ostatnim zabytkiem związanym z polskim żywiołem w międzywojennym Sopocie. Budynek należy do firmy deweloperskiej, która ma plany jego przebudowy. W dyskusji postulowano wnioskowanie do magistratu o próbę wykupienia nieruchomości przy Parkowej 18 i umieszczenia tam instytucji kultury, która upamiętniałaby Polonię sopocką.

Jednym z tematów była sytuacja w Towarzystwie Przyjaciół Sopotu, która wytworzyła się po ostatnim wyborze statutowych władz organizacji. Działające od 1974 roku stowarzyszenie utraciło miejskie finansowanie po tym, gdy miejsce w zarządzie stracił były prezydent Sopotu i ustępujący prezes TPS, Jan Kozłowski, związany z obecną większością Jacka Karnowskiego w radzie miasta. Oficjalnym powodem wstrzymania przez miasto konkursów na zadania realizowane przez towarzystwo jest domniemane złamanie statutu podczas walnego zgromadzenia, które wybrało zarząd i nowego prezesa towarzystwa. O sprawie mówił Andrzej Ewert, który poinformował, że TPS-owi kończą się pieniądze i nie będzie go stać na utrzymywanie siedziby, dworku Sierakowskich. Towarzystwo liczy się z jego puszczeniem, zabytek jest własnością miasta.

Przedstawiono też problem możliwej likwidacji ogródków działkowych na granicy Gdańska i Sopotu w pobliżu wybrzeża. Miasto, które planuje w tej części rozwój funkcji uzdrowiskowych, chce kupić ziemię na zamienną lokalizację ogródków i przeznaczyć ich teren pod zabudowę obiektów uzdrowiskowych. Podczas ostatniej sesji rady miasta przegłosowano poprawkę w budżecie przeznaczającą na ten cel 5 mln zł. Przy okazji omawiania tej sprawy wywiązała się dyskusja na temat możliwej większej aktywności mieszkańców przy okazji procesu powstawania planu zagospodarowania przestrzennego dla tego miejsca.

Miejscy społecznicy umówili się na następne spotkanie za miesiąc. Do tego czasu strony mają przygotować propozycje konkretnych inicjatyw i działań w omawianych sprawach, które mogłyby zrealizować wspólnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie