MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sopot odwołuje wszystkie miejskie wydarzenia w związku z koronawirusem. Szczególną opieką objęto seniorów

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Odwołane wszystkie miejskie wydarzenia kulturalne i sportowe, także te, które nie są masowe, zawieszone zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, w Sopockich Domach Sąsiedzkich, Dziennym Domu Pobytu oraz Środowiskowym Domu Samopomocy, a także zakaz odwiedzin pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej – to tylko część działań prewencyjnych, podjętych przez władze Sopotu w związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa. Uruchomiony został już też specjalny telefon informacyjny dla seniorów.

AKTUALIZACJA, środa, 11.03.2020, godz. 15:30:

Prezydent Jacek Karnowski podjął decyzję o zamknięciu miejskich instytucji kultury w Sopocie.

- Od jutra, 12 marca, dla publiczności i odwiedzających zamknięte będą filie Miejskiej Biblioteki Publicznej, Młodzieżowy Dom Kultury, Państwowa Galeria Sztuki, Muzeum Sopotu, obiekty Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART – Opera Leśna, sala Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot i Teatr na Plaży, a także tymczasowa siedziba Art Inkubatora przy ul. Sobieskiego - informuje Marek Niziołek z sopockiego magistratu. - Nieczynny jest również Skansen Archeologiczny Grodzisko. Zamknięta została kryta pływalnia MOSiR. Decyzja obowiązuje do odwołania.

W wyżej wymienionych instytucjach realizowane będą wyłącznie czynności niezbędne dla podtrzymania ciągłości funkcjonowania tych placówek.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:

- Moją decyzją, jako prezydenta miasta Sopotu zostają odwołane wszystkie miejskie wydarzenia kulturalne i sportowe także te, które nie są masowe – poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych prezydent Jacek Karnowski.

Ale to nie wszystko. Decyzją władz miasta, do odwołania zamknięty został Dom Pomocy Społecznej w Sopocie, co oznacza, że od teraz odwiedzanie pensjonariuszy przez osoby z zewnątrz nie jest możliwe.

- Opieka nad mieszkańcami sprawowana będzie nadal przez cały czas, kontakt z nimi możliwy będzie przez telefon – informują sopoccy urzędnicy.

W związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa odwołane zostały też wszystkie zajęcia prowadzone w Dziennym Domu Pobytu oraz Środowiskowym Domu Samopomocy dla osób starszych z zaburzeniami pamięci.

- Seniorów, którzy korzystali z tych aktywności, prosimy, żeby najlepiej nie wychodzili z domów. Zapewnimy im opiekę wykwalifikowanych pracowników, codziennie do ich domów dostarczane będą także obiady, z których korzystali wcześniej – zapewniają dalej urzędnicy.

Do odwołania zawieszone zostały również zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, zajęcia dla seniorów w Sopockich Domach Sąsiedzkich oraz wszystkie wydarzenia adresowane do osób starszych, które odbywały się w miejskich instytucjach kulturalnych i sportowych.

Marszałek województwa, Mieczysław Struk, zalecił z kolei zawieszenie działalności Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot.

- W trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne i zminimalizowanie ryzyka zarażenia wirusem SARS-CoV-2, najbliższy koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej, zaplanowany na piątek, 13 marca, zostaje odwołany. Co będzie potem, jeszcze nie wiemy – mówią nam przedstawiciele Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. - Jednocześnie informujemy, że istnieje możliwość zwrotu biletów w zależności od miejsca zakupu – w siedzibie filharmonii w dniu planowanej imprezy tj. 13.03.2020 w godz. 17-19, w stacjonarnych punktach sprzedaży Interticket oraz w systemie interticet.pl.

- Prosimy wszystkich sopockich seniorów, żeby mieli na uwadze swoje zdrowie, żeby unikali wszelkich skupisk ludzkich, transportu publicznego i wszelkich wydarzeń gromadzących większą liczbę osób, a najlepiej bardzo mocno ograniczyli opuszczanie domu – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. - Apeluję też do wszystkich mieszkańców miasta, żeby otoczyć swoich starszych, często niesamodzielnych sąsiadów sąsiedzką opieką, by w razie potrzeby zaoferować im pomoc, dopytać, czy czegoś nie potrzebują, zaoferować robienie codziennych sprawunków, zakup leków czy załatwienie drobnych spraw lub zgłosić potrzebę wsparcia do sopockiego MOPS.

Z myślą o osobach starszych uruchomiony został również w Sopocie specjalny telefon informacyjny.

- Potrzebę wsparcia, w szczególności samotnych osób starszych, można zgłosić w sopockim Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej pod nr tel.: 58 551 17 10. Można tam dzwonić po informacje, można także zgłosić potrzebę objęcia pomocą, jeśli osoba starsza samotna zdecyduje się na domową izolację – informują urzędnicy. - Ulotki i plakaty informacyjne apelujące do seniorów o ograniczenie przebywania poza domem, do pozostałych mieszkańców o wsparcie starszych wraz z kontaktem do MOPS będę dystrybuowane przez spółdzielnie mieszkaniowe, opiekunki środowiskowe, w przychodniach lekarskich i innych miejscach publicznych.

od 7 lat
Wideo

Ukraiński dron uderzył w radar w Orsku. Przeleciał aż 1800 kilometrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki