reklama

Sopot: Na ul. Mokwy będzie bruk

Kamila GrzenkowskaZaktualizowano 
Na ul. Mokwy już za kilkanaście dni będzie bruk
Na ul. Mokwy już za kilkanaście dni będzie bruk T. Bołt
Rozkopana ul. Mokwy od kilku tygodni budzi zainteresowanie przechodniów. Mieszkańcy jednak, mimo, iż mają utrudniony dostęp do swoich domów - nie narzekają. Już wkrótce bowiem będą poruszać się po nowo wybrukowanej jezdni. Sami poprosili sopocki magistrat o to, aby wymieniono nawierzchnię asfaltową na brukowaną.

- Czasem zdarza się, że taka inicjatywa wychodzi od mieszkańców. Nie przypominam sobie z kolei, żeby ktoś narzekał na to, że asfalt zamieniono na bruk. No, może czasem panie na wysokich obcasach... - przyznaje Paweł Orłowski, wiceprezydent Sopotu. - Brukowane ulice tworzą niesamowity klimat. Urzekają wręcz swoim historycznym wyglądem.

W Dolnym Sopocie coraz więcej uliczek powraca do dawnego wyglądu.

- Obowiązkiem miejskiego konserwatora jest to, aby dążyć do zgodności obecnego miejsca z oryginalnym , dawnym wyglądem. Nie zawsze jest to, oczywiście, możliwe. Na przykład popularna ul. Bohaterów Monte Cassino dopiero w latach 60-tych stała się deptakiem. Wcześniej była tu zwykła ulica, którą przejeżdżały samochody - przypomina dr Danuta Zasławska, konserwator zabytków w Sopocie.

Wymiana nawierzchni na brukowaną wiąże się także z innymi zmianami. Na ogół w takich przypadkach pojawiają się także nowe płyty chodnikowe i krawężniki, stawiane są stylizowane latarnie, czasem ławeczki. Wymieniana jest też cała sieć wodno-kanalizacyjna.
- Jest pomysł, aby odtworzyć typową starą sopocką latarnię. Obecnie zbierana jest dokumentacja na ten temat - mówi - Danuta Zasławska.

Póki co,nawierzchnia brukowana pojawia się w Dolnym Sopocie, w miejscach historycznie uzasadnionych. Konserwator zabytków zastrzega jednak, że jeśli mieszkańcy poproszą o taką zmianę w miejscu, gdzie nigdy wcześniej nie było kostki, to taka prośba także będzie przeanalizowana.

W Sopocie w ciągu ostatnich lat wybrukowano osiem ulic. Z kolei na dziesięciu - przywrócono dawny blask istniejącej kostce. Tendencja konserwatorów, aby wracać do dawnego wyglądu ulic nasila się od kilku lat. Niektórzy śmieją się, że nie są w stanie przywrócić na ulice dawnych powozów ( bo ludzie wolą nowoczesne, wygodne samochody), ale ich zadaniem jest zadbać o to, aby dawny wygląd miejsca przynajmniej zrekonstruować, jeśli tylko istnieje taka możliwość. Dbanie o historyczny wygląd miast to nie tylko troska o zachowanie dziedzictwa kulturowego, to także świetny magnes na turystów. W sąsiednim Gdańsku na czas wakacji zamknięto dla ruchu samochodowego niektóre brukowane uliczki. Dzięki temu posunięciu turyści mogli spokojnie zwiedzać zabytki. Przy okazji ożywił się też ruch w działających tam punktach gastronomicznych.

Sopot od kilku lat inwestuje w brukowanie ulic.

Koszt budowy takiej nawierzchni waha się obecnie między 350-400 zł za m kw., w zależności od konstrukcji podbudowy drogowej.

Kostka brukowa pojawiła się m.in. na ul. Bema, Chmielewskiego,Kubacza, Morskiej, Majkowskiego, Królowej Jadwigi, Czyżewskiego i Obrońców Westerplatte. Stare nawierzchnie znajdują się m.in. na ul. Marynarzy, Fiszera, Konopnickiej, Dębowej, Władysława IV, Wybickiego i Andersa.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tomek

Kiedy wyremontują Fiszera ? Na tej ulicy jest kostka brukowa ale wrażenia z jazdy jak po ul. Polnej.

Dodaj ogłoszenie