Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sopot: Jest pozew ws. tragedii w katowickiej hali

Tomasz Słomczyński
Czy Skarb Państwa jest odpowiedzialny za tragedię w katowickiej hali, w której zginęło 65 osób? Ma to ostatecznie wyjaśnić pozew, który w czwartek został wysłany z sopockiej kancelarii.

- Pod dokumentem podpisało się 16 osób poszkodowanych w katastrofie. Po publikacji w Dzienniku Bałtyckim ciągle się zgłaszają nowi poszkodowani. Będą się dołączać do pozwu w najbliższym czasie - informuje mec. Adam Car, reprezentujący poszkodowanych w katastrofie budowlanej, do której doszło na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich w styczniu 2006 roku.

W sobotę 29 stycznia pisaliśmy o tym, że w piątą rocznicę tragedii, która wstrząsnęła całą Polską, poszkodowani nadal nie otrzymali od państwa żadnej pomocy. Dzieje się tak pomimo licznych zapewnień ze strony m.in. ówczesnego premiera Kazimierza Marcinkiewicza i ministra zdrowia Zbigniewa Religi, które padały publicznie tuż po katastrofie.

- Skarb Państwa odrzucił naszą propozycję ugody, twierdząc, że nie jest odpowiedzialny za tę tragedię - informuje mec. Adam Car. - Dlatego teraz składamy pozew. Niech sąd rozstrzygnie, czy państwo jest za to odpowiedzialne, czy nie.

Zdaniem sopockiego prawnika, odpowiedzialność Skarbu Państwa nie podlega dyskusji. Hala znajdowała się na gruncie Skarbu Państwa i to państwo było właścicielem całej nieruchomości. Przepisy mówią, że w tej sytuacji za katastrofę budowlaną odpowiada właściciel.
Do pozwu, który wpłynie do katowickiego sądu, dołączą się członkowie Stowarzyszenia "Wokanda" z Katowic. - Nasze stowarzyszenie reprezentuje w sumie 38 osób poszkodowanych - mówi Marcin Marszałek, prezes Wokandy. - Chcemy, żeby przynajmniej część z nich przystąpiła do pozwu mecenasa Adama Cara.

Jak prezes stowarzyszenia ocenia postawę Prokuratorii Generalnej, która w tej sprawie reprezentuje Skarb Państwa?

- Ja bym prawników z prokuratorii zaprosił do przejrzenia dostępnych już opinii biegłych - mówi Marszałek, mając ma na myśli opinie, które zostały zlecone w toczącym się procesie karnym. - Wynika z nich, że odpowiedzialność Skarbu Państwa za tragedię jest bezsporna. \

Marszałek zapowiada, że oprócz pozwu z Sopotu, do sądów w Katowicach i Chorzowie w najbliższym czasie wpłynie przeciwko Skarbowi Państwa ponad sto kolejnych pozwów od poszkodowanych w tragedii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki