Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sopot: Jacek Karnowski spotka się z Arabami i poprowadzi wykład

Łukasz Kłos
Prezydent Karnowski podczas rozpoczęcia prezydencji
Prezydent Karnowski podczas rozpoczęcia prezydencji K.Misztal
Europejskie Centrum Solidarności dopina program wizyty opozycjonistów z krajów Afryki Północnej. O funkcjonowaniu polskiego samorządu opowiedzieć ma im... Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

- Poprosiliśmy pana prezydenta o poprowadzenie wykładu ze względu na jego wieloletnie doświadczenie w działalności samorządowej - przyznaje Aleksandra Dulkiewicz z ECS.
W spotkaniu weźmie udział ok. 20 działaczy z Tunezji i Egiptu. Karnowski ma przybliżyć im korzyści z wprowadzenia samorządności oraz mechanizmy jej funkcjonowania.

- Budowanie demokracji musi opierać się na tworzeniu podstaw dla społeczeństwa obywatelskiego. Samorząd jest jednym z jego przejawów - mówi sopocki prezydent. - Mam to szczęście, że z arabskimi działaczami mogę rozmawiać zarówno jako praktyk, jak i teoretyk.

Karnowski z samorządem związany jest od 1990 r. Początkowo działał jako radny, następnie wiceprezydent, a od 1998 r. pełni nieprzerwanie funkcję prezydenta kurortu.

Sopot: Dr Mustafa El Ktiri spotkał się z prezydentem Karnowskim (zdjęcia)

W 2008 r. obronił doktorat na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Jego praca doktorska dotyczyła finansowych aspektów rozwoju metropolii, w tym aglomeracji Trójmiasta. Jest też absolwentem Studium Podyplomowego Prawa Samorządowego na Uniwersytecie Gdańskim oraz Studium Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego i Central Connecticut State University.

- Będę starał się przekonać delegatów, że właśnie samorząd jest najlepszą drogą do rozwoju. Najlepszym tego przykładem jest Sopot - podkreśla Jacek Karnowski. - Trzeba pokazać, że warto zaufać ludziom i dążyć do decentralizacji państwa.

Wizyta studyjna arabskich działaczy będzie preludium tzw. afrykańskiej konferencji, organizowanej w 30 rocznicę I Krajowego Zjazdu Delegatów "Solidarności". 10 września w auli Akademii Muzycznej w Gdańsku zbierze się międzynarodowe grono działaczy opozycyjnych (arabskich, jak i polskich - z czasów PRL-u), ekspertów i ludzi mediów.

- Ideą spotkania jest zbudowanie "pomostu historycznego" między wydarzeniami sprzed 30 lat w Polsce a współczesną sytuacją w krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu - tłumaczy Zbigniew Bujak, legenda Solidarności, a zarazem jeden z organizatorów przedsięwzięcia. Bujak od niedawna jest jednym z doradców senackiego marszałka Bogdana Borusewicza, z którego inicjatywy organizowana jest wizyta i konferencja.

Wrześniową konferencję najpewniej otworzy wykładem Lech Wałęsa, ale już dziś jest pewne, że dołączy do niego inna czołowa postać I zjazdu delegatów.

- Otrzymaliśmy potwierdzenie przybycia pana Jerzego Buzka. Profesor również wygłosi inauguracyjny wykład - zapowiada Aleksandra Dulkiewicz.

Rocznicowa konferencja składać się będzie z dwóch paneli tematycznych. Pierwszy dotyczyć będzie "fal demokratyzacji w świecie arabskim". Druga natomiast związana jest z wolnymi mediami i ich rolą w państwie demokratycznym. Wśród potwierdzonych gości znaleźli się m.in. arabscy eksperci i dziennikarze.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki