Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sopot gotowy na obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Będą wystawy, wykłady, spotkania, koncerty

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Karolina Misztal

Wystawy, wykłady, spotkania, koncerty, ale też szereg wydarzeń z okazji stulecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety w naszym kraju – to zaledwie część atrakcji, które znalazły się w sopockim programie obchodów okrągłej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczyste świętowanie będzie trwało w nadmorskim kurorcie przez cały rok.

- Uważam, że przygotowaliśmy bardzo kompletny program, w którym znalazły się zarówno kwestie społeczne, jak i historyczno-kulturalne. Przy okazji organizowanych przez nas wydarzeń nie będziemy stosować żadnego loga narodowego czy marszałkowskiego. Mamy swój własny tytuł: Niepodlegli, Niepodległe, Niepodległa. Cieszę się, że uwzględnione zostały w nim kobiety - mówi Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu. - W organizowanych przez nas wydarzeniach będziemy się odnosić do tego, że Sopot to specyficzne miejsce. Leży w miejscu geograficznym Polski, które nie zawsze tą polskość miało. Ważny będzie tu aspekt polonijny, związany z Polonią Sopocką, ale też z lokalnymi działaczami pomorskimi, którzy walczyli o Polskę – dodaje.

Rąbka tajemnicy z sopockiego programu obchodów władze miasta, a także przedstawiciele instytucji kultury uchylili na specjalnie zwołanej konferencji w nieprzypadkowym dniu, bo w czwartek 8.03.2018 r., w Dniu Kobiet.

- Muzeum Sopotu opracowało roczny program zarówno stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, jak i uzyskania praw wyborczych przez kobiety. Zaczynamy już jutro wystawą plenerową. Jest to wystawa, która ma za zadanie przybliżyć odwiedzającym nie tylko specyfikę naszych terenów, bo proszę pamiętać, że rok 1918 nie oznaczał na Pomorzu Gdańskim niepodległości, ale też ma wytłumaczyć, czym było wolne miasto Gdańsk i pokazać, że osoby, które tutaj mieszkały, miały pochodzenie polskie i o tę polskość walczyły – mówiła w czasie konferencji Karolina Babicz-Kaczmarek, dyrektor Muzeum Sopotu.

W związku z obchodami Muzeum Sopotu planuje także przybliżyć mieszkańcom i gościom sylwetkę Marii Moczydłowskiej – jednej z pierwszych posłanek na Sejm Ustawodawczy w 1919 roku, która od 1945 roku mieszkała w Sopocie.

- Staraliśmy się, aby wszystkie wydarzenia, które Muzeum Sopotu przygotowuje, znalazły odbiorców zarówno wśród osób dorosłych, jak i dzieci – kontynuowała Karolina Babicz-Kaczmarek. - Dużą imprezą, na którą już teraz wszystkich zapraszamy, będzie piknik patriotyczny, zaplanowany na 3 maja w ogrodzie naszego muzeum. W czasie pikniku będą zajęcia zarówno dla dorosłych, m.in. wykład dr Barbary Męczykowskiej o kuchni międzywojennej na Pomorzu Gdańskim, jak i dla dzieci, m.in. warsztaty z robienia kotylionów. Muzeum Motoryzacji wypożyczy nam na ten dzień historyczny autobus, który jeździł na trasie Sopot-Gdynia w okresie międzywojennym, czyli na trasie wolne miasto-Polska – dodała.

Co więcej, Muzeum Sopotu planuje również cykl wykładów, ukazujący wybitne postacie Polek, które wyprzedzały swoje czasy.

ZOBACZ TAKŻE: Orszak Trzech Króli 2018 w Sopocie

Szereg wydarzeń organizować także będzie Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie.

- Mamy w Sopocie siedem placówek: Sopotekę, Minitekę i pięć filii w sopockich dzielnicach. W każdej z nich będzie się coś działo. Planujemy zarówno wydarzenia duże, dotykające poważnych tematów, jak i małe, drobne spotkania, gromadzące kilka osób. Będą to wykłady, prelekcje, wystawy, ale też zajęcia plastyczne dla dzieci, teatrzyk biało-czerwony czy spotkania przy szydełku, gromadzące starsze panie, które będą rozmawiać np. o kulinariach czy o medycynie sprzed I Wojny Światowej - mówi Dagmara Sypniewska-Skwara, z-ca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie. - Pierwsze wydarzenie odbędzie się już 10 marca w Sopotece i będzie to wykład Michała Szafrana pt. „Odrodzenie Marynarki Wojennej po 1918 roku” w godz. 16-18 – dodaje.

Co z kolei szykuje Bałtycka Agencja Artystyczna BART?

- W planie mamy dwa spotkania z udziałem znanych i cenionych współcześnie kobiet, aktywnie działających na różnych polach życia codziennego i sztuki. Pierwsze ze spotkań odbędzie się 19 października na Scenie Kameralnej w Sopocie, a drugie, poruszające kwestie socjologiczno-społeczne, zatytułowane „Polka wciąż walcząca” - 9 listopada na Scenie Kameralnej – mówi Agata Postek z Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART w Sopocie.

Szczegółowy program sopockich obchodów dostępny jest na stronie www.sopot.pl.

POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki