reklama

Sopot: Fasada kina Polonia nie zostanie rozebrana

Piotr WeltrowskiZaktualizowano 
Kino Polonia czynne ma być jeszcze przynajmniej przez dwa najbliższe miesiące
Kino Polonia czynne ma być jeszcze przynajmniej przez dwa najbliższe miesiące Grzegorz Mehring
Przednia ściana sopockiego kina Polonia nie zostanie rozebrana. Wojewódzki konserwator zabytków poparł stanowisko miasta

Obędzie się bez konfliktu między firmą Capital Prak a sopockimi urzędnikami. Obie strony doszły do porozumienia w kwestii przebudowy budynku kina Polonia, a pomógł im w tym wojewódzki konserwator zabytków.

Kością niezgody była przednia fasada Polonii. O tym, iż inwestor, który chce zmienić budynek kina w obiekt o charakterze usługowym, nie wyklucza jej rozbiórki, pisaliśmy w czerwcu. Przedstawiciele firmy zapewniali nas wówczas, iż nie widzą prawnych przeszkód, które uniemożliwiałyby usunięcie ściany i zastąpienie jej nową, będącą wiernym odwzorowaniem przedwojennej fasady budynku. Miasto z kolei stało na stanowisku, że fasada podlega ochronie konserwatorskiej i nie może zostać rozebrana. Ostatecznie wątpliwości rozwiał wojewódzki konserwator zabytków, do którego miasto zwróciło się z prośbą o ustalenie, czy faktycznie ściana musi pozostać nietknięta.

- Poprosiliśmy o opinię prawną w tej sprawie zespół specjalistów między innymi z Politechniki Gdańskiej. Wynika z niej, iż układ urbanistyczny ul. Bohaterów Monte Cassino znajduje się pod ochroną, w związku z czym fasada kina od strony tej właśnie ulicy pozostać musi nietknięta - mówi Marcin Tymiński, rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Władze Sopotu nie kryją zadowolenia z takiego obrotu sprawy. Do urzędników trafił już zresztą wniosek o pozwolenie na ustawienie konstrukcji stalowej mającej zabezpieczyć fasadę budynku podczas remontu obiektu.

Miasto wydało zgodę, pozwalając inwestorowi na zajęcie terenu wokół fasady do maja 2010 roku.
Wojciech Fułek, wiceprezydent Sopotu, powiedział nam, iż inwestor chciałby przystąpić do prac jesienią. Przedstawiciele Capital Park wypowiadają się jednak ostrożniej.

- Prace rozpoczniemy tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. Na razie mogę jedynie potwierdzić, że złożyliśmy wszystkie potrzebne wnioski. Nie było wśród nich wniosku o rozbiórkę fasady - mówi Mirosław Morzyk, dyrektor Capital Park.

Na razie nie zamykają

Jeszcze kilka miesięcy temu przedstawiciele firmy Capital Park zapowiadali, iż kino "Polonia" czynne będzie zaledwie do końca sierpnia. Okazuje się jednak, iż plany te uległy pewnej modyfikacji.

Chociaż od czerwca kino rywalizować musi o klientów z wybudowanym w Sopocie multipleksem, to liczba osób odwiedzających "Polonię" w sposób drastyczny nie spadła. Capital Park zadecydował więc, iż kino otwarte będzie jeszcze przynajmniej przez dwa najbliższe miesiące, czyli do końca października.

60 Sekund Biznesu: Wyczerpuje się imigracja ukraińska

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie