Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Sopot: Cięcia w budżecie z powodu pandemii i bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla seniorów. Relacja z sesji Rady Miasta 17.09.2020

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Karolina Misztal
Dyskusja o planowanych zmianach w budżecie miasta, spowodowanych pandemią koronawirusa, zdominowała czwartkową, 17.09.2020, sesję Rady Miasta w Sopocie. Sprzeciw wobec proponowanych cięć w wydatkach bieżących zgłosili radni Prawa i Sprawiedliwości. Ich wniosek formalny został jednak większością głosów odrzucony. Na czwartkowej sesji przyjęto również uchwałę ws. bezpłatnych szczepień przeciwko grypie dla mieszkańców powyżej 65. roku życia.

Sesja Rady Miasta Sopotu 17.09.2020. Cięcia w budżecie

- Z uwagi na mniejsze wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych – w pierwszym półroczu jest to kwota o ponad 7 mln zł mniejsza od planowanej na ten okres, jak również mniejsze wpływy z tytułu dzierżawy i najmu z racji udzielonych przedsiębiorcom ulg w opłatach od marca do czerwca w kwocie 1 mln zł, o tyle zmniejszamy nasze wydatki bieżące w różnych jednostkach miejskich. Łączna kwota zmniejszenia wydatków bieżących to ponad 8 mln zł – relacjonował w czasie sesji Mirosław Goślicki, skarbnik miasta. - Z drugiej strony zwiększamy wydatki budżetowe w dwóch zadaniach. Jedno to zakup nowych udziałów w spółce Ergo Arena za kwotę 260 tys. zł z przeznaczeniem m.in. na montaż paneli fotowoltaicznych na dachu hali. Druga pozycja to zwiększenie dotacji podmiotowej dla instytucji kultury Art Inkubator o kwotę 70 tys. zł m.in. na stworzenie strony internetowej i zakup gadżetów reklamowych.

Sprzeciw wobec proponowanych zmian w budżecie zgłosił wiceprzewodniczący Rady Miasta z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, Bartosz Łapiński.

- Z jednej strony planowane duże cięcia w wydatkach bieżących mają dotknąć takie placówki jak sopockie szkoły, przedszkola, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej czy dom dziecka, a z drugiej – mamy zwiększyć wydatki na Art Inkubator, który i tak funkcjonuje na podstawie milionowych środków, zapewnionych w budżecie czy dotacji celowych. Z jednej strony znajdujemy środki na stronę internetową i nowe gadżety czy panele fotowoltaiczne, które będą się zwracały latami, a z drugiej – nie znajdujemy środków na remonty budynków szkolnych, w tym: wymianę drzwi ewakuacyjnych i oświetlenia awaryjnego, malowanie klas czy toalet, wymianę elementów placów zabaw, remonty bibliotek, wymianę nawierzchni chodników czy remonty ogrodzeń. Te niewielkie, ale podstawowe, bardzo ważne inwestycje nie zostaną przez cięcia zrealizowane. Wydaje mi się, że w świetle przedstawionych argumentów nie powinniśmy pozbawiać tych skromnych środków sopockiej oświaty – bo mówimy o kwocie ok. 900 tys. zł na kilkanaście placówek, i o to chciałbym do Rady Miasta gorąco zaapelować

- mówił radny Bartosz Łapiński.

- Niestety pana wypowiedź świadczy o pana lenistwie. Dobrze byłoby, gdyby zapytał pan przed sesją w Wydziale Oświaty, które z tych inwestycji, zostały do tej pory zrealizowane. Okazałoby się wówczas, że duża część z nich została już wykonana. Bo nikt o zdrowych zmysłach nie zaneguje wykonania remontów, których przeprowadzenie potrzebne jest dla bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli. Zalecenia straży pożarnej są wykonywane w trybie natychmiastowym – odpowiadał radnemu PiS prezydent Sopotu, Jacek Karnowski. - Natomiast jeśli chodzi o planowane cięcia, chcę powiedzieć, że postępujemy w tym zakresie tak samo, jak postępuje rząd Prawa i Sprawiedliwości. Tniemy wydatki bieżące, a dajemy pieniądze na inwestycje, bo to one napędzają gospodarkę. Być może rzeczywiście nowych regałów w bibliotekach szkolnych na razie nie będzie, być może jakaś klasa faktycznie nie zostanie odmalowana, a plac zabaw nie zyska nowych atrakcji, natomiast proszę nie wprowadzać mieszkańców w błąd – inwestycje, które są niezbędne dla bezpieczeństwa uczniów i pracowników oświaty są wykonywane na bieżąco. Podjąłem też decyzję, że jeśli chodzi o instytucje kultury, to tu nie będzie żadnych cięć, bo kultura to jeden z tych obszarów, który w związku z pandemią ucierpiał najbardziej.

- Panie prezydencie, po raz kolejny chciałbym prosić, aby nie był pan tak arogancki w stosunku do mnie. Jeżeli zarzuca pan komuś brak zaangażowania w wykonywaną pracę, to zwracam się do pana z prośbą, aby zdobył się pan w końcu na wysiłek i dokonał przed Radą Miasta rozliczenia ze środków, które były przewidziane na poszczególne inicjatywy w naszym mieście, a które nie zostały zrealizowane w związku z koronawirusem. Dopiero po dokonaniu takiego całościowego bilansu powinien się pan zwrócić do radnych z propozycjami zmian w budżecie. Panu nie chciało się tego zrobić i przychodzi pan dziś do radnych z wnioskiem o zmniejszenie podstawowych, bieżących wydatków, ważnych dla placówek oświatowych, jednocześnie zwiększając wydatki na pańskie oczka w głowie, jak Art Inkubator czy Ergo Arena – kontrował radny Bartosz Łapiński.

Głos w dyskusji zabrała też wiceprezydent Sopotu, Magdalena Czarzyńska-Jachim, odpowiedzialna m.in. za edukację w mieście.

- Bardzo boli mnie to, co mówi pan radny. Przez cały okres pandemii żaden nauczyciel, wychowawca przedszkolny czy pracownik świetlicy nie miał obniżonego wynagrodzenia, mimo że taka możliwość była. Chcę też podkreślić, że cały czas mierzymy się z wydatkami, które pojawiły się wraz z wybuchem pandemii, a które dotyczą zachowywania reżimu sanitarnego w placówkach oświatowych. Mówienie zatem, że krzywdzimy edukację jest demagogią

– mówiła wiceprezydent Sopotu, Magdalena Czarzyńska-Jachim.

- Pan radny wspomniał, że zabieramy środki dla domu dziecka – tu chciałbym zaznaczyć, że chodzi o środki w wysokości 20-40 tys. zł m.in. na szkolenia, które w każdej innej instytucji ogranicza się w związku z pandemią, ale pan radny nie był uprzejmy już dodać, że w ostatnich kilkunastu miesiącach wydaliśmy 1,7 mln zł na gruntowny remont domu dziecka. Porównajmy więc kwotę 1,7 mln zł wydaną na remont do 40 tys. zł na szkolenia. Myślę, że wniosek nasuwa się sam – dodawał wiceprezydent Sopotu, Marcin Skwierawski.

Po gorącej dyskusji, radny Bartosz Łapiński złożył wniosek formalny o zmianę projektu uchwały i usunięcie z niego zapisów odnoszących się do zwiększenia wydatków na Ergo Arenę i Art Inkubator, przy jednoczesnym zmniejszeniu planowanych cięć na wydatki bieżące. Większością głosów wniosek został jednak oddalony, a uchwała ws. zmian w budżecie – przyjęta.

Sesja Rady Miasta Sopotu 17.09.2020. Bezpłatne szczepienia dla seniorów

Na czwartkowej sesji radni przyjęli także uchwałę ws. bezpłatnych szczepień dla osób powyżej 65. roku życia.

- Sytuacja pandemiczna wiele zmieniła w naszym myśleniu, przed wybuchem epidemii na grypę chciało się zaszczepić zaledwie 4 proc. Polaków, natomiast teraz ta liczba znacznie wzrosła. Chcielibyśmy zatem zapewnić osobom powyżej 65. roku życia bezpłatne szczepienia. Przypomnę, że osobom powyżej 75. roku życia szczepionki refunduje rząd. Województwo pomorskie liczy ponad 2 mln mieszkańców. W zeszłym roku na grypę zachorowało na Pomorzu 600 tys. osób, natomiast z grupy wiekowej 65+ zachorowało aż 90 proc. populacji. To pokazuje, jak istotny jest nasz program – mówił w czasie sesji Maciej Kisała, naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta. - Program przewidujemy na trzy lata, chcemy w tym czasie zaszczepić 1700 seniorów, natomiast w tym roku – 500 osób. Koszt na jedną osobę wyliczyliśmy na ok. 70 zł. Obejmuje on zarówno sam zakup szczepionki, jak i konsultację lekarską oraz usługę pielęgniarską czyli iniekcję. Jeżeli uchwała zostanie pozytywnie przyjęta, przystąpimy do konkursu, w którym zostanie wybrany podmiot, który będzie realizatorem szczepień.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki