Sopot: Blisko 200 inwestycji zrealizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego na przestrzeni ostatnich dziewięciu lat

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Udostępnij:
Jeszcze do poniedziałku 21 września 2020, potrwa w Sopocie głosowanie w jubileuszowej, 10. edycji Budżetu Obywatelskiego. Do rozdysponowania mieszkańcy mają łącznie 4 mln zł. Do tej pory, w ramach poprzednich dziewięciu edycji BO, udało się zrealizować w nadmorskim kurorcie aż 199 inwestycji.

Sopot był pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło Budżet Obywatelski. Głosowanie przeprowadzono w dniach od 2 do 7 listopada 2011 r. Mieszkańcy mieli wówczas do wyboru 49 projektów lokalnych oraz 22 ogólnomiejskie. Do realizacji wybrali 36.

Od tamtej pory, w ramach dziewięciu edycji Budżetu Obywatelskiego, udało się zrealizować w Sopocie aż 199 inwestycji.

- Wśród nich były zarówno tak spektakularne i duże zadania, jak remont ul. 23 Marca czy rewitalizacja Stawu Łokietka, jak również niezliczone lokalne i małe inwestycje poprawiające jakość życia sopocian: remonty schodów, przejść, przesmyków, budowa miejsc parkingowych. Wyremontowaliśmy i wyposażyliśmy place zabaw dla dzieci, siłownie zewnętrzne, zakupiliśmy quady dla WOPR, defibrylatory dla służb. Zrealizowaliśmy też sporo projektów miękkich, takich jak prozdrowotne programy profilaktyczne, zajęcia na świeżym powietrzu. Tak naprawdę każde zadanie było ważne, bo ich inicjatorami byli mieszkańcy, którzy je zgłaszali, a potem namawiali znajomych i sąsiadów, by na nie głosowali

– mówi Anna Dyksińska z Urzędu Miasta Sopotu.

Sopocki Budżet Obywatelski. Jakie inwestycje zostały zrealizowane?

Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu nowe życie zyskały w ostatnich latach m.in. sopockie błonia – teren rekreacyjny położony pomiędzy ul. Polną a ul. Bitwy pod Płowcami. Co na nim powstało?

 • Polana piłkarska zajmująca obszar ok. 2 ha o nawierzchni z trawy naturalnej, przeznaczona do uprawiania różnego rodzaju sportów, bez wydzielania przestrzeni pod poszczególne boiska;
 • Ekologiczny plac zabaw zlokalizowany przy ul. Polnej, ogrodzony, wyposażony w tunele z gałązek wierzbowych, altany z wierzby, drewnianą kładkę, hamak, domek na wysokości, kopiec, huśtawki, urządzenia wspinaczkowe i piaskownicę;
 • Wybieg dla psów;
 • Miejsce do grillowania wyposażone w dwa ogólnodostępne grille oraz siedziska z drewnianych bali;
 • Kolorowy plac zabaw zlokalizowany przy Stacji Uzdatniania Wody od ul. Bitwy pod Płowcami, wyposażony w huśtawki, karuzelę, bujaki, skałkę wspinaczkową oraz linarium.

Rewitalizacja sopockich błoni była realizowana w części w ramach Budżetu Obywatelskiego w kilku jego edycjach. Koszt z BO zamknął się w kwocie w sumie ponad 2 mln zł.

Kolejną ważną inwestycją, realizowaną w ramach Budżetu Obywatelskiego był remont ul. 23 Marca. Inwestycja składała się z dwóch etapów. Pierwszy zakładał przebudowę ul. 23 marca na odcinku od skrzyżowania z ul. Armii Krajowej do posesji przy nr 110. Zakres robót objął budowę podziemnego zbiornika retencyjnego w zlewni potoku Kuźniczego, przebudowę kanalizacji deszczowej, przebudowę układu drogowego wraz z budową drogi rowerowej. Prace objęły również przebudowę infrastruktury podziemnej, czyli kanalizacji sanitarnej, sieci wodociągowej, sieci teletechnicznej, gazowej, energetycznej i budowę monitoringu miejskiego.

Całe zamierzenie inwestycyjne opiewało na kwotę: 13 893 676,78 zł, część dotycząca wniosku do BO to 457 tys. zł.

W 2019 roku mieszkańcy zdecydowali, aby w ramach Budżetu Obywatelskiego zagospodarować również teren wokół stawu Łokietka w Sopocie.

- Prace dobiegły już końca i możemy w pełni korzystać z tego uroczego, zielonego fragmentu miasta. To idealne miejsce na rodzinne spacery – mówi dalej Anna Dyksińska. - Cel, jaki postawili przed nami mieszkańcy to zmiana zagospodarowania terenu przy stawie Łokietka i przekształcenie go na przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkową poprzez otwarcie i udostępnienie zamkniętego dotychczas terenu dla mieszkańców i gości.

W ramach inwestycji wykonano:

 • ciąg pieszy wzdłuż północnej strony stawu z balustradą i schodami od strony ul. Władysława IV, ze zjazdem dla rowerów i wózków dziecięcych z poręczą;
 • murki kamienne wzdłuż ciągu wyznaczające miejsca do wypoczynku z ławkami;
 • częściowo usunięte zostało istniejące ogrodzenie: od ul. Golca – od ciągu pieszego do końca platformy, od ul. Władysława IV – na szerokość wejścia;
 • oświetlenie ciągu pieszego nowoczesnymi słupami oraz podświetlenie dekoracyjnych form po drugiej stronie stawu – rzeźby ryby;
 • odnowiono nawierzchnię zjazdu awaryjnego do zbiornika oraz ustawiono na nim szlaban;
 • nowe nasadzenia: drzewa – trzy olsze czarne, liczne byliny i trawy ozdobne.

Dodatkowo, Zarząd Dróg i Zieleni w ramach działań eksploatacyjnych wykonał czyszczenie – bagrowanie stawu. Łączny koszt inwestycji to: 274 384,16 zł.

Za kwotę 266 589,07 zł rozbudowany został w ramach Budżetu Obywatelskiego także plac zabaw w Parku Północnym (o zespół zabawek tworzących zamek). W Lasku Karlikowskim powstał z kolei zupełnie nowy plac zabaw w kształcie statku. Inwestycja pochłonęła 308 106,55 zł.

- Budżet Obywatelski w Sopocie wyzwolił ogromne pokłady obywatelskości w naszym mieście. Zaktywizował mieszkańców, dał nam wszystkim szansę, byśmy patrzyli na miasto po gospodarsku, oceniając czego nam brak

– mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. - I choć na początku z dużym ascetyzmem podchodziłem do tej inicjatywy, dziś uważam, że jest to doskonałe narzędzie dla mieszkańców, które daje im realny wpływ na to, co dzieje się w mieście – dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie