reklama

Sopot: Becikowe w zamian za wizyty u lekarza

Kamila GrzenkowskaZaktualizowano 
Z początkiem przyszłego miesiąca zmieniają się zasady przyznawania tzw. becikowego. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie przypominają, że kobiety, które od 1 listopada będą starać się o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka czy o dodatek do zasiłku rodzinnego, będą musiały przedstawić zaświadczenie potwierdzające, iż jako ciężarne przebywały pod opieką lekarską co najmniej od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu.

Zainteresowani nie powinni obawiać się o dodatkowe koszty, ponieważ zaświadczenie wydawane jest bezpłatnie - na podstawie dokumentacji medycznej.

- Jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia się dziecka, w wysokości 1000 zł przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi prawnemu lub fizycznemu dziecka niezależnie od dochodów w rodzinie - dodaje Agnieszka Niedałtowska z sopockiego MOPS.

Wnioski o wypłatę tzw. becikowego należy złożyć w ciągu 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Jeśli wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną lub przysposobionego, termin 12 miesięcy liczy się od momentu objęcia dziecka opieką lub przysposobieniem, ale nie później niż przed ukończeniem przez nie 18 roku życia (opiekuni prawni nie muszą przedstawiać zaświadczenia o opiece lekarskiej). Druki oraz dodatkowe informacje dotyczące świadczeń przyznawanych za narodziny dziecka znajdują się na stronie www.mopssopot.pl
Można je także otrzymać w Dziale Świadczeń Rodzinnych i Funduszu Alimentacyjnego MOPS w Sopocie przy al. Niepodległości 876.

Przepis ten dotyczy kobiet, które już są w ciąży (lub będą) i urodzą po 1 listopada. Zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych, które zaczną obowiązywać za kilka dni, wprowadzono w grudniu 2008 roku. Chodzi przede wszystkim o to, aby zwiększyć liczbę kobiet objętych stałą opieką lekarską w czasie ciąży. Dzięki temu ma ulec zmniejszeniu poziom śmiertelności noworodków, a także liczba niemowląt ze zbyt niską masą urodzeniową.
"Becikowe" przyznawane jest od 2006 roku.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie