- Latem na ulicach miasta pojawiają się osoby żebrzące, które przybywają tu z całej Polski, licząc na łatwy zarobek. Ze względu na hojność mieszkańców Sopotu oraz turystów, osoby żebrzące nie chcą skorzystać z oferowanej im pomocy. Żebranie jest bardziej opłacalne, a pieniądze przeznaczane są często na zakup alkoholu i innych używek. Najskuteczniejszą formą pomocy jest więc skierowanie osób bezdomnych i żebrzących do odpowiednich instytucji i organizacji
– mówi Anetta Konopacka z Urzędu Miasta Sopotu.
Pomagaj mądrze! Nie dawaj pieniędzy osobie żebrzącej. Akcja informacyjna
Jak co roku, w okresie wakacji, w Sopocie ruszyła specjalna kampania społeczna, informująca o tym, w jaki sposób należy mądrze i skutecznie pomagać osobom bezdomnym i żebrzącym.
- Wszystkie osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji, mogą liczyć na wsparcie, schronienie czy posiłek – podkreśla Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. – Nikt nie powinien przebywać na ulicy i żebrać. I na pewno nikt w Sopocie nie musi żebrać na jedzenie. We współpracy z innymi służbami miejskimi monitorujemy sytuację osób potrzebujących, w tym również osób bezdomnych. Pracownicy socjalni, służby miejskie oraz organizacje pozarządowe przygotowane są do udzielania niezbędnej pomocy. Dając pieniądze nie pomagamy, lecz sprawiamy, że osoba żebrząca pozostaje na ulicy i nie chce skorzystać ze wsparcia oferowanego przez instytucje.
W sezonie miejsca szczególnie uczęszczane przez turystów oraz te, w których mogą przebywać osoby bezdomne, patrolują również streetworkerzy. Udzielają informacji o aktualnych, dostępnych formach wsparcia w Sopocie. Przekazują również podstawowe informacje o epidemii koronawirusa, np. co zrobić, gdzie się udać, jeżeli ktoś zauważy u siebie objawy choroby. Jeśli jest taka potrzeba, streetworkerzy wydają osobom bezdomnym artykuły przedmedyczne – opatrunki, maść w saszetkach, witaminy, krople do oczu.
Pomoc osobom bezdomnym w Sopocie
- Sopot od wielu lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi, które na zlecenie miasta zapewniają nocleg oraz wyżywienie osobom bezdomnym. Każdy, kto potrzebuje schronienia, jeśli wyrazi na to zgodę, może zostać skierowany do schroniska lub noclegowni. W siedzibie Caritasu w Sopocie, przy al. Niepodległości 778, na osoby bezdomne czeka posiłek. Tam również mogą one skorzystać z łaźni oraz otrzymać czystą odzież
– mówi dalej Anetta Konopacka.
Jeśli widzisz osobę żebrzącą, w szczególności nieletnią lub natarczywą, poinformuj odpowiednie służby:
- Straż Miejską – tel. 986,
- Policję – tel. 112,
- MOPS Sopot – tel. 58 551 17 10

DŁ - Remonty Doroty Szelągowskiej w Matce Polce w Łodzi
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?