Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sopot apeluje o wytyczne dla najmu krótkoterminowego. "Chodzi o bezpieczeństwo". Jest też pismo do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Większość wynajmowanych mieszkań w Sopocie znajduje się w budynkach wielorodzinnych, często zamieszkiwanych przez osoby starsze, które obawiają się o swoje zdrowie
Większość wynajmowanych mieszkań w Sopocie znajduje się w budynkach wielorodzinnych, często zamieszkiwanych przez osoby starsze, które obawiają się o swoje zdrowie Przemyslaw Swiderski
W opublikowanych przez Ministerstwo Rozwoju wytycznych dla hoteli i pensjonatów brakuje informacji dotyczących najmu krótkoterminowego - zauważają władze Sopotu i po raz kolejny apelują do rządu o przyspieszenie prac nad ustawą regulującą krótkoterminowy wynajem mieszkań. Do sopockich zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych wystosowano z kolei pismo z prośbą o wdrożenie specjalnych procedur sanitarnych.

- Już w zeszłym roku miasto złożyło do Ministerstwa Rozwoju projekt ustawy, która regulowałaby najem krótkoterminowy i dawałaby samorządom możliwość sprawowania kontroli nad tą formą turystyki tak, aby najem krótkoterminowy mógł funkcjonować z korzyścią dla gości, ale bez szkody dla mieszkańców. Do dziś nie nadano mu żadnego biegu - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. - Dziś, kiedy bezpieczeństwo jest najważniejsze, po raz kolejny apelujemy o wytyczne i wskazówki dotyczące najmu krótkoterminowego.

Pismo prezydenta Sopotu do minister rozwoju

„Przygotowane i opublikowane na stronie Ministerstwa Rozwoju wytyczne dotyczą w dużej mierze obiektów kategoryzowanych lub w całości przeznaczonych pod najem. Brakuje jednak szczegółowych wytycznych dla wynajmowanych mieszkań i apartamentów. Już w tej chwili z jednej strony pojawiają się pytania, czy jeden apartament może być wynajęty tylko dwóm osobom, a z drugiej strony zwracają się do nas zaniepokojeni mieszkańcy. Większość wynajmowanych mieszkań znajduje się bowiem w budynkach wielorodzinnych, często zamieszkiwanych przez osoby starsze, które słusznie obawiają się o swoje zdrowie. W sytuacji wzmożonego najmu pojawia się kwestia dezynfekcji części wspólnych. W związku z tym zwracam się z prośbą o przyspieszenie prac nad nowelizacją ustawy o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych” - czytamy w piśmie skierowanym przez prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego do minister rozwoju Jadwigi Emilewicz.

Równocześnie władze kurortu zwróciły się do zarządców nieruchomości, a także spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych z prośbą o stosowanie się do wszystkich zaleceń sanitarnych.

„Największym zagrożeniem wydają się być części wspólne w budynkach. W związku z tym apelujemy do państwa o kontakt z osobami, które wynajmują swoje mieszkania turystom i ustalenie zasad takich kwestii jak częste wietrzenie klatki, mycie poręczy i klamek. Standardowo dbałość o części wspólne leży po stronie zarządcy, jednak w tym trudnym czasie wszyscy powinniśmy wziąć na siebie obowiązek dbania o drugą osobę tak, aby nie dopuścić do kolejnych zakażeń i konieczności wprowadzenia kolejnych ograniczeń” - piszą w liście do sopockich spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych władze kurortu.

- Duża część właścicieli apartamentów na wynajem to osoby odpowiedzialne, dlatego wdrożyły już wszystkie zalecenia sanitarne, ale raz jeszcze apelujemy do rządu o to, aby powstały nowe regulacje prawne, które umożliwią samorządom kontrolę najmu krótkoterminowego w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom oraz gościom - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Kodeks dobrych praktyk dla wynajmowanych mieszkań i pokoi

Ale to jeszcze nie wszystko. W związku z wciąż przedłużającymi się pracami rządu nad nowelizacją ustawy o najmie krótkoterminowym, Urząd Miasta wraz z Sopocką Organizacją Turystyczną przygotował tzw. Kodeks dobrych praktyk dla wynajmowanych apartamentów, mieszkań i pokoi.

- Celem kodeksu jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom oraz gościom przebywającym w obiektach noclegowych, a także mieszkańcom, w których sąsiedztwie znajdują się wynajmowane mieszkania - tłumaczą władze kurortu.

  • Płyn do dezynfekcji w każdym apartamencie;
  • dezynfekcja urządzeń, mebli, klamek, armatury, poręczy;
  • wietrzenie pokoju po wymeldowaniu gości;
  • pościel oraz ręczniki oddawane do pralni chemicznej, w celu dodatkowej dezynfekcji;
  • bezwzględny zakaz przebywania w pokoju osób nie będących gośćmi;
  • preferowane bezkontaktowe zameldowanie oraz wymeldowanie

- to tylko fragment przygotowanego przez władze Sopotu Kodeksu dobrych praktyk dla apartamentów na wynajem.

Zobacz pełen SOPOCKI KODEKS DOBRYCH PRAKTYK >>>

Wiemy, jak będą wyglądać prywatne akademiki w Sopocie. BaseC...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki