Nasza Loteria

Sopot: Altana burmistrza Kollatha już odtworzona. Ostatni w tym roku akcent 120-lecia miasta

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Budowla zwana też świątynią dobrego burmistrza została odtworzona w Parku Północnym. Przed wojną była jednym z symboli kurortu chętnie umieszczanym na widokówkach. Upamiętnia zmarłego przedwcześnie włodarza miasta, który w krótkim czasie zrobił bardzo wiele dla rodzącego się nowoczesnego uzdrowiska.

Parkowa altana w zakolu ujścia potoku Swelina rozgraniczającego Sopot i Gdynię została oddana do użytku we wtorek 21 grudnia. Upamiętnia drugiego burmistrza Sopotu, który objął rządy w mieście w 1905 roku. To rekonstrukcja obiektu, który w latach 50-tych został zdewastowany i spłonął.

Altana Kollatha w Sopocie oddana do użytku

- Chodziło o odbudowanie pewnego symbolu – mówi Aleksandra Narczewska, miejski konserwator zabytków w Sopocie. - To nie będzie zabytek ale obiekt przypominający dar sopocian dla swojego burmistrza. Altanę można było odtworzyć, ponieważ zachowała się na licznych fotografiach i widokówkach, jest też archiwalny projekt - dodaje.

Burmistrz Kollath urzędował w Sopocie niecałe 3 lata, był drugim włodarzem w Sopocie, który prawa miejskie uzyskał 4 lata wcześniej w 1901 roku. Jego niespodziewana śmierć z powodu zapalenia płuc wstrząsnęła kurortem.

- Został pożegnany bardzo uroczyście przez mieszkańców Sopotu – opowiada Karolina Babicz-Kaczmarek, dyrektor Muzeum Sopotu. - W zbiorach gminy zachowała się księga kondolencyjna, która jest świadectwem tego, jak Johannes Kollath został zapamiętany przez mieszkańców i współpracowników.

A zapamiętany został jako energiczny budowniczy w miejscowości, której nadanie praw miejskich dało impuls do rozwoju.

- Wybudował dwa wiadukty, nad ul. 3. Maja i Podjazd, Park Południowy i Łazienki Południowe i pewnie by budował długo, gdyby nie zmarł w wieku 37 lat. Wtedy Edward Herbst, przedsiębiorca i filantrop z Łodzi, który ukochał sobie Sopot, postanowił uczcić swojego o kilkadziesiąt lat młodszego przyjaciela i wybudować ku jego pamięci tę piękną altanę – przybliżył historię podczas oddania altany do użytku prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Na środkowym słupie, otoczonym przez 6 dębowych kolumn podtrzymujących zadaszenie umieszczona jest dedykacja dla przyjaciela od Herbsta. Pierwowzór altany pojawił się w Parku Północnym jeszcze w 1908 roku i stał się popularnym celem nadmorskich spacerów do granicy miasta. Z względu na kształt budowli nawiązujący do starożytnych wzorców greckich altanę zaczęto nazywać „świątynią dobrego burmistrza”.

- Johannes Kollath objął stanowisko w 1905 roku, faktycznie urzędował tylko 3 lata, niemniej okres jego urzędowania był czasem niezwykłego rozwoju Sopotu. Pan prezydent mówił o inwestycjach jakie zrealizował Kollath albo których był pomysłodawcą, warto też wspomnieć, że był orędownikiem kurortu całorocznego – mówi Karolina Babicz-Kaczmarek.

Altana Kollatha w Sopocie oddana do użytku

Pomysły na odbudowę charakterystycznego obiektu pojawiały się od wielu lat. Przy okazji rewaloryzacji Parku Północnego 10 lat temu, gdy uporządkowano okolicę ujścia Sweliny, w miejscu dawnej altany pojawiła się kamienna podstawa nawiązująca do dolnej części jej konstrukcji. Na tym jednak poprzestano, dwukrotnie odbudowa całej altany pojawiała się w plebiscycie budżetu obywatelskiego. Ostatnim razem o włos przegrała z konkurencyjnym przedsięwzęciem. Rekonstrukcję postanowił jednak zrealizować sopocki magistrat w 120-lecie nadania praw miejskich.

We wtorkowej uroczystości oddania gotowej altany uczestniczył m. in. prezydent Sopotu, przedstawiciele wykonawcy, konserwator miejski i dyrektor muzeum, był też Michał Bianga, sopocianin, pomysłodawca przedsięwzięcia w budżecie obywatelskim.

Altana ma średnicę i wysokość po 6 m., kryta jest patynowaną blachą miedzianą. Centralny słup i kamienny cokół otaczają ławki. Koszt przedsięwzięcia zamknął się w nieco ponad 500 tys. zł.

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki