Sopot (15-16.10.2022). W ten weekend cykl wydarzeń towarzyszących wystawie w PGS „Bujność. Atlas nieskończonych możliwości”

OPRAC.:
Anna Szałkowska
Anna Szałkowska
Zespół Fundacji Artystyczna Podróż Hestii przygotował na weekend (15-16 października 2022) cykl wydarzeń towarzyszących wystawie „Bujność. Atlas nieskończonych możliwości”. Wystawa prezentowana jest w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Prezentacja młodej sztuki polskiej zorganizowana została z okazji 20-lecia konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Wydarzenia w ten weekend odbędą się zarówno w przestrzeniach ERGO Hestii i parku Hestii, jak i w Państwowej Galerii Sztuki. Wstęp bezpłatny! Na warsztaty obowiązują zapisy (liczba miejsc jest ograniczona). Zgłoszenia udziału prosimy przesyłać na adres: [email protected]

W Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie do stycznia można oglądać wystawę „Bujność. Atlas nieskończonych możliwości”, która jest podsumowaniem 20 lat istnienia jednego z najważniejszych konkursów młodej sztuki w Polsce. Mecenasem wystawy jest ERGO Hestia. Artyści i artystki biorący udział w wystawie:Natalia Bażowska, Izabela Chamczyk, Norbert Delman, Xavery Deskur, Zuzanna Dolega, Kornelia Dzikowska, Józef Gałązka, Małgorzata Goliszewska, Marcin Grzęda, Veronika Hapchenko, Marcin Janusz, Ewa Juszkiewicz, Katarzyna Kimak, Mateusz Kolwaczyk, Olga Kowalska, Kamil Lisek, Krzysztof Maniak, Agnieszka Mastalerz, Jan Możdżyński, Bruno Neuhamer, Krzysztof Nowicki, Łukasz Patelczyk, Cyryl Polaczek, Jan Porczyński, Jakub Rebelka, Mateusz Sarzyński, Aleksander Sovtysik, Piotr Urbaniec, Marek Wodzisławski, Bożna Wydrowska, Marcin Zawicki.
Wystawie towarzyszą w ten weekend ciekawe wydarzenia. Co znajdziemy w programie?

Sobota 15.10.2022

 • 10.00-11.00: Odetchnij sztuką
  Dla kogo: młodzież, dorośli, seniorzy/ 15 osób
 • 11.30-13.00: Sztuka bardzo młoda – warsztaty plastyczne dla najmłodszych
  Warsztaty: Bujność natury (15.10.2022) i Korowód portretów (16.10.2022)
  Dla kogo: dzieci 6 - 12 lat/ 15 osób
 • 11.30-13.00: Tajniki sztuki – dwuetapowy spacer po wystawie, parku Hestii i wybranych przestrzeniach ERGO Hestii.
  Dla kogo: młodzież, dorośli, seniorzy/ bez limitu
 • 13.30-15.00
  Część I: Oprowadzanie po wystawie „Bujność” w PGS

 • 15.30-17.00:
  Część II - Oprowadzanie po wybranych przestrzeniach ERGO Hestii i parku Hestii

 • 15.30 - 16.30 Oprowadzanie po wystawie w języku ukraińskim

 • 18.00 - 19.00 Oprowadzanie po wystawie w języku angielskim

  Niedziela, 16.10.2022

 • 10.00 - 11.00 Joga wśród sztuki

 • Dla kogo: młodzież, dorośli, seniorzy/ 15 osób

 • 11.30 - 13.00 Sztuka bardzo młoda – warsztaty plastyczne dla najmłodszych: cz. 2 - Korowód portretów
  Dla kogo: dzieci 6 - 12 lat/ 15 osób

 • 13.30 - 15.00: Sztuka pełna zmysłów - Sztuka dla Seniorów i Seniorek
  Dla kogo: seniorzy/ 15 osób

 • 15.30 - 17.00: Jak czytać sztukę współczesną? Spotkanie z wideo oraz instalacją i rzeźbą
  Dla kogo: młodzież, dorośli, seniorzy/ 25 osób

 • 17.30 - 18.30: Spotkanie z twórcami - Zapytaj Artystę / Artystkę
  Dla kogo: młodzież, dorośli, seniorzy/ 40 osób

Sobota 15.10.2022

Odetchnij sztuką
Pomimo że coraz więcej słyszy się o potędze świadomego oddechu, zwykle gnamy przez życie nie zastanawiając się nad jego właściwościami. Tymczasem, spokojne, głębokie oddychanie pozwala na osiągnięcie stanu wyciszenia, jak również ma prozdrowotne działanie. Sprawia, że nasze ciało jest silniejsze, dotlenione. Pracując nad oddechem poznamy wybrane dzieła z wystawy „Bujność”, mające związek z oddechem i dążeniem do pracy nad sobą.

Sztuka bardzo młoda – warsztaty plastyczne dla najmłodszych
Wystawa „Bujność” stanowi doskonałą okazję do wprowadzenia najmłodszych w wyjątkowy świat sztuki współczesnej. Zgromadzone na niej dzieła reprezentują różnorodne nurty i tematy, co stanowi doskonały przykład nieorganicznej kreatywności i potrzeby ciągłego odkrywania nowych rozwiązań. Uczestnicy zostaną oprowadzeni po przestrzeni Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie i usłyszą opowieści o wybranych pracach, które łączy wspólna tematyka.

Odbędą się dwa warsztaty: Bujność natury (15.10.2022) oraz Korowód portretów (16.10.2022).

Bujność natury – Podczas tych zajęć zastanowimy się, co oznacza „bujność”? Dlaczego natura jest częstym tematem w sztuce? Jak nazywa się gatunek malarski ukazujący krajobraz? Co możemy chcieć utrwalić – ulubiony park, miejsca które odwiedzaliśmy?
Na wystawie poznamy prace Łukasza Patelczyka, Norberta Delmana, Marcina Janusza i Kornelii Dzikowskiej – spróbujemy opisać co przedstawiają, dowiemy się również dlaczego artyści podjęli taki temat. Następnym krokiem będzie część plastyczna – każdy uczestnik i uczestniczka będą mieli okazję stworzyć pracę poświęconą naturze w technice mieszanej, łączącej malarstwo i elementy kolażu.

Tajniki sztuki – dwuetapowy spacer po wystawie, parku Hestii i wybranych przestrzeniach ERGO Hestii.
Będziemy mieć okazję poznać nie tylko dzieła prezentowane w Państwowej Galerii Sztuki, ale również prace zwykle niedostępne szerokiemu gronu odbiorów – eksponowane w przestrzeni budynków ERGO Hestii. Zadbamy również, by rzeźby z parku Hestii odkryły przed zwiedzającymi swoje tajemnice.

Część I: Oprowadzanie po wystawie „Bujność” w PGS.
Po jego zakończeniu wspólnie udamy się do budynku głównym ERGO Hestii przy ul. Hestii 1. Podczas spaceru w sposób szczególny zastanowimy się nad materialnym aspektem dzieła sztuki. Część z nich cieszy się dużą popularnością, jak choćby malowanie olejem lub akrylem na płótnie czy też akwarele.

Istnieją jednak techniki, które zasługują na określenie „niszowe”. W niektórych przypadkach jest to zasługa długiej procedury przygotowania ich składowych i rygoru pracy, który wymuszają na twórcy, czego przykładem może być krótki czas schnięcia charakterystyczny dla tempery jajowej. Inne są efektem najnowszych technologicznych osiągnięć przemysłu lub indywidualnych poszukiwań twórców i twórczyń.

Podczas spotkań z cyklu „Tajniki sztuki” poznamy wyjątkowe techniki, które obrali artyści tacy jak: Chamczyk, Janusz, Dolega, Sovtysik, Zawicki. Najpierw dokładnie obejrzymy pracę danego twórcy, a następnie wysłuchamy opowieści o możliwościach i ograniczeniach takiego medium.

Część II: Oprowadzanie po wybranych przestrzeniach ERGO Hestii i parku Hestii.
(Dla osób nieuczestniczących w pierwszej części zwiedzania – zbiórka przed budynkiem głównym ERGO Hestii przy ul. Hestii 1)
Drugą część spaceru rozpoczniemy od poznania dzieł zgromadzonych w tym budynku (m.in. Aleksandry Prusinowskiej, Agnieszki Ledóchowskiej), następnie porozmawiamy o rzeźbie „Echo” Xawerego Wolskiego, usytuowanej na rondzie łączącym ulice Bitwy pod Płowcami oraz Hestii.

Następnym przystankiem będzie Park Hestii ze swoimi wyjątkowymi obiektami: neonem „Człowiek rodzi się na nowo” Katarzyny Kimak i rzeźbą „Przestrzenie” autorstwa Matěja Franka. Na zakończenie poznamy prace znajdujące się w budynku ERGO Hestii – Marina 2, przy ul. Jelitkowskiej 49, tj. „Pretuberencje” Hanny Dyrcz, zapis performance’u Mateja Franka „Przestrzenie”, oraz w budynku Marina 3 przy ul. Jelitkowskiej 47, m.in. rzeźbę Norberta Delmana „Occurence” oraz obraz Natalii Bażowskiej „Początek”.

15.30 – 16.30
Oprowadzanie po wystawie w języku ukraińskim

18.00 – 19.00
Oprowadzanie po wystawie w języku angielskim

Niedziela, 16.10.2022

Joga wśród sztuki
Do prawdziwości stwierdzenia „ruch to zdrowie” nie trzeba nikogo przekonywać. Na wystawie „Bujność” będziemy mogli połączyć prozdrowotną jogę z ciekawymi dziełami sztuki współczesnej. Poznamy różne sposoby w jakie artyści i artystki przedstawiają ciała, a następnie odbędziemy sesję jogi w wyjątkowym otoczeniu.
Dla kogo: młodzież, dorośli, seniorzy/ 15 osób

Sztuka bardzo młoda – warsztaty plastyczne dla najmłodszych
Korowód portretów – Poznamy odpowiedzi na takie pytania jak: co to takiego portret? Co oznacza korowód? Czym różni się portret od autoportretu? Czy współcześnie często utrwalamy swój wizerunek? Dlaczego to robimy? Poznamy prace Cyryla Polaczka, Krzysztofa Nowickiego,Ewy Juszkiewicz, Kamila Liska, Natalii Bażowskiej i Jana Możdżyńskiego.

Zastanowimy się na czym polegają różnice pomiędzy nimi –czy ukazują one portret/ autoportret/ portret zbiorowy/ realistyczny/ ekspresyjny? Następnym krokiem będzie część plastyczna – każdy uczestnik i uczestniczka będą mieli okazję poczuć się jak profesjonalny artysta i stworzyć swój autoportret malarski.

Sztuka pełna zmysłów - Sztuka dla Seniorów i Seniorek
Sztuka współczesna często stawia sobie za zadanie przekraczanie granic. Czasem chodzi o bariery formalne, stąd poszukiwania unikatowych środków wyrazu. Kiedy indziej chodzi z kolei o analizowanie ważnego problemu, dotychczas wymykającego się dyskusji. Czy jednak możemy sprawić, by dzieła te jeszcze bardziej przemawiały do wyobraźni odbiorców? Spróbujemy zainspirować się ideą synestezji, czyli stanem, w którym doświadczenia jednego zmysłu (np. wzroku) wywołują również doświadczenia charakterystyczne dla innych zmysłów, i udamy się podróż po wystawie „Bujność”, mając za przewodnika, nie tylko oczy i słuch, ale także węch, dotyk i smak.

Jak czytać sztukę współczesną? Spotkanie z wideo oraz instalacją i rzeźbą
Sztuka współczesna jest wielowątkowa, a tematem dzieł często stają się problemy społeczne, polityczne czy światopoglądowe. Artyści, komentując aktualne i historyczne zjawiska, posługują się różnymi mediami (film, rzeźba, fotografia, malarstwo, performans). Na dwóch spotkaniach poznamy przykłady sztuki wideo oraz instalacji i rzeźby oraz zastanowimy się co i w jaki sposób chcą przekazać.

Spotkanie z twórcami - Zapytaj Artystę/ artystkę
Sztuka współczesna często wzbudza kontrowersje, a czasami odbierana jest jako hermetyczna i dedykowana dla wąskiego kręgu znawców. Tymczasem młodzi twórcy i twórczynie poruszają ważne kwestie takie jak rodzina, otaczająca nas przyroda, poszukiwanie siebie, jednocześnie dokładając starań by wypracować ciekawe rozwiązania formalne – eksperymentują z technikami, redefiniują utarte schematy przedstawieniowe. Zamiast jedynie opisywać ich działania chcielibyśmy umożliwić publiczności nawiązanie bezpośredniego kontaktu z laureatami i finalistami konkursu Artystyczna Podróż Hestii. W Galerii PGS w Sopocie czekać na Państwa będą wybrani twórcy i twórczynie, którzy najpierw opowiedzą o swojej prezentowanej pracy, a następnie będą odpowiadać na pytania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wystawa "Biczowani" w galerii ORAC

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie