Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sopocki Dzień Solanki. Miasto promuje zasoby, na których chce budować uzdrowiskową przyszłość kurortu

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Tomasz Bołt
Od południa w sobotę podczas plenerowego festynu pod namiotami na skwerze kuracyjnym będzie można skorzystać z zabiegów z użyciem solanki i dowiedzieć się więcej o jej leczniczych właściwościach. Będzie się też można gruntownie przebadać. Organizatorzy przygotowali wiele innych atrakcji.

Plenerowy festyn pod namiotami rozstawionymi przed fontanną na skwerze kuracyjnym startuje w sobotę 25 września w południe. Podczas imprezy będzie można poddać się zabiegom z wykorzystaniem solanki jak masaż i peeling dłoni, aerozol oczu, inhalacyjny zabieg niespodzianka. Przygotowali je specjaliści z Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku, Sopotorium i sopockiego sanatorium MSWiA.

Sopocki Dzień Solanki. Coś dla małych i dużych

O 13:00 i 13:30 możliwe będzie zwiedzanie zakładu balneologicznego (Pomorskiego Centrum Reumatologicznego im. Jadwigi Titz-Kosko) w zorganizowanych grupach, 14:00 i 15:00 talasoterapia (terapia morzem) czyli spacer z ćwiczeniami po molo prowadzony przez terapeutów z SPZOZ Uzdrowisko Sopot. Od początku imprezy będzie też można uczestniczyć w ćwiczeniach jogi na świeżym powietrzu. Festynowi towarzyszyć też będzie degustacja zdrowej żywności, m. in. jogurtów z solanką.

Atrakcje dla dzieci i młodzieży przygotowało gdyńskie Centrum Nauki Experyment. Prezentowane będą doświadczenia związane z solanką: Chemiczna tęcza, Co się kryje w solance, Osmoza w układach komórkowych oraz instruktaż „zrób to sam” jak przygotować roztwór izotoniczny.

Przy okazji festynu będzie się też można gruntownie przebadać u specjalistów z fundacji Sport na Zdrowie, Uzdrowiska Sopot i Pomorskiego Centrum Reumatologicznego: zmierzyć ciśnienie, poziom cukru, wydolność płuc, wykonać spirometrię, skorzystać z porad fizjoterapeuty.

W stoiskach informacyjnych na skwerze kuracyjnym można będzie skorzystać z porad na temat zdrowego trybu życia, dowiedzieć się gdzie dostępne są zabiegi solankowe. W muszli koncertowej prezentowane będą wykłady z zakresu psychodietetyki i zabiegów leczniczych.

- Sopocka Organizacja Turystyczna po raz trzeci organizuje Sopocki Dzień Solanki – mówi Anna Golec-Mastroianni, prezes SOT. – Oferta uzdrowiskowa to jeden z naszych silnych atutów i zaproszenie do odwiedzenia Sopotu poza sezonem letnim. Zachęcamy mieszkańców oraz gości do zapoznania się z ofertą naszych sopockich partnerów.

Festynowi towarzyszyć będzie quiz w formie koła fortuny. Będzie można wygrać kupony na zabiegi i zajęcia terapeutyczne, kosmetyki, pamiątkowe drobiazgi, książki i albumy oraz bilety wstępu na wydarzenia organizowane przez partnerów SOT. O 14:00 w muszli koncertowej występ zespołu wykonującego piosenki Krzysztofa Klenczona. Z powodu obostrzeń pandemicznych festyn został przeniesiony z maja.

Wody solankowe w Sopocie

Złoża wód solankowych o stężeniu 4,3 proc. zostały odkryte w Sopocie w 1973 roku w odwiercie na głębokości 800 m. Udostępnione zostały dopiero w 1997. Przez pewien czas miasto wykorzystywało ten fakt w promocji, zachwalając nawet takie użycie solanki jak... kiszenie ogórków. Kąpiele solankowe są stosowane w zakładzie balneologicznym. Obok zakładu solanka dostępna jest z fontanny i w pijalni w domu zdrojowym. W pobliskim parku im. Marii i Lecha Kaczyńskich zainstalowany jest tzw. grzybek inhalacyjny. Dotąd nie powstała jednak w Sopocie placówka uzdrowiskowa koncentrująca się jedynie na wykorzystaniu leczniczych właściwości złóż.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki