Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Somonino: Zapalą "diabelskie ziele" w rekordowej fajce

Dorota Abramowicz
Kaszëbskô pipa jest tak duża, że trudno ją sfotografować.
Kaszëbskô pipa jest tak duża, że trudno ją sfotografować.
Kaszëbskô pipa jest najdłuższą fajką świata. Zostanie wpisana do Księgi rekordów Guinnessa.

Nie wiadomo nawet, jak jej zrobić zdjęcie - po prostu nie mieści się w kadrze. Ma ponad 10 metrów długości i potężną drewnianą głowę, przedstawiającą rybaka w czapce z mniejszą fajką w zębach.

Najdłuższą fajkę świata wyrzeźbili dwaj artyści z Kaszub - Czesław Birr i Czesław Bielicki. Wzorem była kaszëbskô pipa czyli fajka zaprojektowana przed trzema laty przez dwójkę znanych pipologów i tabakologów: Jerzego Zająca (służbowo sekretarza Urzędu Miasta w Gdyni) i Edwarda Zimmermanna, eksperta historii fajczarstwa Rady Polskich Klubów Fajki. Obaj panowie właśnie kończą pisanie książki na temat fajek używanych na Pomorzu od czasów panowania Stefana Batorego.

- Proszę przypatrzeć się przedwojennym zdjęciom marynarzy i kaszubskich rybaków - mówi Jerzy Zając. - Każdy z nich czy pływał na morzu, czy na jeziorze - trzyma w zębach fajkę.

Najstarsze fajki wykonywano z gliny, a najdoskonalsze w holenderskiej Goudzie, gdzie koło połowy XVIII wieku było prawie 500 wytwórni fajek.

- Te wspaniale zdobione fajki holenderskie stanowią przeszło 90 procent fajek w polskich zbiorach a wiele z nich to prawdziwe małe dzieła sztuki - tłumaczy Zimmermann, specjalista od nurtu niderlandzkiego.

Kaszubi mówili na tytoń "diabelskie ziele" i korzystali z fajek pochodzących z miejscowych garncarni. Takie właśnie osiemnastowieczne fajki ludowe, znajdujące się w zbiorach Jerzego Zająca, posłużyły do stworzenia kaszubskiej fajki, którą pali się od czterech lat na Międzynarodowych Mistrzostwach Kaszub w wolnym paleniu fajki - "Kaszëbskô pipa" w Ostrzycach. Wytwarza je Eugeniusz Trowski, właściciel zakładu garncarskiego w Chmielnie. W najbliższą sobotę, podczas kolejnej edycji mistrzostw, zostanie zaprezentowana ich dziesięciometrowa powiększona kopia.

- Wyrzeźbiono ją z leszczyny i lipy - oznajmia z dumą w głosie Marian Kowalewski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Somoninie i pomysłodawca - wraz z Edwardem Zimmermannem i Jerzym Zającem - zbudowania najdłuższej fajki świata.

W obecności przedstawicieli "Księgi polskich rekordów i osobliwości", krajowego odpowiednika Księgi Guinnessa, podczas sobotnich mistrzostw (biorą w nich udział goście z Polski i zagranicy) ma być pobity światowy rekord palenia najdłuższej z fajek. Marian Kowalewski jest pewien sukcesu i po cichu przyznaje się, że, choć na co dzień nie pali, już zaciągnął się dymem "diabelskiego ziela" z kaszubskiego giganta.

Pomorskie rekordy Guinnessa
Na Pomorzu bito już rekordy m.in. w grze na fortepianie, robieniu korali z pestek jabłek, długości deski czy ławki
- 103 godziny i osiem sekund - to rekord Guinnessa w długości gry na fortepianie bez przerwy. Ustanowił go w styczniu tego roku gdańszczanin, Romuald Koperski.
Ponad 40-metrowa deska została wykonana z drzewa daglezji. Adam Hrycyk, właściciel tartaku, nazwał w Wilkowie rekordową deskę Victor, po swoim synu.
- W Szlachcie, gm. Osieczna jest najdłuższa ławka na świecie. Została zrobiona 28 sierpnia 2005 r. z cedru japońskiego na stadionie im. Władysława Kuchty. Najdłuższa ławka na świecie liczy sobie 613,13 m.
- W kwietniu 2003 roku Zdzisława Szydłowska z Łęga w gminie Czersk wpisana została do "Księgi rekordów Guinnessa" jako autorka sznura korali wykonanych z pestek jabłek o długości... 300 metrów. Na każdy metr potrzebnych jest 500 pestek, czyli na 300 metrów trzeba zużyć ich aż 150 tys. Pestki musiały zatem pochodzić z ok. 3 ton jabłek!
- Pochodzący z Kwidzyna Sławomir Lewalski w 24 godziny przepłynął kajakiem 258 km. Wystartował we Włocławku, a z chwilą wybicia 1440 minuty znajdował się za mostem w Kiezmarku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki