MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Somonino, powiat kartuski: Nie będzie uchwały o połączeniu szkół

Bartosz Cirocki
Jestem bardzo zadowolony z takiego obrotu sprawy - mówił wczoraj Jacek Lewicki, ojciec ucznia ze Szkoły Podstawowej w Somoninie po głosowaniu, w którym większość radnych gminy sprzeciwiła się proponowanemu przez wójta połączeniu podstawówki i gimnazjum w zespół szkół.

Sesja, której przebieg śledzili przedstawiciele nauczycieli i rodziców, od samego początku była gorąca. Radny Mirosław Socha zaproponował wycofanie z porządku obrad uchwały w sprawie utworzenia zespołu szkół. - Uchwała nie została dostatecznie przedyskutowana, nie znamy konkretów - argumentował radny.

Po dyskusji, w której wójt Marian Kryszewski zapowiedział szczegółowe zaprezentowanie swoich planów, radny wycofał wniosek. Kiedy uchwała stanęła, wicewójt Jerzy Kowalewski rozdał pisma z kompleksowym planem reformy systemu oświaty w gminie. Zgodnie z nim w ciągu ośmiu lat sześć obecnych placówek miało zostać zredukowanych do czterech zespołów szkół. Te miałyby zostać wyremontowane, rozbudowane lub wyposażone w sale gimnastyczne. Koszt tych inwestycji oszacowano na 13 mln zł. Założono jednak, że w tym czasie samorząd zaoszczędzi w oświacie ponad 12 mln zł.

- Dzisiejsza uchwała ma być pierwszym krokiem ku realizacji tego ambitnego planu, który rozwiąże problemy i zagwarantuje dobre warunki nauczania -przekonywał zastępca wójta.

Radni byli zaskoczeni. Wielu nie kryło oburzenia, że wielokrotnie pytali o konkrety, nie uzyskiwali odpowiedzi, a otrzymują je tuż przed głosowaniem. Część przyznała, że popiera przedstawione założenia, ale są one idealistyczną wizją.

- To chyba strojenie sobie z nas żartów, bo to wizja nierealna do wykonania - wyrokował Janusz Kocur.
Wicewójt bronił się, podkreślając, że nawet opóźnienie w realizacji planu jest lepsze niż pozostawianie obecnej sytuacji, ale nie przekonał większości. "Za" głosowało sześciu radnych, dziewięciu było przeciwnych, więc uchwała upadła.

- Nie odrzucamy definitywnie tego pomysłu, powinniśmy go dokładnie przeanalizować -skwitował Andrzej Regliński, przewodniczący rady.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki