SOŁTYS POMORZA i SOŁECTWO ROKU 2016 | Siłą jest lokalność. Najlepsze sołectwa i sołtysi nagrodzeni

Marta Irzyk
Plebiscyt Sołtys Pomorza i Sołectwo Roku 2016
Plebiscyt Sołtys Pomorza i Sołectwo Roku 2016 Karolina Misztal
Udostępnij:
W Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku odbyła się uroczysta gala plebiscytu Sołtys Pomorza i Sołectwo Roku 2016.

Tygodnie mobilizacji, emocjonujące głosowanie w powiatach, a później ostateczna walka w etapie wojewódzkim - zakończyliśmy plebiscyt, w którym wybieraliśmy Sołectwo Roku i Sołtysa Pomorza 2016. Najlepszych z najlepszych, liderów lokalnych społeczności, uhonorowaliśmy wczoraj podczas uroczystej gali w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku.

Sól samorządności

- Znajdujemy się w sali herbowej imienia Lecha Bądkowskiego, gorącego zwolennika i krzewiciela samorządu - mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, pod którego honorowym patronatem prowadziliśmy plebiscyt. - Dziękuję „Dziennikowi Bałtyckiemu” za propagowanie tej idei poprzez organizację plebiscytu, który nie tylko zaktywizował lokalne społeczności, lecz również pozwolił przybliżyć mieszkańcom niezwykle ważną pracę sołtysów.

Prezes Polska Press Gdańsk, Tomasz Niski, podkreślał, że działalność sołectw to sól zarządzania i samorządności. - Od blisko czterech lat mieszkam na wsi i jestem z tego dumny - przyznał. - Pamiętam, kiedy sołtys odwiedził mnie po raz pierwszy. To duży komfort i satysfakcja, że mam do kogo zadzwonić z każdym miejscowym problemem.

- Największą siłą zarówno państwa, laureatów, jak i naszej gazety, jest lokalność - zaznaczył z kolei Mariusz Szmidka, redaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego”. - W województwie pomorskim jest blisko 1700 sołtysów. To niebywała moc, przy której nie mają znaczenia barwy polityczne, a jedynie zaangażowanie i kompetencje. Plebiscyt Sołtys Pomorza i Sołectwo Roku był formą podziękowania wszystkim, którzy ciężko pracują na rzecz lokalnej społeczności. Serdecznie wszystkim państwu gratulujemy.

Ponadto redaktor naczelny zaznaczył, że koniec plebiscytu nie oznacza końca doceniania sołectw i sołtysów. - Rozpoczynamy cykl „Nasze sołectwa” - w lokalnych tygodnikach, które dołączamy do głównego wydania „Dziennika Bałtyckiego” w każdy piątek, będziemy prezentować sołectwa tydzień po tygodniu. Co więcej, reportaż ze zwycięskiego sołectwa, Bolszewa, ukaże się w „Rejsach” 7 maja.

Nagrody dla najlepszych

Laureaci nie kryli wzruszenia i wdzięczności dla członków małych ojczyzn, dziękując za wszystkie głosy. Odebrali także cenne nagrody. Marszałek Mieczysław Struk dla trzech najpopularniejszych sołtysów Pomorza ufundował wyjazdy studyjne do Środkowej Frankonii, regionu charakteryzującego się silnym rolnictwem. Laureaci otrzymali także albumy „Pomorze wczoraj, Pomorze dzisiaj”, a Sołtys Pomorza, Krystian Chrzanowski, odebrał pamiątkowy medal.

Sołtys Pomorza otrzymał także voucher na dwuo-osobowy wyjazd na wczasy do Grecji - na wyspę Rodos. Zdobywcom II i III miejsca wręczyliśmy vouchery na weekendowy pobyt w SPA w hotelu Młyn w Elblągu.

Zwycięskie sołectwa nagrodziliśmy bonami na materiały budowlane (I miejsce - 5 tys. zł, II miejsce - 3 tys. zł, III miejsce - 2 tys. zł). Z kolei Urząd Marszałkowski ufundował m.in. pakiety sportowe dla szkół i pakiet edukacyjny dla przedszkoli. Wszyscy laureaci otrzymali też pamiątkowe dyplomy.

Wideo